Шах і мат: Подвійний удар. Відкритий шах

Шах і мат: Подвійний удар. Відкритий шах

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про тактичний прийом Подвійний удар. Відкритий шах.

 

 

 

 

 

Усі фігури, зокрема пішак, спроможні слушної миті завдати подвійного удару. Зазвичай перемогу здобуває той, хто вміло використав подвійний удар.

Ознайомтесь із позицією партії учнів Гололобова (Херсон) і Келемена (Ужгород), що була зіграна в 1977 році в Києві на першості ДСТ «Спартак». Хід білих. Позиція виникла після дев’ятого ходу. Далі білі зіграли 10. е4 - е5 і пішак здійснив подвійний удар, що зветься пішаковою вилкою. І наступним 11. е5 : d6 білі забрали слона. Після цього чорні незабаром здалися.

Тепер подивіться, як тура виступила на два удари. В партії Грушкова — Суха (на першість Чехословаччини 1954 року) виникла позиція, в якій після слабкого ходу білих 11. Cf4 чорні напали турою одночасно на слона і на коня 11... Td8 - d4! Потім білі взяли пішака на с7, а чорні зняли турою коня на с4, і незабаром білі здалися. Чому?

Гарно виконано подвійний удар в партії Реті - Альохін, що була зіграна в 1925 році в Баден-Бадені. В ендшпілі у них склалася така позиція. Хід чорних, і Альохін слоном завдає подвійного удару з поля d5. Зверніть увагу, що біла тура не може захистити коня з поля b3, бо воно прострілюється слоном. І білі програють, адже у чорних тепер зайва фігура і пішак.

Найбільш загрозливим вважається подвійний удар ферзем. Ферзь ходом на е4 нападає разом на туру d8 і на коня h7 з шахом. Не меншу загрозу становить і конева вилка. Розгляньте уважно позицію і знайдіть маленьку комбінацію, яка закінчується вилкою (подвійним ударом) І коня — і на короля, і на ферзя. Але як досягти цього? Не інакше, як змусити ферзя стати на поле, яке потрапляє під коня!

Розв’язок цієї позиції виконайте самі. Зважте на те, що після зв’язки ферзя король може підійти до нього. Як тоді бути? На діаграмі 183 саме така гостра позиція. Над обома королями висить матова загроза. Але щастя усміхнулось чорним, бо за ними перший хід. Домогтись перемоги не так-то й легко. Тільки використавши спосіб відкритого шаха, чорні зможуть здійснити форсований план матової атаки. Дайте оцінку позиції, зробіть точні розрахунки і самі виконайте план форсованої матової атаки.

Щоб ви могли відчути велику силу подвійного шаха, спробуйте розв’язати гострі позиції, які виникали в партіях великих майстрів XIX і XX століть. Ось позиція зі зразкової партії німецьких майстрів Андерсена і Дюфреня, яка була зіграна в 1852 році в Берліні. Над білим королем висить мат. На щастя, хід білих. Щоб врятуватися, білі повинні знайти план форсованої атаки, бо передавши хід чорним, одразу отримають мат своєму королю. Лише атака в безперервному темпі (форсовано) з застосуванням подвійного шаха дасть білим не тільки порятунок від поразки, але й перемогу. Знайдіть такий план. Хід білих.

Цікава позиція виникла в партії гросмейстерів Реті і Тартаковера, яка зіграна у Відні в 1910 році.

Глянувши на позицію, можна зробити висновок, що суперники ще не встигли розгорнути фігури до наступу. Проте Реті помічає слабкість у позиції суперника і дев’ятим ходом віддає ферзя з шахом. Невдовзі чорні змушені здатися.

Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.