Річниця депортації українців до Сибіру

20.10.2020
Річниця депортації українців до Сибіру

21 жовтня 1947 року відбулась операція Захід — наймасовіша депортація, здійснена радянською владою в Західній Україні. За добу близько 78 тисяч українців вивезли до Казахстану та віддалених районів Сибіру.

 

 

 

 

 

Головним завданням операції Захід — було послабити український визвольний рух в Україні. Після завершення радянсько-німецької війни, діяльність Української повстанської армії спрямовувалась проти радянських владних структур. Занепокоєне складною ситуацією в Західній Україні, політичне керівництво СРСР постійно шукало нові форми нейтралізації повстанського руху. І тут саме депортація стала потужним та ефективним інструментом для розправи з «інакомисленням» українців.

У 1944-1946 роках із Західної України у віддалені місцевості СРСР депортували 14 728 родин учасників національно-визвольного руху. Українці були виселені на «спецпоселення» в республіку Комі, у Казахстан, Приморський і Хабаровський край, Молотовську, Томську, Омську, Тюменську області СРСР. Проте партійне керівництво вимагало від силових структур не зупинятися на досягнутому.

Найбільша депортація населення із Західної України відбулася 21 жовтня 1947 року. Вона увійшла в історію під кодовою назвою операція «Захід». Операція розпочалась у Львові о другій годині ночі: в помешкання львів’ян вривалися військові і після нетривалого обшуку дозволяли похапцем зібрати особисті речі, після чого цілі сім’ї у вантажівках доправляли на залізницю. З 2 до 4 години ночі теж саме спіткало мешканців Рава-Руської, Жовкви, Бузька, Городка, Яворова. На Буковині, Волині, Івано-Франківщині, Рівненщині, Тернопільщині все розпочалось о 6 годині ранку.

Операція «Захід» розроблялася співробітниками МДБ за всіма канонам військової операції. Командував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Дятлов. Під час виселення силовики виявляли підпільні криївки, вилучали зброю, націоналістичну літературу та антирадянські листівки, брали у полон учасників підпілля. Майно виселенців конфісковували та передавали у державну власність. Протягом доби в Західній Україні виселили 26 682 родини або 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини. Наступного дня перші потяги вирушили до віддалених районів СРСР. На всіх депортованих чекали каторжні роботи на копальнях та в колгоспах Сибіру.

Операція «Захід» стала однією з наймасовіших і короткотермінових депортацій західних українців. Проте вона була не першою і не останньою. За своїм масштабом вона є таким же злочином, як і депортація кримських татар у 1944 році та виселення українців у рамках акції «Вісла», організованої польською комуністичною владою. Загалом з 1944 по 1953 рік у Західній Україні репресували понад 500 тис. осіб, заарештували близько 134 тис., вбили 150 тис., виселили за межі України на довічний термін понад 200 тисяч людей.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток