Зараз в ефірі:

Сергій Костинський: За три роки ми обмежили роботу 80 російських каналів в українському медіа просторі

23.09.2019
Сергій Костинський: За три роки ми обмежили роботу 80 російських каналів в українському медіа просторі

Сергій Костинський член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в ефірі військового радіо Армія ФМ розповів особисту історію нелюбові до “русского міра”, підтримку некомерційних радіостанцій та розвиток українського мовлення на території Донбасу та Криму.

 

 

 

 

Яна Холодна: Навіщо вам підтримувати такі некомерційні проекти, як Армія FM?

Сергій Костинський: Я кримчанин, який переїхав у 2014 році після окупації Криму тоді, коли стало відомо, що росіяни прийшли всерйоз і надовго.  Тоді я зрозумів, що  моя сім’я не може тут знаходитись у безпеці, після масштабних мітингів у лютому, на площі Леніна та під парламентом. Тоді я переїхав в Київ і зрозумів, що всі дії в сфері інформаційної безпеки та мовлення робились до 2014 року, абсолютно неправильно та в невірному напрямку. Тож в Національній раді моєю місією стала не тільки заборона російських каналів та передач, а також розбудова власної інфраструктури і, перш за все, допомога в інформаційному мовленні Міністерству оборони України, а саме “Армія FM”.

Яна Холодна: Ви на собі змогли відчути всі “переваги” російської інформаційної війни. Що давало сил рухатися вперед упродовж 5 років на такій важливій посаді?

Сергій Костинський: Робота в Міністерстві інформаційної політики та Національній раді - внутрішня мотивація. Я не хотів просто сидіти і чекати, коли Україна поверне Крим . Той запас енергії, який у мене з’явився, я вкладаю в роботу з розбудови мовлення на Сході та Півдні, в тому числі і мережі “Армія ФМ”.

Яна Холодна: Коли прийшли працювати у Нацраду з питань ТБ і радіомовлення  і в перший раз відкрили  карту Донбасу, що ви там побачили стосовно українського мовлення? Яка там була ситуація?

Сергій Костинський: Всі стратегічні об’єкти були захоплені ворогом.  Це інфраструктура у Донецьку, Луганську, Красноперекопську та Джанкої. Наша територія залишилась з мережею, яка здійснювала допоміжну функцію і не була головною. Нам у 2015 році довелось її відбудовувати майже з нуля. Ми вже збудували чотири вежі,  а п’яту  плануємо зробити у 2020 році в Попаснянському районі Луганської області, щоб компенсувати мовлення на наших частотах.

Яна Холодна: Які розробки ведуться в плані контентного наповнення територій Донецької та Луганської областей ?

Сергій Костинський: Ми працюємо за декількома напрямками в цьому питанні. Це створення спеціальних мовників, яким стала “Армія FM”. І я сподіваюсь, що цю радіостанцію ми з часом перетворимо на загально-національну. Другим таким напрямком є залучення до мовлення тих радіостанції та каналів, які точно не дискредитують Українську державу і мовлять відповідно до законодавства. По-третє, ми стимулювали розвиток місцевого мовлення та допомагали при створенні волонтерських радіостанцій. Так з’явилась радіостанція “Тризуб FM”, “Вільне Радіо”. В Криму це “Радіо Хаят”, “Meydan FM”, а також телеканали “АТР” та “49 паралель” у Луганській області. Ми допомагали розбудові “Суспільного мовлення” і тому там є радіо “Пульс” і “Голос Донбасу”.  Ми поступово наводимо  порядок у сфері мовлення.

Яна Холодна: Чи буде радіо ліцензуватись в форматі Т2?

Сергій Костинський: Стосовно мовлення в форматі Т2, ми зараз вивчаємо це питання та наші можливості реалізації такої технології. В Херсонській, Донецький та Луганській областях зараз будується потужна державна мережа цифрового телебачення,  що почала працювати вже в серпні.

Також маємо спеціальний проект ”Мовлення Громад”. За його програмою в останні три роки, ми змогли видати мовні FM частоти більш, ніж 80 радіостанціям та редакціям дротового мовлення. Системно переводимо місцевих мовників в ефір і зараз маємо конкурс на 70 частот для місцевого мовлення .

Зараз один з пріоритетів для нас є розбудова ФМ радіомовлення в обласних центрах і містах обласного значення. Це один такий з ключових напрямків.

Яна Холодна: Питання від слухача: «Поясніть, що таке українське мовлення? Здається, у нас все мовлення українське чи існує не українське? Якщо це не так, то чому всюди вживають українське мовлення, а не просто мовлення?»

Сергій Костинський: Я дійсно використовую поняття українське мовлення, тому що я з великою повагою ставлюся до нашої держави, до нашого мовлення, нашої індустрії. Мені важливо, що ми розвиваємо не просто мовлення, ми будуємо мережі українських радіостанцій та телестанцій. І це ще пов’язано з однією з частин інформаційної політики, я розповідав, що ми впродовж 3 років обмежували діяльність близько 80 російських телеканалів. Спочатку для людей це видавалося дикістю, але потім усвідомили що у нас не 50 супутникових телеканалів, а 116. Так як ми вигнали російські телеканали, які порушували українське законодавство, почувалися дуже вільно, не реагували на наші зауваження. І на звільнених місцях почали з’являтися українські телеканали. І дуже важливо, що парламент ухвалив квоти на мову, визнання української мови, як державної, і Національна рада забезпечила виконання цих квот. І в кінці місяця ми будемо звітувати про те, як це відбувається, будемо говорити про перемоги і звичайно про зради, що, можливо, потрібні зміни в законодавстві для того, щоб трішки підкрутити.

Яна Холодна: Давайте поговоримо щодо начеб то розблокування заборонених російських  соціальних мереж. Принаймні, така інформація з’являлася у ЗМІ.

Сергій Костинський: Дуже цікава позиція для того, щоб зрозуміти чи є країна агресором. Якщо ви подивитесь на реакцію поляків, то в них немає дискурсу, що треба мовити в Україні, кому треба, той і займається.

Для Росії дуже важливо повернутися в український медійний простір. Для мене вони нагадують вірус, який намагається потрапити в організм: добити, вбити. Тому я спростовую інформацію, щодо входження Росії в наш медійний простір, це не правда. Національна рада стоїть жорстко на засадах інформаційного простору України від Російських пропагандистських медіа. Більше того ми відслідковуємо діяльність провайдерів, знаходимо порушників. Після нашої реакції неадаптовані російські телеканали зникають.

Яна Холодна: Питання від слухача: «Чи є ще радіостанції, які мовлять на окуповані території?»

Сергій Костинський: Гірник знаходиться найближче. Маріуполь та Бахмутівка: там мовлять «Країна ФМ», «Українське радіо», «Радіо Промінь», «Радіо Культура», «Радіо Рокс», «Голос Донбасу», «Пульс», ще місцеві такі як: «Тризуб ФМ», «49 Паралель».

Нарешті, до нас доєдналася Львівська хвиля та інші. В Маріуполі мовить десь 19 радіостанцій, в Гірнику 16. Запустимо ще мовлення з нової Попаснянської вежі для Горлівки, околиць Донецька.

Яна Холодна: Питання від слухача: «Чи є гарантія, що ці радіостанції не глушать?»

Сергій Костинський: Ми розвиваємо цифрове телебачення в Донецькій, Луганській та Херсонській областях. Там будуть найпотужніші цифрові мережі порівняно з іншими областями України. Останні 2 роки ми розвивали ФМ радіомовлення в Донецькій та Луганській областях і можемо сміло сказати, що саме вони на перших місцях, а не комерційно-привабливі території.

Глушать, це робить окупаційна влада і в Криму, і в ОРДЛО. Ми збільшуємо кількість радіостанцій для боротьби з цим.

Яна Холодна: Питання від слухача: «Коли Армія ФМ зявиться на західній Україні? Ми чекаємо».

Сергій Костинський: Армія ФМ вже має з’явитися на західній Україні, є кілька місцевих радіостанцій, наприклад радіо «УНА», націоналістична радіостанція на Львівщині. Вона вже взяла собі на ретрансляцію Армія ФМ. Тобто, вони за власний кошт будуть розповсюджувати сигнал. Вони навіть приходять у Донецьку та Луганську область невдовзі. Плюс, у нас передбачений розвиток військово-патріотичного мовлення, у тому числі на Сході. Я сподіваюся, що ви почуєте Армію ФМ найближчими місяцями у Львові і сьогодні нам телефонували місцеві мовники, які хочуть чути Армія ФМ у Івано-Франківську. Вже за пів року, коли частоти будуть прораховані, ми зможемо видати їх для транслювання.

Яна Холодна: Близько 1 мільйона доларів зекономили завдяки технічній допомозі з боку USAD, 11 передавачів. Розкажіть, що це за передавачі, куди вони будуть спрямовані та наскільки це добре для нас?

Сергій Костинський: Технічна допомога стала дуже у нагоді, адже якщо лише розраховувати на держбюджет, то процес буде відбуватися дуже довго – і це є реальність. Тому, якщо ми хочемо швидко і якісно, нам треба диверсифікуватися – залучити інвесторів та організації. І те, що ми отримали технічну допомогу на 1 мільйон доларів – це справді круто, адже ми вмовили іноземних партнерів витратити ці кошти саме на Україну. І тепер держбюджет може зекономлені кошти направити на вирішення інших важливих питань.

Хотів ще зазначити на запитання: «Чому ви так пізно почали займатися питанням розбудови цифрового телебачення?». Друзі, не пізно, і не тільки що, а ми над цим питанням працюємо системно, починаючи з 2015 року. І ми вже встигли встановити передавачі у таких проблемних містах, як Бахмутівка, Гірник, Волноваха, Чонгар. Наше бачення таке – ці 11 передавачів дозволять охопити всю лінію розмежування і всю межу з Кримом. У Скадовську, Чонгарі вони вже мовлять на територію Криму.

Наші передавачі намагаються глушити, ми з цим боремося. І якраз оці 11 передавачів – це ті засоби, якими ми підсилюємо наші потужності. Там, де нам унеможливили мовлення, ми зайдемо на інших частотах.

Більше слухайте у нашому підкасті. І там же ви дізнаєтеся про особистий хіт-парад сучасної музики у недільній рубриці Сергія Костинського #слухай_українське.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток