Зараз в ефірі:

Правовий статус особи, зниклої безвісти в умовах війни

13.04.2022
Правовий статус особи, зниклої безвісти в умовах війни

У програмі Юридичний вісник адвокат Олександр Дубовий розповів про правовий статус безвісти зниклої особи. Нині, в умовах війни, ця тема особливо актуальна. Тож що потрібно знати про законодавче забезпечення такого статусу?

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Якщо родичі не можуть знайти когось із членів родини, куди слід звертатися у першу чергу ?

Олександр Дубовий: Найперше треба перевірити, чи немає прізвища зниклого в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти. Це потрібно зробити для того, щоб не дублювати заяви про зниклих осіб. Враховуючи інтенсивність ведення бойових дій та кількість зниклих, дані цього реєстру можуть бути не завжди актуальними, оскільки інформація з’являється там не миттєво, навіть після подання заяви. Якщо інформації про зниклу особу в цьому реєстрі  немає, то потрібно зробити запит до офіційних сервісів, затверджених урядом — це офіційний телеграм-канал «Пошук зниклих», телеграм-канал пошукової організації SARVA, чат-бот для подання заяви до Національного інформаційного бюро або  гаряча лінія цього бюро. Обов’язково потрібно зробити скріни поданих заяв, щоб у вас були докази пошуку зниклої особи. Якщо інформація про зниклу особу з’явиться протягом 2-3 днів, то потрібно подати заяву до Національної поліції. До заяви бажано додати докази подання запитів до офіційних сервісів. Це дозволить ефективніше взаємодіяти органам, які займаються пошуком зниклих осіб. І через 24 години після подання заяви до Національної поліції потрібно отримати витяг з реєстру досудових розслідувань по справі, яка буде відкрита у зв’язку зі зникненням особи. 

Наталія Шмарко: Коли особа, згідно із законодавством, визнається безвісти зниклою? 

Олександр Дубовий: Тут варто розрізняти статуси зниклої безвісти і безвісно відсутньої особи. Особа вважається зниклою безвісти вже з моменту подання заяви про факт  її зникнення або за рішенням суду. Тобто з моменту подання заяви до поліції особа вважається зниклою безвісти.  За такою особою зберігаються шлюбні зобов’язання, робоче місце. І саме для того, щоб забезпечити права пов’язаних із нею осіб, є можливість оголосити особу безвісно відсутньою або оголосити померлою. В умовах збройного конфлікту ці варіанти є альтернативними і зацікавлена особа може самостійно їх обирати. Особа визнається судом безвісно відсутньою, якщо протягом року немає відомостей про її місце перебування. У разі визнання особи безвісно відсутньою, нотаріус за останнім місцем її проживання описує все належне їй майно і встановлює над ним опіку. Це означає, що опікун, призначений судом, приймає виконання цивільних обов’язків на користь безвісно відсутньої особи. Він погашає за рахунок її майна борги, керує ним в її інтересах і так далі. Інший варіант, якщо особу не знайдено, то через два роки після закінчення воєнних дій особу можуть визнати померлою. Цей порядок застосовується суто для ситуації зникнення особи в умовах воєнного конфлікту. Якщо будуть встановлені обставини, які з високою ймовірністю свідчитимуть про загибель цієї особи, то визнати її загиблою можуть і раніше, ніж за два роки, але не раніше 6 місяців з дня її зникнення. У цьому випадку відкривається спадщина. Єдине обмеження для спадкоємців — неможливість відчужувати успадковане майно протягом 5 років. Тому і для визнання особи безвісно відсутньою, і для оголошення особи померлою необхідно звертатися до суду. Фактично з такою заявою може звернутися будь-хто, але необхідно обґрунтувати мету її подання. Зрозуміло, що найбільш прийнятними заявниками будуть члени сім’ї, які можуть бути спадкоємцями, або особи, які мають зобов’язання перед зниклим. І після набрання рішенням суду законної сили суд самостійно надсилає рішення до органів реєстрації актів цивільного стану і до нотаріуса для відкриття спадщини. 

Наталія Шмарко: Які соціальні права та гарантії мають особи, в родині яких є безвісти зниклий?

Олександр Дубовий: Непрацездатні члени сім’ї зниклої особи, які були на її утриманні, мають право на отримання пенсії у зв’язку із втратою годувальника. Діти зниклої особи мають право на отримання такої пенсії незалежно від того, були вони на її утриманні чи ні. Батьки, дружина або чоловік зниклого отримають пенсію через втрату годувальника, якщо внаслідок цього вони втратили джерело засобів існування. Право на отримання пенсії виникає через місяць  після внесення інформації про зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Пенсія виплачується за весь час, протягом якого зникла особа зберігає цей правовий статус. Тобто до моменту її появи або до моменту оголошення її померлою. У разі визнання особи померлою або встановлення факту її смерті, члени сім’ї мають право на отримання пенсії у зв'язку із втратою годувальника вже на загальних підставах, тобто виплати фактично будуть продовжені.

Наталія Шмарко: Якщо людина, яку вважали безвісти зниклою, за якийсь час знайшлася, які тут передбачені правові механізми?

Олександр Дубовий: У разі появи інформації про місце перебування особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, скасувати статус може суд за її заявою або будь-якої іншої зацікавленої особи. Суд за місцем перебування зниклої особи або суд, який раніше ухвалював рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, за участю заявника, інших зацікавлених осіб, і скасовує своє попереднє рішення. У разі якщо особу було визнано померлою, то суд самостійно надсилає своє рішення до органів реєстрації актів цивільного стану для скасування актового запису про смерть. Якщо особа була визнана безвісно відсутньою, то опіка над її майном припиняється і воно має бути у повному обсязі повернуте опікуном. Якщо ж особа була визнана померлою, то, незалежно від часу її появи, вона має право вимагати повернення свого майна від особи, яка ним володіє.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток