Шах і Мат: Зруйнування та знищення оборони

Шах і Мат: Зруйнування та знищення оборони

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про тактичний прийом Зруйнування та знищення оборони.

 

 

 

 

 

У турнірній практиці бувають такі позиції, коли єдиним найкоротшим розв’язком партії стає зруйнування або знищення королівського захисту противника. Зразком такого удару по обороні короля є позиція в партії Альохін — Дрюїтт, яка зіграна в 1923 році в м. Портсмуті. Зруйнування оборони. Коротка оцінка позиції. Король чорних має тільки пішакове прикриття. Ферзь зможе вийти на захист через два-три ходи. Але хід за білими. У білих обидва слони стоять на відкритих діагоналях а1 - h8 і b1 - h7 і ферзь з турою негайно можуть вийти в атаку на короля. Ці обставини послужили мотивом для цікавої комбінації, в якій слони віддаються в жертву, аби зруйнувати пішаковий захист чорного короля. Матову атаку завершують ферзь із турою.

Перевірте ходи на шахівниці.

1. Cd3 : h7 + Kpg8 : h7

2. Tf3 - h3 + Kph7 - g8

3. Сb2 : g7! і чорні здалися.

Знищення оборони. Розгляньте комбінацію на знищення оборони в партії Васюков — Джурашевич, яка була зіграна в Белграді в 1961 році. Здається, що оборону чорних не пробити. Якщо ж знищити коня на е6, то згодом зруйнується вся оборона.

1. Te1 : е6 Ф : е6

2. Фf1 : f8 Td8 : f8 (білі жертвують ферзя, аби знищити останню опору оборони короля — слона f8)

3. Тс7 : g7 + Kph7 - h8

4. Tg7 : g6 + Tf8 - f6

5. Tg6 : f6 Фе6 - e1 +

6. Tf6 - f1 + Kph8 - h7

7. Tf1 : e1.

Чорні здалися. Тура c7 виконала роль млина — перемолола двох пішаків, туру і ферзя.

До проведення такої комбінації досвідчені шахісти довго готуються: вивчають і оцінюють позицію, роблять точні розрахунки, зважують можливі результати.

Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом з Армія FM.