Зараз в ефірі:

Шах і мат: тактичні прийоми в шаховій боротьбі. Середина партії

30.01.2021
Шах і мат: тактичні прийоми в шаховій боротьбі. Середина партії

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про тактичні прийоми в шаховій боротьбі. Середина партії.

 

 

 

 

 

Вже час вивчати позиції з великою кількістю фігур.

У шаховій партії найгостріші сутички — у розпал гри, коли на шахівниці багато фігур. Суперники шукають слабкі місця в позиціях один одного і складають плани наступу. У кожному плані є низка ідей та задумів. Плани бувають основні, або, як кажуть шахісти, стратегічні, часткові, або тактичні. Наприклад, позиція, в котрій два слони і король повинні здобути перемогу над одиноким королем. Задум у тому, щоб королем разом зі слонами затиснути короля супротивника в кутку шахівниці, де його можна заматувати. Це стратегічний план. А виконання стратегічного плану здійснюється за допомогою часткових, або тактичних планів.

У наведеній позиції тактичні плани будуть такі:

1) королем сторони-нападниці захопити поле на відстані коневого ходу від кутка;

2) слонами виконати матову атаку.

Тактичні засоби боротьби бувають різними. І хто із шахістів добре знається на них, здобуває перемогу.

Розв’язок багатофігурних позицій вимагатиме не тільки подвоєння зусиль, уваги, витримки, але й знання особливих способів досягнення поставленої мети. Боротьба буде складатися з послідовних і зв’язаних між собою завдань — простих і комбінованих ударів. Розглянемо найпоширеніші тактичні способи боротьби.

 

Сьогодні поговоримо про залучення й відвернення фігур противника.

Відвернення фігур вдало використав Фішер у партії з Бенко. Фішер застосував просту матову комбінацію, для здійснення якої потрібно відлучити з поля d8 чорну туру, яка тримає під обстрілом вepтикaль d. Бо заматувати короля чорних можна було білопольним слоном з поля d5. Як гадаєте, який хід зробив Фішер, щоб забрати чорну туру з поля d8?

Інший приклад. Поставлена позиція з партії Новотельнов — Чистяков, яка була зіграна в 1949 році в Тбілісі. Хід чорних. Оцінка позиції. Більшість білих фігур розташовані на ферзевому фланзі й відокремлені від свого короля. Білий король займає невдалу позицію і без достатнього прикриття. Чорні володіють вертикаллю f1, діагоналями с8-h3 і b8-h2.

Скориставшись своєю бойовою позицією і першим ходом, чорні змогли у два ходи заматувати білого короля. Чорні застосували спосіб залучення, віддавши навіть ферзя.

Король, витягнутий на порожнє поле, негайно потрапив під смертельний удар чорнопольного слона. Перевірте ходи на шахівниці.

1... Фе5 : g3 +

2. Kph2 : g3 Cg7 - е5 X.

Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток