Шах і мат: тактичний прийом Блокування, пастка, проміжний хід. Спертий мат

Шах і мат: тактичний прийом Блокування, пастка, проміжний хід. Спертий мат

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про тактичний прийом Блокування, пастка, проміжний хід. Спертий мат.

 

 

 

 

 

Шахісти нерідко застосовують блокування фігур суперника. В позиції чорні жертвують ферзя, щоб заманити туру на поле g2 і стиснути, або заблокувати короля противника. Тоді кінь f4 зможе завдати йому удару. 

Перевірте ходи на шахівниці: 

1. ...Фg2 + 

2. Tf2 : g2 Kf4 - h3 X. 

Ідея блокування полягає в тому, щоб обмежити рух фігури супротивника. Гинуть фігури, потрапляючи в ворожу пастку.  Після 1. g4 Cg6 2. f5 слон гине.

Позиція з партії Ботвинник — Шпільман гине ферзь: 

12... Фа2 - а3 

13. Тс1 - а1 Фа3 : а1 

14. Фd1 : а1.

Важкувато відшукувати в позиціях можливості здійснення проміжного ходу з партії Барца — Бронштейна.  На 1. Ф : f5 чорні зразу могли побити ферзя g6 : f5, але вони залишили цю можливість насамкінець, а тим часом було завдано удару.

1. ... К : е1, який створив матову загрозу королю білих. 

2. Kpf1 Кс2 +

3. Сс1 Т : с1 +

4. Кре2 Kd4 + !!

Після такої вилки білим нічим боротися.

Проміжний хід здійснюється тоді, коли є можливість завдати супернику несподіваного удару, який призводить до значних матеріальних втрат.

У позиції з партії Толуш — Смислов здійснюється простий матовий удар за допомогою відвернення фігури. Кінь d6 міг би завдати удару королю чорних, але поле f7 захищає тура f8. Вихід один - відтягти туру з поля f8.

1. Tg8 + Т : g8 

2. Kf7 X

Чорний король одержав спертий мат.

Коли свої фігури змушені затискати короля в куток шахівниці, де його матують фігури противника, то такий мат зветься спертим. Спертий мат створюється й іншим способом.