Зараз в ефірі:

Переваги України з набуттям статусу партнера з розширеними можливостями

05.10.2020
Переваги України з набуттям статусу партнера з розширеними можливостями

12 червня Північноатлантична рада визнала Україну партнером із розширеними можливостями. Що це означає та які зобов’язання і переваги матиме наша держава? Відповіді на ці питання в ефірі програми «Мілітарі навігатор» дав начальник управління європейської та євроатлантичної інтеграції Департаменту міжнародного оборонного співробітництва МО України Юрій Васильєв.

 

 

 

Ірина Зінчук: Альянс визнав Україну партнером із розширеними можливостями. До цього часу який статус мала наша країна і що передувало цій події?

Юрій Васильєв: Досі ми мали статус аспіранта, тобто держави, яка прагне вступити до організації. Він надається близьким по духу Альянсу країнам, які намагаються бути сумісними з іншими членами організації. Для нас це заохочення і визнання, що рухаємось у вірному напрямі.

Ірина Зінчук: Країни, які набули цього статусу раніше, чи наблизилися до вступу в НАТО?

Юрій Васильєв: Не всі держави зі здобуттям статусу намагаються стати членами цієї організації. Надано було статус Швеції, Фінляндії, Йорданії, Австралії та Грузії. Саме Грузія рухається в бік членства в НАТО, нам є в чому брати з них приклад. Інші зазначені країни не претендують на членство, але зі співпраці мають свої вигоди. Альянс теж має зиск зі взаємодії з цими країнами. Тож це свого роду симбіоз.

Ірина Зінчук: До чого зобов’язує Україну цей статус?

Юрій Васильєв: Співпраця з Альянсом завжди будувалась на взаємовигідних засадах. Тож я б акцентував увагу не на зобов’язаннях, а на перевагах, які отримує держава зі вступом до НАТО.

Ірина Зінчук: Які переваги Україна отримує з набуттям статусу партнера з розширеними можливостями?

Юрій Васильєв: Найперше — це розширений воєнно-політичний діалог, який дозволяє брати участь у консультаціях на різних рівнях, зокрема найвищих. І це означає доступ до інформації. Тому ми на ранніх етапах вже можемо бути залучені до політичних консультацій. Ми вже беремо участь в операціях НАТО, а зараз можемо розширити це коло. А це колективна оборона і безпека. Також зможемо долучатися до певних сертифікаційних заходів у межах так званої Концепції оперативних можливостей. Тобто наші підрозділи проходитимуть тестування і сертифікацію щодо придатності до участі у спільних операціях. Є певний алгоритм проходження етапів сертифікації. Потрапивши в пул цих країн, ми здобуваємо пріоритетний допуск до цих заходів. Також завдяки Центру удосконалення передового досвіду Альянсу, який діє в Лісабоні, є можливість скористатися алгоритмами дій у певних ситуаціях, щоб вчитися на чужих помилках. Слід зазначити, що деякі посади в органах військового управління, штаб-квартирі НАТО відкриті для країн-партнерів, тож у наших військовослужбовців теж є шанс там попрацювати, щоб опанувати всі підходи і стандарти організації. А повернувшись в Україну, вони зможуть ділитись досвідом. Нині опрацьовується питання, щоб розширити перелік, і направляти на посади в департаменти міжнародного секретаріату штаб-квартири НАТО цивільних представників Міноборони.

Ірина Зінчук: Які ще підрозділи, крім ССО, проходитимуть сертифікацію НАТО?

Юрій Васильєв: У нас було заявлено в Концепцію оперативних можливостей 14 підрозділів. Це екіпажі літаків транспортної авіації, медичної евакуації, також десантно-штурмові загони. Підрозділ ССО вже сертифікований і готовий діяти спільно з будь-якою частиною країн НАТО.

Ірина Зінчук: Чи будуть внесені зміни до Річної національної програми у зв’язку з набуттям Україною нового статусу?

Юрій Васильєв: Набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями не змінює Річну національну програму. Вона має аж 5 розділів, тільки другий – оборонні питання, а все решта інші сфери життєдіяльності держави. Отримання статусу не змінює річної національної програми. Заплановані там заходи ідентичні тому, що ми собі визначили, отримавши цей статус. Міністерство оборони має чіткий план виконання заходів РНП. Це більше 200 заходів, десь 70% РНП виконує Міноборони. Цьогоріч Міністр оборони вже затвердив план заходів щодо наповнення статусу партнера з розширеними можливостями. Тобто ці заходи не змінюють, а доповнюють Річну національну програму.

Ірина Зінчук: Чи можна вважати надання такого статусу Україні передумовою вступу в НАТО?

Юрій Васильєв: Сам статус не дає якихось привілеїв щодо вступу країни в НАТО. Альянс має політику відкритих дверей. І якщо держава, яка хоче стати членом цієї організації, відповідає низці критеріїв, тоді може бути розглянуто запит держави на членство. Набуття Україною статусу партнера з розширеними можливостями – один із кроків до мети. Все залежить від нас. Україна буде членом Альянсу, і НАТО від цього тільки виграє.

Фото: Генеральний штаб ЗСУ 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток