Зараз в ефірі:

Підлягають загрозі не лише військовослужбовці, а й цивільне населення, — експерт з радіаційного та хімічного захисту

16.04.2022
Підлягають загрозі не лише військовослужбовці, а й цивільне населення, — експерт з радіаційного та хімічного захисту

Про хімічну зброю її види та способи захисту від неї в ефірі Армія FM розповів експерт з радіаційного та хімічного захисту.

 

 

 

 

 

 

Костянтин Богатирьов: Коли ми говоримо про хімічну зброю, що ми маємо на увазі?

Костянтин: Поняття хімічна зброя, в комплексі описує ті засоби, якими противник може представляти представників хімічних бойових речовин до цілі свого застосування. Вони поєднують в собі засіб доставлення та бойову токсичну речовину, яка знаходиться в середині. В сукупності це називається хімічною зброєю.

Костянтин Богатирьов: Якими способами найчастіше доставляється хімічна зброя до зони ураження?

Костянтин: Противник в залежності від цілей, яких намагатиметься досягнути, може різними способами доставляти ці засоби. Це можуть бути ракети, а можуть бути й засоби артилерії та авіації. Основний аспект, на який потрібно звернути увагу — це те, що ефективність буде при великій кількості застосуванні цих засобів. Тоді ефект буде досягатися повною мірою.

Костянтин Богатирьов: Чи часто в історії використовується цей вид зброї, зокрема, російською федерацією?

Костянтин: Вперше застосування хімічної зброї було в 1917-му році, біля річки Іпр використовувався хлор. Потім вже розпочалося вдосконалення, використання не лише газів. Хлор — це рідка речовина, яка швидко випаровується й уражає у вигляді газу, йде розповсюдження і створення вже більш токсичних та небезпечних речовин. Якщо говорити про російську федерацію, вона володіє практично всім спектром отруйних речовин, які є в держав, що мають хімічну зброю. Офіційного застосування доволі багато, з неофіційних джерел — ще більше. Найяскравіші випадки були однозначно в Сирії. Вони використовують речовину зари», а також використовують спеціальні засоби Новичок, проти цільового ураження, коли йде розмова про конкретну ціль.

Костянтин Богатирьов: Які можуть бути види хімічної зброї?

Костянтин: Хімічна зброя поділяється на три основні аспекти, які за своєю будовою є бойовими токсичними хімічними речовинами, токсинами, або фіто токсикантами. Найбільшою кількістю володіють засобами типу отруйні речовини, або бойові токсичні хімічні речовини. Їх можна класифікувати різними способами та засобами класифікації. Найбільш розповсюдженою є класифікація за фізіологічною дією на організм. Виділяється клас нервово-паралітичних, шкірнонаривних, задушливих отруйних речовин, клас загальноотруйних, психохімічних і подразнювальних отруйних речовин. Окрім того, в багатьох джерелах існує класифікація за тактичною дією: отруйні речовини смертельної дії, ті що тимчасово виводять з ладу і подразнювальні (іританти).

Костянтин Богатирьов: Чи є загроза використання таких отруйних речовин серед цивільного населення?

Костянтин: Підлягають загрозі не лише військовослужбовці, а й цивільне населення. У Сирії росія застосовувала ці засоби в основному не по військовослужбовцях, а по цивільному населенню. Тож небезпека для цивільних існує. І цивільні, і військові повинні знати порядок дій при використанні противником цих засобів.

Костянтин Богатирьов: Які речовини являються найнебезпечнішими та одразу вбивають?

Костянтин: Всі речовини є смертельними, питання постає в концентрації цієї речовини. Тут іде мова про кількість речовини на одиницю особового складу. Умовно до смертельних речовин відносять засоби нервово-паралітичної дії (зарин, зоман), отруйні речовини задушливої дії, отруйні речовини шкірнонаривної дії та загальноотруйні. Якщо концентрація буде менша, то ці речовини будуть уражаючими.

Далі йде клас речовин, що тимчасово виводять з ладу. Це в основному речовини психохімічної дії, вони впливають на психічний стан та свідомість людей. Останній клас — подразнювальні речовини. Ці речовини тільки подразнюють організм.

Костянтин Богатирьов: Як попереджають цивільних про загрозу застосування хімічної зброї?

Костянтин: Процес повідомлення населення про можливість застосування зброї масового ураження відбувається через подання сигналу небезпеки. Це може бути ракетна небезпека, бо противник має ці засоби якось доставити. Після цього все населення має знаходитися в укритті. Після того, як засіб буде доставлений, він має випаруватися у повітрі. Коли він випарується – він почне вражати. В момент застосування наші цивільні будуть знаходитися в сховищах, або в укриттях. Вони будуть на цей момент захищені. Далі по всім відкритим і закритим каналам йде повідомлення про застосування того, чи іншого засобу. Завдання цивільних нікуди не виходити та чекати подальших вказівок. Про всі подальші дії повідомлення будуть надходити через ЗМІ.

Костянтин Богатирьов: Чи є певний термін дії при застосуванню отруйних речовин?

Костянтин: Кожна речовина має свій час випаровування, час дегазації. Але спочатку потрібно встановити її тип. Якщо буду ураження хімічною зброєю, спеціальні служби в засобах захисту вийдуть на вулицю та візьмуть пробу повітря, щоб дізнатися тип цієї речовини. Далі цей засіб будуть нейтралізувати. Тільки після повної нейтралізації засобу оприлюднять повідомлення про можливість виходу з укриття.

Якщо хтось на момент застосування цього засобу залишився вдома, він повинен пам’ятати, що основна небезпека в повітрі. Основне завдання — не допустити проникнення повітря з вулиці в приміщення. Треба герметично закрити двері та вікна, вентиляційні шахти. Нікуди не можна виходити. Треба пам’ятати, що такі речовини набагато важчі за повітря, тож вони будуть осідати на землі. Якщо ви в час ураження знаходилися на вулиці, то вам слід швидко зайти в якесь приміщення та піднятися на останній поверх.

Костянтин Богатирьов: Який захист повинні мати військові у разі хімічної атаки?

Костянтин: Всі військовослужбовці Збройних сил України забезпечені засобами індивідуального захисту. Це елементи, які входять в їхню екіпіровку та надають їм можливість бути захищеними. Окрім того, є ціла група засобів колективного захисту. Алгоритм застосування цих засобів відпрацьований, для цього є певна система команд. Військові навчаються діяти і в умовах використання хімічної зброї.

Костянтин Богатирьов: Чи допоможуть цивільному населенню якісь засоби захисту?

Костянтин: Ми не розраховуємо на те, що цивільні матимуть з собою в кишені марлю змочену водою і це їх захистить. Марля може дати короткочасний захист, для того, щоб добігти до укриття. Марля може захистити, якщо в повітрі буде невелика кількість аміаку чи хлору. Якщо це будуть бойові отруйні речовини, то захист буле набагато менший. Індикатором небезпеки можуть бути тварини.

Костянтин Богатирьов: Можливо якісь предмети треба підготувати заздалегідь?

Костянтин: Навіть якщо ми візьмемо герметично запаковані продукти, при їх споживанні нам треба буде їх розкрити, а упаковка все одно буде заражена. Ви можете вживати тільки ту їжу та воду, яка вже була в укритті. При ураженні такою зброєю місцеві органи самоврядування будуть доставляти в укриття їжу та воду, яка не буле контактувати з навколишнім середовищем.

Костянтин Богатирьов: Які можуть бути симптоми хімічного отруєння?

Костянтин: Симптоматика для кожного типу отруйних речовин різна. Речовини першого класу порушують функціонування нервової системи, що призводить до утворення судом. В отруєної людини може бути міоз, несвідоме звуження зіниці. Отруйні речовини не мають кольору, смаку чи запаху. Раніше повідомлялося, що деякі з них мають присмаки, але це засоби, які були споряджені ще в 60-х,70-х роках. Після міозу починається задишка. Це означає, що людина вдихає отруйну речовину. Основним засобом допомоги є чисте повітря. Якщо ураження людина забігла в герметичне укриття, їй треба піднятися на самий верх цього приміщення і просто відпочивати. Для допомоги потрібна специфічна медична допомога, у звичайних умовах надати її практично неможливо.

Потрібно пам’ятати, що речовини розповсюджуються за напрямком вітру. Це треба враховувати при переміщенні до укриття. Рухатися потрібно завжди перпендикулярно напрямку вітру. Якщо вітер вам дує в обличчя, треба рухатися праворуч, або ліворуч.

Шкірнонаривні речовини. Вони проникають через шкіру та порушують нормальне функціонування клітин, утворюють набряки, які призводять до болючих ран, а пізніше до загибелі. Ці засоби погано випаровуються, мета їх застосування — скування дій підрозділів. Ці речовини піддаються нейтралізації при уражені. Допомога така сама, як і при ураженні нервово-паралітичними засобами.

Речовини задушливої дії в першу чергу впливають на наші легені, на аль-віоли. Людина починає задихатися. У випадку ураження речовинами задушливої дії категорично забороняється проводити легеневу реанімацію. Ви вдихнете в легені людини чисте повітря, але виштовхнете заражене і самі будете уражені. Зовнішні ознаки таких уражених — це синюшне обличчя, синюшні кінцівки, сині нігті.

Загальноотруйні речовини впливають на серцеву складову. Візуальних ознак отруєння не буде. При отруєнні цими засобами при смертельній концентрації зупиниться серце. Візуально не буде ніяких ознак того, що людина отримала ураження. Якщо людина вдихнула невелику кількість речовини, вона буде відчувати задишку. Її треба швидко доставити в укриття де є чисте повітря.

Речовини психохімічної дії спричиняють утворення психічних аномалій. Ці засоби розраховані на дестабілізацію невеликої кількості особового складу.

Отруйні речовини подразнювальної дії впливають на слизові оболонки. Миттєво починають текти сльози, починається кашель. Вони також можуть бути смертельними при великих концентраціях. Але основна їхня мета — короткочасне виведення з ладу. Небезпека мине дуже швидко.

Тож слухайте сигнали сповіщень та не ігноруйте їх.

Фото: скріни зі офіційної сторінки полку Азов у соцмережах

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток