ШАХ І МАТ: шахова нотація

05.04.2020
ШАХ І МАТ: шахова нотація

Якщо ви не вмієте грати — навчимо, якщо вас долають суперники — навчимо перемагати. Не панікуйте. Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Нині мова піде про шахову нотацію.

 

 

 

 

 

 

Шахова нотація — це запис ходів партії та шахових позицій за допомогою умовних позначень. З появою шахової нотації стало можливим розповсюдження й удосконалення шахів як науки, мистецтва і спорту. З кращими партіями гросмейстерів і майстрів любителі шахів можуть ознайомитися в газетах, журналах і книгах. Оскільки ви вже знаєте шахівницю, а також умовні позначення фігур на письмі й на діаграмах, то тепер неважко і самим записувати партії та позиції.

Розставте фігури на шахівниці. Гру розпочинають білими фігурами. Скажімо, ви хочете піти пішаком, що стоїть попереду короля. Як записати запланований хід? Спочатку пишемо поле, на якому стоїть пішак — е2, потім ставимо риску, яка означає, що пішак пішов, а потім пишемо те поле, на яке став пішак — е4. Зважте на те, що в записі ходів партії пішак назви не має, а інші фігури зберігають назви. Наприклад, будемо ходити ферзем. Пишемо Фd1, потім риску і поле, на яке він стане — f3. Запис ходу ферзя матиме такий вигляд: Фd1 — f3.

Так само записують ходи чорних фігур. Запис Кb8 — с6 означає, що кінь з поля b8 перескочив через свого пішака і став на поле с6. А запис е7 — е5 показує, що пішак з поля е7 пішов на поле е5.

Розглянемо запис Сb5 : а6. Дві крапки означають взяття фігури з поля шахівниці. Слон з поля b5 побив коня на полі a6. Якщо пішак з поля b7 б’є білого слона на полі с6, запис має такий вигляд: b7 : с6.

Ви вже знаєте, що за весь час гри в партії король кожної сторони має право зробити подвійний хід, що зветься рокірування. Якщо рокірування робиться в бік свого фланга, то вона зветься коротким і записується так: 0 — 0. А якщо король рокірується в сторону ферзя, то рокірування зветься довгим і записується так: 0 — 0 — 0.

Ви запитаєте, які це ходи? Слухайте, король із поля е1 переходить на поле g1, а тура з поля h1 — на поле f1. При довгому рокіруванні король е1 перейде на поле с1, а тура з поля а1 — на поле d1.

Загроза королю, тобто шах позначається знаком плюс (+), а коли шах виникає з двох сторін, пишуть два плюси (++).

Мат королю позначається знаком множення (X). Сильний хід позначається в кінці ходу знаком оклику (!), слабий хід — знаком питання (?).

А що ж таке позиція — це розташування фігур на шахівниці після будь-якого ходу в партії, задачі чи етюді. Кожна позиція може бути занесеною на діаграму або записаною на папері.

Шахову гру (партію) записують повною і короткою нотацією. Повна нотація — це запис фігури і поля, де вона стоїть, а також поля, на яке має стати фігура.

У короткій нотації після назви фігури записується тільки те поле, на яке піде або пішла фігура, а звідки вона вийшла — не пишеться. Якщо доводиться записати хід чорних, а ходу білих немає, замість цього ходу ставлять три крапки.

Хід білих, мат в один хід

Відповідь на попередню задачу: біла королева g7-g5, шах і мат.

Наступного тижня ви дізнаєтесь про шах, мат, пат та порівняльну силу фігур. Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом із Армія ФМ.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток