Зараз в ефірі:

«Рівень секретності оборонних закупівель слід знизити», - радник Міністра оборони Артур Переверзєв

21.02.2020
«Рівень секретності оборонних закупівель слід знизити», - радник Міністра оборони Артур Переверзєв

Радник Міністра оборони України Артур Переверзєв у програмі «Мілітарі навігатор» розповів про платформи, на яких закуповується ОВТ, про реформування сфери оборонних закупівель та скільки часу необхідно для втілення реформ у життя.

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: У новому Законі буде розраховано не лише ціну зразка ОВТ, а й вартість його обслуговування протягом періоду експлуатації. Що дасть цей пункт?

Артур Переверзєв: Єдиний критерій - закуповуємо все за найнижчими цінами. Придбана одиниця– це лише часточка того, у що нам це стає. На тривалий етап розробок витрачаються великі кошти, потім йде обслуговування, експлуатація і утилізація. За все це треба платити. У різних систем і озброєння своя вартість цих процесів. Але поки не ухвалений закон, у нас немає внутрішньої спроможності, щоб обрахувати всі ці витрати.

Ірина Зінчук: Ви слідкуєте за просуванням законопроєкту?

Артур Переверзєв: Коли ми готуємо законопроєкт до першого читання, доходимо до певного консенсусу і він ухвалюється. Між першим і другим читанням зазвичай не всі можуть дійти згоди, тоді ми знову підіймаємо це питання. Дуже важливо підтримувати комунікацію. Було кілька правок між першим і другим читанням. Законопроєкт змінився: ми пішли на компроміс щодо підтримання національного виробника. Ми змінюємо закон про державну таємницю, прибираємо норми, які дозволяли засекречувати абсолютно все, уточнюємо закони.

Ірина Зінчук: У чому може полягати складність імплементації нового закону?

Артур Переверзєв: Складність у тому, що це не звичайний «косметичний ремонт», а новий за змістом закон. Він потребуватиме приблизно двох десятків нормативно-правових актів нижчого рівня, які мають забезпечити його виконання. Наприклад, врахування вартості життєвого циклу, переговори з єдиним постачальником, порядок таємної процедури. Багато роботи і мало людей, які справді на цьому розуміються, у цьому і полягає складність. Ми створюємо Центр оборонних закупівель. Триває набір персоналу. На базі цього центру проходитимуть курси, буде розгорнуто велику освітню компанію, щоб підготувати висококваліфікованих фахівців.

Ірина Зінчук: Чи не ризиковано зараз знижувати рівень секретності в оборонних закупівлях?

Артур Переверзєв: Постійно ретранслюється одне неправильне припущення, що ворог дізнається, скільки в нас танків. Ми купували таємно зразки озброєння, а потім виставляли їх перед камерами й урочисто передавали. У чому тоді суть таємності? Ми засекречуємо витрати коштів і водночас засекречуємо рішення, яким чином ці кошти комусь пішли. Насправді ми не приховуємо ніякої інформації від ворога. Якщо він захоче, дізнається про все. Це засекречення насправді блокувало лише процес ухвалення рішень.

Ірина Зінчук: На якій платформі відбуватимуться оборонні закупівлі?

Артур Переверзєв: Ми сподіваємося, що близько 50% того, що зараз є таємним, стане відкритим. Тоді ми зможемо купуваати вже через «Прозоро». Для цього можна буде використовувати Закон про публічні закупівлі, та здебільшого засади нашого нового Закону. На платформі «Прозоро» можна буде проводити торги таємні і ні. Щодо таємних, де це насправді потрібно, буде електронний реєстр. Ми відійдемо від паперових ДСК документів. У Міністерстві економічного розвитку подаватимуться плани закупівель. Це буде захищена система обміну інформацією між сторонами. Також ми використовуватимемо міжнародні спеціалізовані організації. Мова йде про Агенцію НАТО з підтримки і постачання, спільні закупівлі, а також американську систему військових продажів. Саме завдяки американській системі військових продажів ми вже купуємо «Джевеліни». У наступному році заплановано закупівель на суму 4,5 млн євро.               

Ірина Зінчук: Чи буде створено директорат військово-технічної політики?

Артур Переверзєв: Будуть два директорати: з військово-технічної політики та з політики оборонних закупівель. Процес створення триває. Перший формуватиме певну політику щодо нових спроможностей. Тобто коли в ГШ ЗСУ говорять, що потрібні танки, тоді йде обговорення, які саме, їхня кількість та інше. Цей процес складний, тому що потребує рішення не одного директорату, який буде робити все. Має бути декілька директоратів, які будуть займатися конкретними завданнями. Насамкінець буде обговорено процес придбання, після якого директорат з політики оборонних закупівель має сказати, як ми програмуємо цей ресурс, якими керівними документами керуємося, про єдиного постачальника, про вимоги конкуренції, антикорупційні вимоги. Різні категорії товару потребують конкретної стратегії.

Ірина Зінчук: Скільки часу потрібно, щоб почати закупівлі по цим стандартам?

Артур Переверзєв: Якщо об’єктивно, найпесимістичніший сценарій - використовувати як закон, так і розроблені документи з початку наступного року.

Ірина Зінчук: Яку техніку заплановано придбати на Заході?

Артур Переверзєв: Ми вже подавали заявки на гусеничні стрічки для БМП, які не змогли закупити в Україні. Звернулися до європейських компаній, де їх можна придбати. Також подали заявки на кулеметні модулі БТР «Онцілла». На наступний рік теж є плани, але остаточний план ще не сформовано.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток