Шах і мат: король сильнішої сторони та правило квадрата

13.06.2020
Шах і мат: король сильнішої сторони та правило квадрата

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Сьогодні ми поговоримо про короля слабшої сторони поза квадратом пішака та про правило квадрата.

 

 

 

 

 

Якщо білі ходять 1. Kpg4 - f4, то чорні 1... Kpg7 - f6 і далі

2. Kpf4 - е4 Крf6 - е6. 3. Кре4 - d4 Кре6 - d6.

За таким планом виграшу у білих немає. Спробуємо діяти пішаком білих. Чи встигне він дістатися до останньої горизонталі? Необхідно розрахувати ходи білого пішака і чорного короля. На це витрачається багато часу, до того ж можна збитися в розрахунках. А чи немає легшого способу визначення проходу пішака в ферзі? Такий спосіб є, і він дуже простий.

Потрібно відрахувати від пішака в напрямку короля противника по горизонталі стільки полів, скільки їх є від пішака до останньої горизонталі, а потім провести поглядом по новій вертикалі до останньої горизонталі. У вашій пам’яті має бути створений квадрат пішака.

Якщо в цей квадрат король противника не потрапив, то пішак спокійно добереться до останньої горизонталі.

Такий спосіб розв’язку подібних позицій називають правилом квадрата. На нашому прикладі видно, що королю бракує одного ходу, щоб перегородити шлях пішакові.

Ще один приклад, який ставить недосвідченого шахіста в скрутне становище. Білі починають ходити та перемагають. За яким планом розпочати гру? Білий король ніяк не зможе допомогти своєму пішаку пройти в ферзі, бо чорний король захоплює опозицію. Єдиний вихід — це спробувати самому пішаку домогтись перемоги. Побудуємо подумки пішаковий квадрат.

Знову король противника поза квадратом і пішак сам здобуває перемогу. На далі ви ознайомитесь зі складнішими позиціями, коли квадрат буває рухливим.

Хід білих, мат в один хід

 

 

 

 

 

 

 

Відповідь на попередню задачу: білий слон g7-d4, шах і мат.

Наступного тижня ми поговоримо про типові позиції, в яких пішак не може дістатися до лінії перетворення. Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток