ШАХ І МАТ: Вічний шах. Пат

ШАХ І МАТ: Вічний шах. Пат

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про тактичний прийом Подвійний удар. Відкритий шах.

 

 

 

 

 

З попередніх уроків вам вже відома пішакова позиція. Хід білих. Як чорному королю врятуватися від поразки? Адже досить на хід пішака 1. с5 - с6 + необачно відповісти 1... Kpd7 - d8,

тоді 2. Kpd5 - d6 Kpd8 - c8

3. с6 - c7 Kpc8 - b7

4. Kpd6 - d7 і пішак проходить у ферзі. Чорні не зуміли створити патову позицію і програли.

Буває, що й в складніших позиціях слабша сторона виборює нічию шляхом створення патової ситуації. Навіть славетний шахіст Чигорін не здобув перемоги у виграшній партії проти Шлехтера (1905 рік, м. Остенде).

Ось як це сталося. В позиції був хід чорних, і Шлехтер пішов на 1... Фе7 - с7 + з метою спровокувати Чигоріна на створення пата чорному королю. І Чигорін необачливо відповів 2. Фd4 - b6, а Шлехтер негайно пішов

2... Крb8 - а8. Виникла патова ситуація.

3. Кра5 - а6, бо чорний ферзь 3... Фс7 - с8 + і на

4. Кра6 - а5 Фс8 - с7!

Наведений приклад переконує, що зовсім нелегко буває перемогти у виграшній партії. Тому завжди слід пильнувати та бути зосередженим до кінця гри, до перемоги!

Ще один приклад. Закінчення партії угорських гросмейстерів Портіш — Лендьєл. Чорні програють. В такі ситуації шахісти здаються. Проте гросмейстер Лендьєл знайшов вихід — створив пат своєму королю.

Так, король чорних у патовій ситуації, але для порятунку ще потрібно збути ферзя. Як це зробив Лендьєл? Відшукайте його план.

Шлях до нічиєї знаходять й іншим способом.

Це позиція з партії юного Анатолія Карпова, зіграної в 1966 році в Ленінграді проти майстра Ігоря Зайцева. На дванадцятому ході Карпов знайшов план безперервного шаха, або, як кажуть, вічного шаха.

Знайдіть і ви план вічного шаха в цій позиції.

Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.