Зараз в ефірі:

Що таке депресія та як із нею боротись

30.05.2020
Що таке депресія та як із нею боротись

Від чого буває депресія; як варто жити, аби знизити ризик її розвитку; як відрізнити поганий настрій від депресії та як її позбутись самостійно, знаючи причину виникнення – поговоримо з психологом.

 

 

 

 

 

Настя Сіроговська: Депресія – це хвороба?

Марина Мурза: Вже зараз ми з повною впевненістю можемо стверджувати, що це хвороба. Вона розвивається внаслідок складної взаємодії соціальних, психологічних і біологічних факторів. У людей, які пережили будь-які несприятливі події (втрату роботи, тяжку втрату, психологічну травму), з більшою ймовірністю розвивається депресія. Депресія, в свою чергу, може посилювати стрес, порушувати нормальну життєдіяльність, погіршувати життєву ситуацію людини, що страждає від неї, і призводить до ще важчої депресії. За даними ВООЗ, від цієї хвороби страждає понад 300 мільйонів осіб, і цей показник має тенденцію до зростання. У найгірших випадках може призводити до самогубства. Спричиняють депресію зміни в головному мозку, з яких випливають усі симптоми.

Настя Сіроговська: Які бувають стадії депресії?

Марина Мурза: Легка, помірна або важка. Людина з легким депресивним розладом матиме деякі труднощі у виконанні звичайної роботи і соціальній діяльності, але не припинить вести звичне життя. Під час важкого депресивного стану хворі зазвичай не здатні продовжувати виконувати звичайну соціальну, трудову чи домашню діяльність, або можуть робити це лише в обмеженому обсязі. Наприклад, їм важно навіть сходити в душ або приготувати їжу.

Настя Сіроговська: Як депресія проявляється?

Марина Мурза: Депресія - це не просто постійне зниження настрою, песимізм і прагнення до усамітнення. Втрачається здатність радіти життю, вирішувати важкі завдання. Таким людям властиве так зване «тунельне мислення», де розвиток будь-якої ситуації або проблеми може бути тільки один - негативний. Відбувається зниження апетиту, втрата інтересу до сексуального життя, до того, що давало задоволення раніше (хобі, сім'я, спорт, робота). Виникає байдужість, втома і втрата концентрації, безсоння. Якщо ці симптоми тривають більше 2-х тижнів, то ми можемо вже говорити про наявність депресії.

Настя Сіроговська: Чим відрізняється депресія від поганого настрою?

Марина Мурза: При поганому настрої конфлікт або неприємність посилюють відчуття пригніченості, але дуже швидко забуваються. Людина в стані депресії сприймає світ зовсім не так, як раніше. Стан характеризується пригніченим настроєм, втратою інтересу до життя, підвищеною тривожністю, сльозливістю, порушенням сну, важкими душевними стражданнями, відчуттям втоми, низькою працездатністю, зниженням здатності отримувати задоволення, зниженням психічної активності та пристрастю до багатої вуглеводами їжі (солодощі, випічка), прагненням звузити коло спілкування аж до усамітнення. Депресія триває більше 2-х тижнів з фоновим відчуттям безнадійності.

Настя Сіроговська: Чому виникає сезонна депресія ?

Марина Мурза: Так звана «сезонна депресія» здебільшого виникає в осінній період, коли організм перелаштовується на зменшення світлового дня, як наслідок виникає невелика хандра, але до депресії вона немає жодного стосунку.

Настя Сіроговська: Що провокує виникнення депресії?

Марина Мурза: Це може бути втрата роботи, близької людини, тобто ситуації, які тривалий час не вирішуються.

Настя Сіроговська: Занурення в роботу рятує чи погіршує ситуацію?

Марина Мурза: Якщо ми говоримо про легку стадію депресії, то рятує. Робота, спілкування з близькими і друзями дозволить розірвати властиве для депресії «коло бездіяльності», коли людина перебуває в пригніченому стані, відмовляється працювати, займатися спортом і вести звичне соціальне життя, прагнучи до самоти.

Настя Сіроговська: Як підтримати близьких та друзів, у яких депресія?

Марина Мурза: Багато людей не хочуть визнавати, що в них депресія, тому що бояться здатися слабкими. Скажіть їм, що любите і підтримуєте їх попри все, що ваша допомога реальна і ви поруч. Вислухайте і спробуйте разом обдумати, які кроки можна зробити, щоб впоратися з ситуацією. Не варто говорити фрази на кшталт «не сумуй, зберися, все добре, не будь ганчіркою». Краще сказати: «Я поруч. Ми впораємося». Потрібно не тиснути, а пояснювати наслідки цього песимізму.

Настя Сіроговська: Чи виникає паніка через депресію? І як її позбутись?

Марина Мурза: Депресії більше властива підвищена тривожність. Аби з нею впоратись, можна застосовувати звичні методи релаксації: прогулянки на природі, масаж, йогу, приймання ванни, медитацію. Якщо ці методи не знижують тривогу, то варто звернутися до невропатолога, він призначить пігулки.

Настя Сіроговська: Як стимулювати людей звертатись до спеціалістів і пояснити, що це не слабкість, а турбота про здоров’я?

Марина Мурза: Пояснити, що це турбота про себе. Варто звернутися до психолога за підтвердженням або спростуванням діагнозу депресії, аби не накручувати себе зайвий раз. І якщо навіть тут людина чинить опір, то в Україні діє безкоштовна анонімна служба психологічної підтримки по телефону.

Настя Сіроговська: Чи є різниця між чоловічою та жіночою депресією?

Марина Мурза: Ні, хіба що в прояві симптомів. Жінки схильні більше до емоційності (сльозливості, наприклад) або компенсації отримання задоволення їжею (солодким, випічкою). Але як такого поділу на чоловічу і жіночу депресію я б не робила.

Настя Сіроговська: Чи можна з цією недугою впоратись самостійно?

Марина Мурза: Найперше треба точно встановити, чи є у вас симптоми депресії: втома, підвищена тривожність, порушення сну, втрата здатності отримувати задоволення, зниження активності. Якщо ці симптоми ви спостерігаєте більше двох тижнів, то потрібно звернутися до фахівця. Самостійно можна впоратися, якщо знати причину депресії і усунути її або змінити до неї ставлення.

Настя Сіроговська: Що робити, аби не впасти в депресію?

Марина Мурза: Банальні речі: правильно харчуватись, не набувати шкідливих звичок, займатись улюбленою справою. Також потрібно фільтрувати отриману інформацію і дозувати її, щоб не погіршувати свій стан. Намагатись не впускати негатив у своє життя.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток