Операція «Захід» — наймасовіша депортація населення Західної України

Операція «Захід» — наймасовіша депортація населення Західної України

21 жовтня 1947 року розпочалася операція «Захід» — наймасовіша депортація населення Західної України до Сибіру. За добу майже 78 тисяч українців вивезли до віддалених районів Сибіру, де на них чекали каторжні роботи на копальнях та у колгоспах.

 

 

 

 

Головним завданням операції «Захід», було послабити український визвольний рух на цій території. Так радянський режим намагався нейтралізувати діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував і допомагав. 

Операція розпочалась 21 жовтня 1947 року у Львові о другій годині ночі: в помешкання львів’ян вривалися військові і після нетривалого обшуку дозволяли похапцем зібрати особисті речі, після чого цілі сім’ї у вантажівках доправляли на залізницю. З 2 до 4 години ночі теж саме спіткало жителів Рава-Руської, Жовкви, Бузька, Городка, Яворова. На Буковині, Волині, Івано-Франківщині, Рівненщині, Тернопільщині все розпочалось о 6 годині ранку. Одночасно по Західній Україні були підняті 26 682 родини, або ж 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини. Майно виселенців конфісковувалось та передавалось у державну власність. Наступного дня перші потяги вирушили до віддалених районів СРСР. На всіх депортованих чекали каторжні роботи на копальнях та в колгоспах Сибіру.

Зазначимо, У 1944-1946 роках з теренів Західної України у віддалені місцевості СРСР вже було депортовано 14 728 родин учасників національно-визвольного руху. І це без врахування тих, хто загинув чи був засуджений до тривалих термінів ув’язнення через участь у повстанській боротьбі, розстріляних без суду і слідства випадкових учасників подій, без тих, хто загинув під час голодомору 1946-47 років, без розстріляних чи арештованих при спробі перетину кордону, котрих тисячі і десятки тисяч. Всі інші вже були загнані до колгоспів, із забороною переїжджати до міст і взагалі покидати місця проживання — так повстанський опір українців було придушено.

Загалом з 1944 по 1953 рік в Західній Україні було репресовано понад 500 тис. осіб, заарештовано близько 134 тис., вбито 150 тис., виселено за межі України на довічний термін понад 200 тисяч людей. 

Операція «Захід» стала однією з найбільш масових і короткотермінових депортацій західних українців. За своїм масштабом вона стала таким же злочином, як і депортація кримських татар у 1944 році та виселення українців у рамках акції «Вісла», організованої польською комуністичною владою. Зазначимо, що саме депортація стала потужним інструментом для розправи з «інакомисленням» українців.