Об’єктивна тенденція нашого часу — це занепад Заходу та підйом Сходу

25.09.2021
Об’єктивна тенденція нашого часу — це занепад Заходу та підйом Сходу

Якою буде Велика політика, якщо Китай стане наддержавою? Чи варто готуватися до переможної ходи комунізму? Яка роль Міжнародних організацій у такому зміненому Світі?  Про це дізнаємось у програмі Міжнародний огляд від нашого гостя — координатора напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Дениса Москалика.

 

 

 

Андрій Давидов: Коли почалося піднесення Китаю? 

Денис Москалик: Це 70-ті роки, коли він досягнув компромісу зі Сполученими Штатами, щодо взаємодії проти Радянського Союзу та реформи 80-90-х років на чолі з Ден Сяопіном. Ключовим моментом для історії сучасного Китаю є 2014 рік. Саме в цей рік Китай випередив Америку за загальним об’ємом  ВВП. Він за цим показником став економікою номер один у 2014 році на фоні сировинної кризи, яка охопила світ і вдарила по Україні, Росії та ще цілій низці економік, які спеціалізувалися на експорті сировини або пов’язаних із цим продуктів.

Андрій Давидов: У чому саме виграв Китай?

Денис Москалик: Це країна, яка була світовою майстернею. На здешевленні сировини Китай вже виграв отримавши величезні можливості для того, щоб ангажувати країни, які залежні від експортної сировини. Мова йде про Австралію, Африку, Латинську Америку, по суті, більшу частину світу. Таким чином, він отримав конкретну вигоду від того, що сировина здешевила. Від сталі та різноманітних енергоносіїв. Тому Китай зробив величезний крок вперед. І вже у період Трампа став на шлях до прямої конфронтації зі Сполученими Штатами.

Андрій Давидов: А як так сталось, що його продукція користується саме зараз попитом?

Денис Москалик: Мова йде про 2000-ні роки, коли Китай почав залучати технології. Отримавши великий зріст у вигляді найпростішої, найпримітивнішими за своїми показниками, якісної продукції, він зробив крок технологічний. Зокрема, займаючись активно промисловим шпіонажем. Цього року Китай вперше за кількістю статей по різних наукових темах попередив Сполучені Штати.

Андрій Давидов: Тобто, можна стверджувати, що Китай перетворюється на новітню технологічну державу?

Денис Москалик: Безумовно, він нею вже став. У 2000-х роках сталася значна зміна. Китай перетворюється із виключно імпортера інвестицій і технологій на експортера. Значною кількістю світу він переважає за можливістю налагодити виробництво. Відповідно є привабливим для інвестицій та розгортання там виробництв інших компаній, які надають технології, інвестиції, спеціалістів.

Андрій Давидов: Як США дозволяють на території Китаю виробляти мобільні пристрої, гаджети? Як це вкладається у протистояння?

Денис Москалик: Проблема в тому, що стався розкол всередині еліт США. Значна частина з них вважали, що курс до індустріалізації західних країн США є виграшним, оскільки дозволяє радикально зменшити витрати на підтримку відповідної інфраструктури. Це і створило потужного суперника для Сполучених Штатів.

Андрій Давидов: Чи зможе найближчим часом США перемогти в економічному плані Китай?

Денис Москалик: Швидше за все ні. На жаль, це не вигідно великій кількості людей, корпорацій у середині Сполучених Штатів і транснаціональним корпораціям. Вони все ще отримують величезну вигоду від того що розміщують свої виробництва на території КНР.

Загальна тенденція до децентралізації переміщення виробництв за кордон і зробив потужні можливості для Пекіну, щоб зробити ривок до того, щоб стати країною номер один. Китайці про це кажуть прямо. Це було відображено в документах Комуністичної партії Китаю до їхнього ювілею, який нещодавно святкували. Об’єктивна тенденція нашого часу — це занепад Заходу та підйом Сходу. Китай є найпотужнішою країною Сходу, відповідно саме він очолить світ у майбутньому.

Андрій Давидов: Чи розуміють на Заході, що протистояння з Китаєм вже реальність? Чи Захід вирішив, що Китай нова наддержава?

Денис Москалик: Захід щодо Китаю розколотий. По лінії Сполучених Штатів та їх ближчих союзників на противагу Європейський союз —  континентальна Європа. Варто зауважити, одну з найгучніших подій минулого тижня, про створення нового оборонного партнерства AUKUS. Британія, Австралія і США створили партнерство спрямоване проти Китаю. В основі якого колективна безпека, військово-технічна співпраця та озброєння Австралії проти КНР, для того, щоб вони могли ефективно протидіяти.

Андрій Давидов: Коли ж таки Китай може стати країною номер один і яким тоді світ буде?

Денис Москалик: Власне кажучи, Китай може стати країною номер один вже протягом 20-х років, відповідно до думки сучасних аналітиків. Тобто до 2030 року він може випередити за більшістю основних напрямів Сполучені Штати. В такому разі кожна країна, стаючи світовим лідером, вона перетворює, так чи інакше, інші країни на копію себе в різних галузях. В такому разі ми можемо говорити, що решта країн світу буде зазнавати цього впливу, ставлячи більшою мірою економічну ефективність і контролократію на перше місце, відсуваючи питання свободи слова і демократії.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток