ШАХ І МАТ: Як починати партію. Продовження партії. Відкриті дебюти. Чи можливо грати без плану

03.04.2021
ШАХ І МАТ: Як починати партію. Продовження партії. Відкриті дебюти. Чи можливо грати без плану

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про атаку на нерокірованого короля.

 

 

 

 

 

 

Коли на шахівниці білі і чорні представлені не дуже великою кількістю фігур, то ви зможете намітити план боротьби і перемоги. Але набагато важче знайти план і побачити шляхи до його здійснення на шахівниці, коли в боротьбі беруть участь всі фігури і пішаки обох сторін.

Відомо, що більшість дітей, які навчилися трохи грати в шахи, намагаються домогтися перемоги виступом ферзя і слона. Білий ферзь займає поле h5, а слон поле с4 і наступним ходом, ударом ферзя на f7, матує чорного короля. Чорні ж замість оборонних ходів роблять беззмістовні ходи і зазнають поразки. Така гра в запису:

1. е2 - е4 е7 - е5

2. Cf1 - с4 Cf8 - с5

3. Фd1 - h5 Kg8 - f6

4. Фh5 : f7 X.

Показано матовий фінал (кінець) гри. Такий мат зветься дитячим. Розгляньте ці ходи на шахівниці. А буває ще гірше. Якщо білі робитимуть необдумані ходи на королівському флангу, то вони зможуть одержати мат на другому ході. Перевірте ці ходи.

1. f2 - f3 е7 - е5

2. g2 - g4 Фd8 - h4 X

На цих двох прикладах ви переконалися, що гра без плану, без глибокого обдумування ходів не цікава. Для більшої переконливості розглянемо одну коротку партію, яка увійшла в історію шахів.

Відомий французький шахіст XVIII століття Легаль у 1787 році (йому було тоді 85 років) зіграв партію з любителем шахів Сен-Брі. Ось та партія.

1. е4 е5

2. Сс4 d6

3. Kf3 Кc6

4. Кс3 Cg4

5. К : е5? С : dl??

6. С : f7 +Кре7.

7. Kd5 X.

Чому чорні так швидко і приголомшливо програли? Показано позицію, яка створилася після п’ятого ходу. Коли білі конем взяли пішака на е5 і відкрили свого ферзя, чорні без вагань взяли ферзя своїм слоном. Справді без вагань! Бо якби чорні передбачили можливі удари суперника, то безперечно, побачили б, що ферзя брати не можна, оскільки білі своїм слоном із поля с4 поб’ють пішака на f7 з шахом, а потім ходом коня з поля с3 — на поле d5 дадуть мат королю. Потрібно було розраховувати всього-на-всього два ходи суперника!

Як би ви відповіли на хід білих 5. Kf3 : е5 у цій партії?

З усього сказаного можна зробити такі висновки.

1. Без плану успішно грати неможливо.

2. Не поспішайте брати жертву, запропоновану суперником!

Покажіть, як би ви пішли в партії Легаль — Сен-Брі у відповідь на

5. Kf3 : е5, і зробіть шостий хід.

Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток