ШАХ І МАТ: Зв’язка та як від неї звільнитися

ШАХ І МАТ: Зв’язка та як від неї звільнитися

Не вмієте грати? Не вдається перемагати суперників? Не панікуйте. Допоможемо! Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Говоримо про тактичний прийом Зв’язка та як від неї звільнитися.

 

 

 

 

 

Зв'язка проста (елементарна). Зв’язка фігури — це сильний і результативний спосіб боротьби. Уважно придивіться до різних видів зв’язки. Ось зв’язка по горизонталі. Білі турою ходом на а4 зв’язують чорного коня. Для чорних єдиний вихід — підтримати коня пішаком (е7 - е5). Тоді білі 2. е2 - е3 і кінь гине.

Застосовано діагональну зв’язку. Слон із поля f2 по діагоналі g1 - а7 зв’язує туру, що стоїть на с5. Король наближається до тури, щоб захистити її (Кра7 - b6). Слон б’є туру і сам гине, але пішак проходить у ферзі. Занотуйте розв’язок цих двох позицій.

Зв'язка складна. У партії Рагозін — Болеславський, зіграній в 1945 році, виникла така позиція.

Болеславський зробив помилковий хід Kpg8 - f7. Як тут білим виграти? Складніша ситуація виникла в партії Попов — Рюмін, яка зіграна в 1929 році.

Ви бачите, що білі фігури збиті до купи і слабко між собою вв'язані. А в чорних на короля суперника спрямовані удари п’яти фігур. Ця обставина вирішила долю партії.

Хід чорних. 1. ...Т : f3!!

2. С : f3 Ф : f3 +

3. Кр : f3 К : d4 +

4. Kpg4 Сb7 - с8 +

5. Kpg4 - h4 Kf3 X.

Не всяка зв'язка йде на користь тому, хто зв’язує.

Так, спробу білих ходом 1. Te1 чорні можуть з вигодою спростувати. Подумайте, як саме?

Звільнитися від небезпечної зв’язки можна:

1) способом контрудару зі сильнішою загрозою;

2) способом заслону;

3) способом відтиску фігури, яка зв’язує;

4) способом відходу фігурою, що стоїть за зв’язаною.