Зараз в ефірі:

Особливості служби у військовому резерві у 2021 році

19.05.2021
Особливості служби у військовому резерві у 2021 році

Представник Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, заступник військового комісара з морально-психологічного забезпечення Олександр Побережнюк в ефірі передачі «Мілітарі навігатор» розповів про вимоги до кандидатів у резервісти, чим відрізняється ця служба від служби в лавах тероборони та які пільги передбачені за виконання таких обов’язків.

 

 

Андрій Давидов: Олександре, то хто ж такі резервісти нині, у 2021 році?

Олександр Побережнюк: Резервісти — це особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формуваннях та призначенні для їхнього комплектування у мирний час і в особливий період. Резервістами можуть стати громадяни, придатні до такої служби за станом здоров’я. Є два шляхи проходження служби у військовому резерві. Перший — за контрактом, тобто добровільно у мирний час та особливий період. Другий — в обов’язковому порядку служба у військовому оперативному резерві лише на особливий період.

Андрій Давидов: Яку роль відіграють резервісти щодо стримування агресії з боку Росії?

Олександр Побережнюк: Їх роль дуже важлива. По-перше, це дає змогу оперативно доукомплектувати військові частини резервістами, завдяки чому підвищити боєздатність та збільшити бойовий потенціал, щоб вчасно реагувати на загрози нацбезпеці. По-друге, призов резервістів на таку військову службу надаватиме державі час для ухвалення управлінських рішень, щоб реагувати на загрози нацбезпеці. Зокрема, буде час для оголошення та здійснення мобілізації.

Андрій Давидов: Які особливості проходження служби у військовому резерві?

Олександр Побережнюк: Порядок призову резервістів визначений в ухваленому законі. Його особливості визначатиме Генеральний штаб відповідними директивними документами. Щодо конкретних випадків, то їх всіх неможливо передбачити в законах і не потрібно цього робити. Рішення про призов на військову службу осіб з-поміж резервістів в особливий період буде ухвалювати Президент України.

Андрій Давидов: То хто ж може стати резервістом, які вимоги до кандидатів?

Олександр Побережнюк: В особливий період до категорії резервістів оперативного резерву першої черги в обов’язковому порядку зараховуються особи, звільнені з військової служби, які надали свою згоду та за професійно-психологічними характеристиками, якостями та станом здоров’я придатні до такої служби.

Андрій Давидов: А чи відрізняється служба в резерві від служби в лавах тероборони?

Олександр Побережнюк: Вони схожі, але одним із пріоритетних напрямів служби в резерві стало комплектування резервістами військових частин саме територіальної оборони, як формуються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, з метою створення нової системи тероборони держави переважно завдяки добровольцям. Крім участі у навчальних зборах, резервісти тероборони здійснюють підготовку добровільно та безоплатно, зокрема у вечірній час, вихідні тощо.

Андрій Давидов: А яка відмінність резервістів від офіцерів запасу?

Олександр Побережнюк: Резервісти проходять службу на добровільній основі. Вони свідомо обирають військову справу, укладають контракт із державою та проходять підготовку. Резервісти за успішне виконання програми підготовки за рік отримують грошову винагороду. Також резервісти прибувають до військової частини за викликом командирів протягом 24 годин, тоді як строк прибуття військовозобов’язаних, зокрема офіцерів, становить від 2 до 25 діб.

Андрій Давидов: Окрім грошової винагороди, які ще бонуси передбачені для людей, які стають резервістами?

Олександр Побережнюк: Законопроєктом поширено на резервістів весь комплекс соціальних пільг та гарантій, які передбачені для мобілізованих осіб. Головне в цьому переліку — це збереження місця роботи, посади та середнього заробітку, місця навчання та стипендії, а також ненарахування штрафних санкцій та пені за невиконання зобов’язань перед банками, підприємствами та установами. Також резервіст отримує право на відтермінування від призову, якщо на момент такого призову він раніше проходив таку військову службу та має загальний строк в календарному обчисленні не менше ніж рік. Такі резервісти можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою. Якщо резервіст звільнився з такої служби і з дня звільнення не минув рік — це теж запобіжник від призову. А ще на резервістів поширюватимуться і деякі відстрочки від такого призову, які передбачені окремими нормами статті 23 закону України.

Андрій Давидов: Ви — представник територіального центру комплектування та соцпідтримки, це колишній військкомат. На вашу думку, як реформа, яка відбулася відносно нещодавно, вплинула на службу в резерві?

Олександр Побережнюк: Закон про утворення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки дасть змогу протягом доби призвати на службу резервістів в особливий період без оголошення мобілізації, як колись відпрацьовували військкомати.

Андрій Давидов: Нещодавно підписаний президентом України закон запроваджує новий вид військової служби — військова служба за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Розкажіть про цей вид служби…

Олександр Побережнюк: З ухваленням цього закону з’являється законодавчо унормована можливість такого призову для резервістів. Особливості призову резервістів визначатимуться в Генеральному штабі на підставі загроз національній безпеці держави. Відповідні напрацювання до закону почали розробляти в Генштабі ще у 2019 році. В травні 2020 законопроєкт було внесено на розгляд до Верховної Ради як ініціативу Президента України. Його двічі розглядали в сесійній залі парламенту, відбулося візування закону України керівниками зацікавлених центральних органів виконавчої влади перед підписом Президента України.

Андрій Давидов: Чи відомо Вам про флешмоб, який Рада резервістів Збройних Сил України влаштовує в День резервіста і яка його мета?

Олександр Побережнюк: Звісно, відомо. В Україні цей флешмоб, серед іншого, стане наочним підтвердженням чисельності наших резервістів, їхньої присутності в кожному регіоні та їхньої готовності. Метою флешмобу є те, що це нагадування громадськості, що поруч із ними їхні захисники — люди з реальним досвідом, які суміщають цивільне життя зі службою в резерві. Сподіваємось, що такі акції допоможуть підвищити повагу в суспільстві до військовослужбовців.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток