Приватні військові компанії: зародження та сучасний стан

Приватні військові компанії: зародження та сучасний стан

У програмі Міжнародний огляд говорили про приватні військові компанії. Ділився інформацією — координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Коли з'явились ПВК і де?

Денис Моксалик: У 1967 році у Британії. Це була перша в сучасному розумінні приватна військова компанія Watchguard International. Її засновником був полковник британської армії Девід Стерлінг, раніше створив SAS. ЇЇ створили у специфічний історичний момент. ПВК займалася охороною та інструктажем місцевих сил, що постали на руїнах колоніальних імперій.

Після проголошення у 1960-х роках низкою держав Африки та Азії незалежності, регіони потребували спеціалістів, які могли підтягувати до відповідного рівня місцеві сили. Або охороняти особливо важливі обєкти з видобутку корисних копалин.

Андрій Давидов: Можемо стверджувати, що навіть Радянський Союз вкладав у когось кошти для забезпечення своїх інтересів?

Денис Моксалик: Відбулось вкладення коштів у місцевих польових командирів на рівні племінного ополчення. Варто зауважити, що коли ми говоримо про протистояння капіталістичної та комуністичної системи, то це не завжди мало ідеологічний характер. Наприклад, лідер Центральноафриканської імперії Жан Бокасо вирішив відійти від співпраці з Французами та налагодити співпрацю з СРСР. Як результаті, скинутий французами під час перевороту.

Андрій Давидов: Як трансформувались ПВК після завершення Холодної війни?

Денис Моксалик: Вони відійшли від участі у бойових зіткненнях. Основні завдання тепер полягали в охороні особливо важливих об'єктів, гуманітарних місій та участь у підготовці місцевої поліції чи місцевих військ.

Андрій Давидов: Які найбільш потужні ПВК і в яких країнах?

Денис Моксалик: На Заході ПВК розгорнули свою діяльність в умовах Холодної війни. Після її завершення та відходу від масових армій, відбулось накопичення спеціалістів і запиту у вигляді певної системи, що сприяла формуванню організацій, які не підпорядковувались урядам. Найбільшими є американські ПВК, також британські та ізраїльські. Останній активно діють в Центральній Африці. Проте діяльність ПВК нетипова для Східної Європи. Попри те, що вона тривалий час постачає спеціалістів для ПВК.

Андрій Давидов: На Заході діяльність ПВК регламентована? Є якесь спеціальне законодавство?

Денис Моксалик: Так, безумовно. Це все законно. Той самий Ерік Принс, засновник Blackwater Worldwide, є цілком публічною особою і залучений до певних політичних процесів. Він був соратником Дональда Трампа.