Перехоплення літака Ryanair: журналісти — найбільші вороги Білоруського режиму

Перехоплення літака Ryanair: журналісти — найбільші вороги Білоруського режиму

У програмі "Міжнародний огляд" мова йшла про перехоплення літака Ryanair над Білоруссю та подальші можливі санкції проти диктатора Лукашенка.

 

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Чому саме за допомогою вигаданого мінування та перехоплення військовим літаком цивільного слід було затримувати опозиційного журналіста?

Денис Моксалик: Роман Протасевич відіграв неабияку роль під час протестів 2020 року. NEXTA опікувалась не лише збором даних, а й координувала протести. Ще до цієї історії влада Білорусі намагалась через санкційні запити дістати Протасевича з-за кордону. Не здійснивши це через офіційні канали, вони провели таку спецоперацію. 

Варто зауважити, влада Білорусі останні місяці безперервно вела терор на власній території, зачищаючи політичне поле. Знищивши все, що можливо, у власній країні, вони перейшли до закордонних операцій, як свого часу до цього прийшла путінська Росія.

Андрій Давидов: Чому саме журналіста захопили, а не Тихановську чи Латушка? Адже вони вагоміші на політичному полі?

Денис Моксалик: Тихановська не є політиком, навіть не дружиною політика. Вона — дружина блогера. У Білорусі протягом десятиліть знищене політичне поле. Там нема нікого. Тому журналісти є найбільшими ворогами білоруського режиму.

Буквально 24 числа введена низка законів, спрямованих на обмеження дій журналістів. Тут варто звернути увагу, що під час пресконференції, на якій зачитували вигадане звернення ХАМАСу, не було білоруських журналістів, лише російські. Зараз відбувається цілеспрямоване знищення ЗМІ, які можуть доносити до білорусів інформацію про те, що відбувається в країні.

Андрій Давидов: Чи могли бути причетні до спецоперації з перехоплення літака російські спецслужби?

Денис Моксалик: Російські спецслужби завжди в контакті з КДБ Білорусі. КДБ — одна з найбільш підконтрольних їм структур, власне, як і військові. Подібна операція не була б проведена без згоди та прямої координації з росіянами. Окрім Протасевича з рейсу зняли ще одного білоруса та кількох росіян. Одна росіянка — це дівчина Протасевича, а решта — люди, які цікавлять владу, або агентура, яка вела Протасевича в аеропорту Афін і потім в літаку.

Андрій Давидов: Навіщо треба було підіймати Міг-29 для перехоплення цивільного літака?

Денис Моксалик: Щоб продемонструвати серйозність намірів. Якщо уявити, що дійсно було якесь повідомлення про мінування, то тут все відбувалось в рамках закону. Пілот цивільного літака був зобов'язаний повернути його відповідно до вимог диспетчера. МіГ став тим фактором, який завадив Протасевичу опинитися у Вільнюсі.

Андрій Давидов: Про що свідчить обраний екіпажем літака курс на Мінськ, а не на Вільнюс?

Денис Моксалик: Екіпаж мусив підпорядковуватись диспетчеру, в повітряній зоні відповідальності якого він перебував. Відмова повертати могла б бути формальною підставою до атаки.

Андрій Давидов: Зважаючи на те, що на борту літака були люди з КДБ чи ФСБ, то це був великий блеф, який спрацював?

Денис Моксалик: Збити літак Білорусь могла, адже пілоти Ryanair не могли знати, хто у них на борту.

Андрій Давидов: Якби літак збили, то які були б наслідки?

Денис Моксалик: Білорусь постійно б надавала різноманітні докази з приводу того, що вона все правильно зробила. Що вибухівка таки була. З непереконливими доказами ми отримали б справу на кшталт MH-17. Лише тут прикривалися б ісламським тероризмом.

Андрій Давидов: Чи достатньо Захід реагує на цей інцидент та чи можливі додаткові санкції проти Білорусі?

Денис Моксалик: Ми зараз маємо певну запізнілу реакцію на те, що відбувалось у Білорусі торік. Мова йде про терор і репресії. Попри те, що чи не щодня відбувались у Білорусі затримання людей, нинішні санкції були менш відчутні, ніж введені Заходом у 2010 році. Безумовно, Білорусь втратить шанси по маневруванню із Європейським Союзом і це ще сильніше підштовхне її в обійми Росії та Китаю.