Шах і мат: король сильнішої сторони

Шах і мат: король сильнішої сторони

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Сьогодні ми поговоримо про короля сильнішої сторони, який стоїть попереду пішака через одне поле.

 

 

 

 

 

Наведемо дві позиції, де королі стоять попереду своїх пішаків на одне поле. В першій позиції король і пішак стоять на одній вертикалі, а в другій король стоїть на сусідній вертикалі. Чи не відіб’ється негативно на боротьбі  друга  позиція білого короля? Розглянемо розв’язок першої позиції. Припустімо, опозиція у слабшої сторони. Ходить пішак. 1. е2 - е3 і король сильнішої сторони перехопив опозицію, бо тепер черга ходити чорному королю і він вимушений відступати. 

1. е2 - е3 Кре6 - f6

2. Кре4 - d5 Kpf6 - е7

3. Kpd5 - е5 Кре7 - d7

4. Кре5 - f6 Kpd7 - d6

5. е3 - е4 Kpd6 - d7

6. е4 - е5 Kpd7 - е8 

7. Kpf6 - е6 Кре8 - d8

8. Кре6 - f7 Kpd8 - d7.

9. Тепер пішак без перешкод проходить у ферзі. Білі одержали перемогу.

А якщо опозиція на стороні сильнішої сторони? Тоді боротьба буде трохи коротшою і легшою, бо чорний король зразу відступає. 

У другій позиції боротьба проходитиме легше. Король сильнішої сторони захоплює опозицію першим ходом, а далі техніка виборювання перемоги така сама, як і в першій позиції.

1. Kpf4 - е4 Кре6 - d6

2. Кре4 - f5 Kpd6 - е7

3. Kpf5 - е5 Кре7 - d7

4. Кре5 - f6 Kpd7 - d6

5. е2 - е4 Kpd6 - d7

6. е4 - е5 Kpd7 - е8

7. Kpf6 - е6 Кре8 - d8

8. Кре6 - f7 і пішак без перешкод йде в ферзі.

Король сильнішої сторони повинен безперервно зберігати опозицію. Який же висновок можна зробити з вправ програми?

Якщо король стоїть попереду свого пішака на одне поле, то сильніша сторона завжди виборює перемогу незалежно від того, чий хід. Якщо король стоїть збоку або позаду свого пішака, то слабша сторона при правильному захисті досягає нічиєї.

Хід білих, мат в один хід

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідь на попередню задачу: білий пішак f4-f5, шах і мат.

Наступного тижня ви дізнаєтесь про короля сильнішої сторони, який стоїть на шостій горизонталі й попереду пішака. Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом із Армія FM.