Петро Порошенко: До патріотизму в армії додалися компетентність, професіоналізм, озброєння

Петро Порошенко: До патріотизму в армії додалися компетентність, професіоналізм, озброєння

Першу військову радіостанцію Армія фм  відвідав Верховний головнокомандувач ЗСУ, Президент України Петро Порошенко. У спеціальному ефірі він розповів про рівень забезпечення армії, про те, якими військами ЗСУ пишається найбільше та про найкращу українську агітацію.

 

 

Мартин Брест: Верховний Головнокомандувач – це така особа, яка може дозволити собі не звертатися до простих солдат. До 2014 року важко було уявити, що це можливо. Але, звідки у вас виникла традиція – дзвонити на фронт?

Петро Порошенко: Я вважаю, що справжній Верховний Головнокомандувач не може виконувати свої функції, якщо не знає, що відбувається на «передку», чим живе воїн, солдат, сержант, офіцер. Які в них є проблеми. Вважаю, що Верховний Головнокомандувач може докласти зусиль, щоб армія була більш умотивована, краще озброєна, добре нагодована, добре одягнена, добре захищена. В тому числі і захищена інформаційно. Я дуже добре пам’ятаю атаки гібридної війни, що робилися з РФ, атаки ФСБшників, атаки нашої доморощеної 9 сотні «зрадофілів» під прапором «Все кінець, все пропало, в армії нічого не змінюється». Для того, щоб мати аргументацію, знати, чим живе солдат, я, безумовно, вважав великою честю мати можливість зателефонувати солдату. Такі дзвінки були і до солдат під час героїчної оборони Докучаєвська, і в ДАПі, і в Новотошківському, на Світлодарській дузі, і у Водяному, в Пісках, в Широкино. Дивним чином, але цей дзвінок ставав величезною подією не тільки на рівні відділеня, взводу, роти. Про це наступного дня говорив весь батальйон. Мені це було дуже приємно, конче потрібно і цей формат спілкування якраз дозволяє демонструвати, що і армія, і Верховний Головнокомандувач – це єдине ціле, яке має головним зусиллям – оборотини українську землю. Низький уклін українським воїнам – справжнім героям, завдяки яким ми зупинили ворога, дали відсіч агресору і сьогодні армія має таку величезну шану і повагу серед українського народу.

Мартин Брест: Близько року тому вдалося забрати частину грошей Януковича назад в країну. Частину з цих грошей ви спрямували на будівлю гуртожитків – нових осель для солдат. Що вам особисто подобається в цих гуртожитках?

Петро Порошенко: Зусиллями Генеральної прокуратури, групи ентузіастів, вдалося зробити безпрецедентну річ в Україні – повернути 2 млрд доларів від тих, хто думав, що все і завжди можна купити. Ці кошти були залучені до державної скарбниці через розслідування, через рішення суду. І коли виникало питання, як саме має бути використаний кожен долар, кожна копійка з цих грошей, була визначена низка пріоритетів. Першою в цьому списку була армія. А в армії це було – побудова заводу з виробництва боєприпасів. В тому числі і крупнокаліберних, артилерійських. Після того, як був знищений Луганський патронний завод, Україна, фактично була позбавлена потужностей для забезпечення армії необхідними боєприпасами. Серед пріоритетів була і закупівля засобів електронної боротьби, які значно підвищують ефективність дій українських підрозділів. Пріоритетною була і розбудова гуртожитків. В армії це називають «общаги». І я дуже щасливий тому, що ніхто не називає це «казарма». Я служив два роки строкової служби, жив в казармі, де було 140 бійців в одному приміщенні, двоярусні ліжка. Мені дуже приємно, що є такий розділ і це вже точно не казарми. Мені приємно, що наші волонтери, добровольці, офіцери, коли бувають в країнах НАТО і в Америці, відвідуючи їхні «общаги», точно ставлять плюс на користь нашого проекту. За один рік, мною, як Верховним Головнокомандувачем було поставлене завдання – побудувати житло для 23 тисяч контрактників. Це вимушені заходи, тому, що військові містечка були розпродані протягом 10-15 попередніх років. Були розпродані полігони, навіть військові шпиталі. В 2014 році поранених ми вимушені були оперувати в мобільних шпиталях, в наметах. Безумовно, коли армія була зруйнована, нам потрібно було знайти надзвичайно ефективне рішення. І за рахунок коштів Януковича будується 184 гуртожитки для 23 тисячі військовослужбовців, які сьогодні абсолютно спокійно зможуть не лише укласти контракт з армією, а й отримати житло, достойне грошове забезпечення, краще харчування. Мені приємно заходити в ці «общаги», бачити ці кімнати, по 3-5 бійців в  кожній. Пам’ятаю, коли я служив, у нас по Статуту було заборонено частіше, ніж раз на тиждень відвідувати баню. Тут у нас в блоці є всі зручності, і душ, і холодильник, телевізор, мікрохвильова піч. Ніхто не перешкоджає воїну повноцінно відпочивати, концентруватися, навчатися. І при вирушенні з ППД в зону проведення операції ОС, демонструвати те, що потрібно. Сьогодні це були мільярди українських гривень, які були спрямовані сюди. Ми продовжуємо і розширюємо цю програму, бо я вважаю, якщо за ці гроші побудувати, умовно, 80 квартир для 80 офіцерів або гуртожитки для тисяч воїнів, то сьогодні це буде моїм основним пріоритетом. Хочу висловити подяку і Міністру оборони, і Начальнику Генерального штабу, і головне – нашій волонтерській команді в Міністерстві оборони, які є двигуном цього процесу. Які вдень і вночі там працюють, і здача кожної «общаги» стає їхнім особистим святом. Вже є ритуали, традиції…

Мартин Брест: Кішка…

Петро Порошенко: Це не кішка, це напівтигр, який на сьогоднішній день став талісманом для кожного гуртожитку. І цей кіт – дуже спокійний, виважений, friendly для воїнів-контрактників і дуже агресивний до тих, кого підозрює в сепаратизмі. Ця програма,  мені дуже імпонує. Але є програми, не пов’язані з армією, куди йдуть гроші Януковича, наприклад, програма сільської медицини. Буде створено 500 амбулаторій з автомобілем, сучасною діагностикою, швидкісним інтернетом. Коли мешканець села матиме можливість отримати консультацію хоч лікаря з райцентру, хоч професора з Києва. Мені надзвичайно приємно, що саме так ми використовуємо ці гроші.

Дзвінок слухача (молодший лейтенант Харченко, 79 ДШБр): Петро Олексійович, ви часто буваєте на фронті, напевно, чудово розумієте, що один прокол вашої служби безпеки, охорони, і на цю позицію може впасти залп всієї російської арти і сєпарських підмог. Скажіть, що ви при цьому відчуваєте?

Петро Порошенко: Дуже хотілося покуштувати вашого борщу. Передайте вітання кухарю, ми з ним домовилися, що я до нього і в Миколаїв приїду. Насправді, такого сала, такого борщу, як на передовій, я ніде не їв. Там воно набуває особливого смаку. Особлива приємність бути пліч-о-пліч з нашою десантурою – і з нашою 79, і з нашою 95, 80, 81, 25… Саме там все справжнє. І справжні слова, і справжні герої, і справжні воїни, і справжня Україна. Кажуть, що там було ризиковано, але ми не розкриваємо всіх деталей, які там були обстріли до мого приїзду і який був вогонь у відповідь нашої 79-ки. Хочу подякувати вам за справжність, за те, що ви є найшановнішою частиною українського суспільства. Ви найповажніша державна інституція. І сьогодні ви користуєтесь найбільшою довірою українського народу. Дуже важливо подивитися, як змінилася в тому числі і 79-ка, і вся наша армія за ці 4 роки. Як змужніли командири. Патріотизм був завжди, а додалося компетентності, професіоналізм, озброєння. Яку відстань ми пройшли з 2014 року, коли броніки, розгрузки, наколінники, налокітники на озброєнні не стояли. Коли прилад нічого бачення бачили лише в інтернеті. Яким чином треба було боронити державу. Про які барети у снайперів могла йти мова, про які боєприпаси. На сьогоднішній день, коли в нас є потужний бойовий дух, фантастична боєздатність і наші партнери приїжджають до українських воїнів вчитися давати відсіч агресії, вчитися перемагати в гібридній війні, вчитися бити ворога. Наші десантники, спецпризначенці, морпіхи, арта, літуни, вся наша армія – демонстрація того, що Україна пройшла велику відстань за ці 4-5 років. Я пишаюся армією і Україною.

Мартин Брест: Якби ви зараз йшли на контракт в ЗСУ. Який би рід військ обрали?

Петро Порошенко: Це не чесно. Напевно, знаючи, я би сказав, що пішов би в 72-ку – бо це основа наших Сухопутних військ. Я би пішов до десантури, бо це найбільш престижно. Я би пішов, до 36 чи зараз в 35, бо морпіхи – це круто. Я би пішов у 128 або 10, бо ми зараз підняли їм грошове забезпечення до рівня десантури,і гірсько-штурмові – це теж круто. Я би пішов в підрозділи арти, особливо в мінометну батарею, бо на сьогоднішній день – це боги війни. Я би пішов в окремий полк безпілотної авіації, куди ми передали три безпілотника і їхні можливості є значно більші. Сьогодні це найкращий полк повітряної розвідки в Повітряних силах. Я би пішов до 80-ки, бо традиції Героя України Ковальчука, яка закладалась ще при звільнені Луганського аеропорту – це круто. Я би пішов в бригаду Чорних Запорожців, я би пішов в залізну 24-ку. Я би дуже хотів, щоб так знали кожну українську бригаду, бо вони заслуговують на це, бо це є наша історія. Я би точно пішов на контракт в армію.

Дзвінок слухача (30 ОМБр ім.. Костянтина Острозького, прес-офіцер Іван Бордюг). В мене побажання, а не запитання. У нас з ворогом розмова коротка, пане Президенте, дійте так само, щоб у нас була сильна країна і сильний Верховний Головнокомандувач.

Петро Порошенко: В умовах інформаційної війни кого більш за все «мочать» на російських каналах – той є найбільшим патріотом України. Це для будь-кого є лакмусовим папірцем. Отам, де Путін каже, що готовий працювати з будь-яким кандидатом, окрім Порошенка, це як знак якості для українського Верховного Головнокомандувача. Але є ще одне – внутрішні зрадофіли не менш небезпечні, ніж вороги на фронті. Саме тому, я прийняв рішення і призначив першого заступника командувача ССО полковника Кривоноса заступником секретаря РНБО. Він отримав всі повноваження для того, щоб рішуче діяти в комплексному реформуванні системи оборонного сектору, оборонного комплексу. І зробити позицію щодо прозорого міжнародного аудиту і відкриття системи держоборон замовлення, і перевірки якості озброєння, яке потрапляє на фронт. Сьогодні людина, яка пройшла з 2014 року і АТО, і ООС, був в Краматорському аеропорті, був начальником штабу українських повітряно-десантних сил. Я впевнений, що українську армію не розколоти, удар в спину українській армії я не дозволю нанести. І дії наші по відношенню до злодіїв мають бути об’єднані і рішучі. Лише сьогодні о 5 годині ранку я повернувся з Брюсселю, де ми зустрічалися з президентом ЄС паном Дональдом Туском, з президентом Європейської комісії паном Жан-Клод Юнкером, президентом Європейського парламенту паном Антоніо Таяні. Це було найбільш проукраїнське керівництво найбільшого об’єднання світу. На сьогоднішній день вони прийняли рішення про продовження антиросійських санкцій за окупацію Криму і агресію на Донбасі. Вони запровадили Азовський пакет санкцій за дії в Керченській протоці проти наших військових моряків. Вони погоджують зараз, в координації зі мною, представити пакет підтримки Азово-Чорноморського басейну. В першу чергу Маріуполя, Бердянська, для того, щоб ми мали можливість продемонструвати, що це є, поруч з армією, пріоритетним для українського президента – відновлення інфраструктури, відновлення звільнених територій. Сьогодні продемонструвати, що світова коаліція на підтримку України, яку ми спільно створили, є сьогодні дуже міцною.

Сергій Жуковський: У нас є традиція – звертатися до наших слухачів, на фронті, за лінією розмежування…

Петро Порошенко: Я хочу подякувати українським військовим, в тому числі тим, які зараз знаходяться на «передку». Це нашими спільними зусиллями, вашими зусиллями, нам вдалося дати відсіч агресору, зупинити його і тримати лінію зіткнення з 2015 року. Ми сьогодні інші вже і наш вогонь у відповідь, з використанням антиснайперського озброєння, протитанкових комплексів і інших, дуже ефективно знищує бажання починати обстріли по українських позиціях, поповнити «батальйон 200 наших ворогів». Хочу окремо звернутися до українців, які живуть на окупованих територіях. Я завжди питаю в хлопців на передовій, яке ставлення в тих українців, які вимушені проживати на окупованій території, адже блокується і українське телебачення, і українське радіо. А мені сказали, що Армію фм слухають в тому числі і на окупованій території. Сьогодні є два найбільш ефективних фактори – правдиві новини з України і поїздка у вільне місто української землі. Наприклад, в Маріуполі – все світло; немає комендантської години; українські військові ходять поголені і коли заходять в магазин, купують не горілку; нікого не тягнуть «на підвал»; немає остраху, люди вільні. Як за ці роки змінився той самий Маріуполь – нові фонтани, нова під світка, новий комунальний транспорт, нові зарплати, які в 3-4 рази більші, нові центри надання послуг. А на окупованих територіях розпилюються на метал і вивозяться в Росію стратегічні об’єкти, рівень безробіття перевищує 60%, неможливо купити ні ліки, ні якісні продукти, під дулом заганяють обстрілювати українські позиції. Ненависть до Росії сьогодні з’являється в тих, хто сьогодні нарешті зрозумів, як їх обдурили. Ці порівняння – краща агітація, яка допоможе нам повертати український прапор, український герб, український суверенітет. Від тої поведінки, яку демонструють українські воїни «на передку», і допомагають мирним мешканцям – це краща агітація за Україну. А ще, ви дуже добре воюєте і бороните Україну. Ви маєте повну підтримку українського президента і Верховного Головнокомандувача. Я дуже дякую кожному солдату, сержанту, офіцеру і кожному генералу – ви насправді великі українці. Ми дуже цінуємо армію, яка була створена зусиллями волонтерів, добровольців. Ми точно всі розуміємо, що саме армія є гарантом українського суверенітету, а не будь-які папірці, меморандуми.