АТО на сторінках

АТО на сторінках

«Сектор Л» підготував для вас підбірку книжок про війну на Сході  від людей, які попри все не втрачають оптимізму та віри у перемогу

 

Серж Марко «Хроніка гібридної війни»

Книга є першою спробою дати цілісну, об'єктивну картину військових дій на Сході України в 2014–2015 роках. Це опис реальних подій, реконструкція, де автор гранично чесно описує найважливіші епізоди цієї ще незавершеної війни. В основі «Хроніки» — сотні документів та свідчень учасників (понад 500 документів та 130 інтерв’ю). Під час роботи було максимально враховано відгуки, уточнення, зауваження бійців і командирів ЗСУ, Нацгвардії, добровольчих батальйонів та волонтерів.

Важливе джерело для уточнення дат боїв, місць дислокації військ. Також автор  подає розшифровку основних абревіатур, що використовуються журналістами, політологами, військовими, та присутні у цій книзі.

 

Дмитро Муравський , фотокнига «Через війну. Погляд волонтера»

Результат трирічної роботи команди соціального волонтерського проекту «Коли закінчиться війна…». Загалом фотобаза проекту складає декілька десятків тисяч файлів, з яких лише деякі оприлюднювались.

Часовий проміжок та географія фоторобіт охоплюють всю зону АТО (Слов’янськ, Краматорськ, Волноваха, Іловайськ, Комінтерново, Красногорівка, Широкине, Дебальцеве, Донецький аеропорт, Гранітне, Зайцеве, Авдіївка, Мар’їнка тощо). Перші знімки датовані груднем 2013 року, останні — червнем 2017-го.

Усі світлини й оповідання є реальними, зробленими та зібраними на передовій як наслідок волонтерської активності у різних напрямках. У деяких випадках через об’єктивні причини було змінено географічні назви й імена героїв.

 

Максим Бутченко, «Художник війни»

У центрі твору − два брати з шахтарського містечка на Донбасі. Антон – художник-невдаха, який заробляє на життя в шахті, з початком війни вступає в «ополчение» Новоросії. Сергій − повна протилежність братові, живе за кордоном, матеріально забезпечений і підтримує Україну.

Написаний російською мовою роман «Художник війни» − перша книга українського журналіста Максима Бутченка. Родом з-під Луганська, з 12-річним стажем в якості шахтаря, він як ніхто зі своїх колег розуміє цей складний регіон. У романі розповідається про військові будні простих жителів «республік». У автора є своє бачення причин, що спонукали їх стати прихильниками «русского мира», і він намагається донести його до читача.

 

Костянтин Машовець «Діалоги з нулів»

У книзі зібрані маленькі діалоги та великі історії з передових позицій фронту. Почувши їх на сході країни, автор вирішив зібрати все під однією обкладинкою. Тексти не для всіх, бо є деякі обмеження для читачів. На сторінках де-не-де присутня і ненормативна лексика. Утім, автор довго не вагався, одразу вирішив: тексти мають бути живими та правдивими.

Усі так звані гумористичні "коротиші" та довгі історії про військовослужбовців – це здебільшого реальні події, але із домислом. Хтось у книзі може впізнати себе, побачити на сторінках свій позивний або ж ім’я. Утім, автор переконує, що героїв зліпив зі змішаних образів.

 

Ірина Штогрін (укладач)  «АД 242: Історія мужності братерства та самопожертви»

Розповіді захисників Аеропорту «Донецьк», зібрані авторським колективом журналістів «Радіо Свобода» стали основою нової книги «Аеропорт Донецьк 242. Історія мужності, братерства та самопожертви». Ці правдиві, безкомпромісні іноді, навіть шокуючі, історії, розказані із перших вуст учасниками цих драматичних подій, проливають світло на розуміння причин, мотивів та наслідків цього кривавого епізоду у неоголошеній війні.

Особливістю цієї масштабної книги про оборону Донецького летовища є ще й доповнення унікальними аудіо- та відеоматеріали, котрі можна послухати та переглянути, скориставшись QR- кодом. Гостроту і драматизм з подій точно та неупереджено передають кольорові світлини фотокореспондента The Los Angeles Тimes Сергія Лойка.

 

Євген Магда «Гібридна війна: вижити і перемогти»

Гібридна війна – явище нове для міжнародних відносин. Росія використовувала цей механізм для підкорення України своїм інтересам в умовах формального збереження суверенітету нашою країною.

Євген Магда у своїй книзі «Гібридна війна: вижити і перемогти» називає причини, через які Україна стала жертвою агресії з боку Росії. Автор аналізує причини ослаблення України, зазначає головні прояви агресії і пропонує рецепт перемоги в протистоянні з найбільшою державою світу.

 

Євген Положій « Іловайськ»

 «Іловайськ» не є документальною книгою, це художній роман, що ґрунтується на реальних фактах. У ньому органічно співіснують як справжні, так і вигадані персонажі, які мають реальних прототипів. Текст є спробою реалістично та без прикрас описати події, що відбулися в Іловайську в серпні-вересні 2014.

Збираючи матеріал для книги, автор вивчав різні джерела та шукав людей, що вижили в «Іловайському котлі». Йому вдалося поспілкуватися з десятками осіб, серед яких були бійці підрозділів «Донбас», «Дніпро-1», «Херсон», «Миротворець», 17-ої танкової, 51-ї, 92-ї та 93-ї бригад, 39-го, 40-го та 42-го територіальних батальйонів, Сумського прикордонного загону. Розповіді та досвід частини респондентів були охудожнені та узагальнені і лягли в основу роману.

Роман, публікація якого приурочена до річниці трагедії відомої під назвою «Іловайський котел», вийшов у двох авторських версіях – українською і російською мовами ? та орієнтований як на учасників подій так і на читача, який би хотів про них докладніше дізнатися, а також вшановує пам’ять всіх, хто загинув, захищаючи нашу землю.

 

Лойко Сергій. Аеропорт

В основу роману «Аеропорт» лягли події, що відбувалися на території України під час оборони Донецького аеропорту українськими кіборгами у вересні 2014 – лютому 2015 року. Роман художній, та Лойко знає, про що пише – він єдиний з іноземних журналістів, хто в жовтні 2014 чотири дні був присутній в Донецькому аеропорті та бачив цю війну на власні очі. «Це не хроніка, не розслідування, не літопис. Це художня вигадка, базована на реальних фактах», – акцентує автор.

Головним героєм є досвідчений військовий журналіст Олексій Молчанов. Йому за п’ятдесят, та він почувається у розквіті сил. Наприкінці листопада 2013 року він прилітає в Київ. Як виявилося, «його звичайний авіаквиток насправді був не в Київ, а на одну з найдивовижніших, найтрагічніших і найнеобов’язковіших воєн його життя». Герой опиняється в зоні АТО та стає свідком героїчної оборони Краснокам’янського аеропорта (прототипом якого став Донецький аеропорт). Звичайно, автор торкається не тільки подій в аеропорті чи АТО, але й Революції Гідності та анексії півострова Крим.

 

Сергій Жадан «Інтернат»

Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутись назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитись, на чиєму боці його дім.

Роман вийде в люди у вересні 2017 року. Крім чисто хронологічного відтворення подій у романі присутня і інша тема – цивільної людини, яка знаходиться у зоні військових дій. «Це місце кожного з нас в умовах конфлікту»  - каже автор.

В романі, як і в житті, Жадан відзначає, що місцеві жителі Донбасу в більшості позбавлені голосу, і виступають як пасивні свідки подій.

 

 «14 друзей хунты»

Це збірник розповідей чотирнадцяти авторів, серед яких атовці, волонтери, журналісти, блогери. У збірник входять такі твори:

 «Страна удивительных людей». Віктор Трегубов

 «11 новел про війну». Борис Гуменюк

Неопубликованные стихотворения. Максим Музика

 «Огненные феврали». Оксана Чорна

 «Поколение смелых». Сергей Сергеевич

 «101-а кінська сила». Юрій Руденко

 «Война войной, а обед по расписанию».  Дмитро Якорнов

 «АТО в Средиземье». Мартін Брест

 «Волонтеры». Серж Марко

 «Игнатьич». Ярослав Матюшин

 «#Вкусные заметки Суетовой». Олена Суєтова

 «Сестра». Павло Білянский

 «Юмор, сарказм, неподражаемый стиль от уважаемого народом блогера». Андрій Алехін

 «Абрикоси Донбасу та інші історії». Олена Степова

 

Дмитро Якорнов «То АТО»

 «То АТО» – це весела книга про війну. Тут життя у казармі показано, як є – з кропіткою роботою, безглуздими завданнями, командирами напідпитку,  тренуваннями, нецензурними жартами, взаємною підтримкою та сподіваннями на краще.

До Євромайдану та війни на сході України автор працював у рекламі й не мав планів ставати письменником. Коли він добровольцем вступив до армії, вирішив вести фейсбук-щоденник для родини та друзів. Із серйозних, його записи потроху ставали іронічними і смішними. Усі персонажі – це реальні люди, з якими служив автор. Щоправда, від імен друзів Якорнов залишив лише перші літери. Каже, що лише у такий спосіб він може розказати все саме так, як було.

 

Юрій Руденко «Психи двух морей»

У книзі є автобіографічні моменти. Книга про події 2014 року, починаючи від Майдану, закінчуючи Іловайськом. Військові національної гвардії списані з друзів автора. Він консультувався з багатьма з них з приводу деяких епізодів книги. У центрі – любовна історія, і головний персонаж – Елла – вигадана. Історія закінчується трагічно. Автор зізнався, що вже планує продовження, проте невідомо, чи буде воно безпосередньо пов’язане з центральною історією «Психов».

 

Любовь Якимчук,  «Абрикосы Донбасса»

Книга «Абрикоси Донбасу» мешканки Луганщини поетеси Любові Якимчук відкривається однойменною поемою, написаною в 2012 році − твором про сім'ю письменниці, про шахтарів і робітниць вуглепереробних фабрик. Якимчук також включила сюди вірші 2009 року, присвячені вигаданій війні. Основу книги склав останній цикл поетеси − «Розпад», у якому вона в поетичній формі розповідає про АТО, про сьогоднішню ситуацію в країні і на малій батьківщині. Вірші Якимчук часто відрізняються бароковою витіюватістю і складною ритмічною організацією.

…на східному фронті без змін

скільки можна без змін?

метал перед смертю стає гарячим

а люди від нього холодними…

 

Павло Коробчук, збірка Хвоя

Збірка молодого українського поета присвячена двом темам – коханню і війні. Вірш «Голова командира» займає одне з центральних місць у збірці.

…командир, об якого запалювалися сірники.

командир, що загубився поміж трьох буків.

смерть завжди ходить на відстані лівої руки.

і вкладає вічність у праву руку…