Передача Криму Україні 1954 року

Передача Криму Україні 1954 року

Питання територіальної приналежності Криму актуальне й у наш час. Інтернет переповнений пропагандистськими гаслами на зразок: «Крым — русская земля», «Севастополь — город русских моряков». Окупанти посилаються на ефемерну історичну справедливість, за якою Крим мав би належати Росії. Та чи так воно насправді? І чи справді заслужено Крим належить Україні? Що ж, спробуймо з'ясувати це питання разом.

 

Проблеми законності передачі Криму 1954 року. Умовні «росіяни» наполягають на тому, що змінювати кордони Російської республіки президія Верховної Ради республіки своєю постановою від 5 лютого 1954 року не могла. Цього права не було в переліку її повноважень, визначених 33-ю статтею місцевої Конституції. Так само кордони СРСР за його Основним законом мала право змінювати лише Верховна Рада, а не її президія, що зробила це указом від 19 лютого. Тому юридичні підвалини передачі Криму є щонайменше сумнівні, а то й незаконні взагалі.

«Українці» відповідають на це, що зміна підпорядкування півострова була закріплена законом СРСР, ухваленим 26 квітня Верховною Радою, а що він має вищу силу, ніж указ, то й передачу Криму було легітимізовано. І навіть якщо порушення процедури президією Верховної Ради СРСР створило юридичний казус, то подальший конституційний процес зняв усі можливі суперечності.

По-перше, тим-таки законом 26 квітня Верховна Рада СРСР внесла зміни до ст. 22 і 23 чинної на той час Конституції 1936 року, в яких ішлося про територіальний склад Російської та Української республік.

По-друге, Верховна рада Російської республіки змінила 2 червня Конституцію останньої, викресливши Кримську область із її складу.

І по-третє, в цілком нових Конституціях СРСР 1977 року та Російської і Української республік 1978 років Крим беззастережно визначений як територія України. Позаяк Конституція має найвищу юридичну силу, жодні казуси в ній неможливі: решту документів має бути увідповіднено їй.

Слухайте новий випуск у неділю о 16:00 на хвилях Армія FM або читайте у розділі, і ви дізнаєтесь ще більше фактів про приналежність Криму до України.