Зараз в ефірі:

Що військовим слід знати про систему кредитування і роботу колекторів

06.08.2021
Що військовим слід знати про систему кредитування і роботу колекторів

Про різновиди і особливості кредитування військових, а також про правила реструктуризації цієї процедури в ефірі Армія FM розповіла координаторка гарячої лінії ГО «Юридична сотня» Наталія Шумінська.

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Які бувають кредити і, що собою являє цей процес?

Наталія Шумінська: Процес кредитування це укладання письмового договору, за яким банк або інша фінансова установа кредитодавець зобов’язується надати грошові кошти позичальнику на умовах, які прописані договором. Позичальник, своєю чергою, зобов’язується повернути тіло кредиту, а у випадку порушення умов договору до них застосовується відповідні штрафні санкції.

Наталія Шмарко: Чи існують переваги кредитування?

Наталія Шумінська: Головною перевагою є розстрочка платежів. Можна розділити суму на декілька місяців або декілька років.

Наталія Шмарко: Кредитну картку можна вважати договором кредитування?

Наталія Шумінська: Так, це також договір кредитування. Коли особа оформлює кредитну картку вона підписує договір приєднання і це вважається одним із різновидів кредитних договорів.

Наталія Шмарко: Розкажіть про різновиди кредитних договорів

Наталія Шумінська: У першу чергу, нас цікавлять споживчі кредити, які надається під покупку певного майна і не можуть використовуватися для ведення бізнесу. Також існують мікрокредити, які підпадають під дію закону щодо споживчого кредитування і, які не повинні перевищувати розмір середньої місячної мінімальної заробітної плати в Україні.

Існує «кредитна історія», де подається інформація щодо заборгованості, кількості кредитів, несплачених штрафів чи судових позивів. Якщо ця «кредитна історія» негативна, то військовому як і кожному громадянину України можуть відмовити у видачі цього кредиту і це цілком правомірно.

Наталія Шмарко: Чи відрізняється процедура стягнення пені з цивільної особи і військовослужбовця у разі невчасної сплати боргу?

Наталія Шумінська: Військовослужбовці, які призвані на службу під час мобілізації в особливий період і, які перебували або перебувають в районах проведення бойових дій, відповідно до Закону «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та їх сімей» можуть не сплачувати штрафні санкції та відсотки за користування кредитом.

Наталія Шмарко: Можете розповісти детальніше про онлайн-кредити і чи це безпечна процедура?

Наталія Шумінська: Не зовсім безпечна. Завжди потрібно читати умови кредитування та договір, особливо, якщо це написано маленьким шрифтом. Військовослужбовці-ветерани та будь-які громадяни України часто вважають, що вони не підписуються за кредит, якщо беруть його онлайн. Проте, до звичайного підпису ручкою або електронного цифрового підпису прирівнюється підпис одноразового ідентифікатора. Це смс, яка вам приходить кодом.

Наталія Шмарко: На скільки правомірно є те, що фінансові установи залучають другорядних осіб для повернення коштів, у разі недотримання колекторських вимог?

Наталія Шумінська: Колекторські контори за договором факторингу можуть звертатися до позичальника і просити в нього повернути ці кошти. Проте, людина, у першу чергу, повинна поцікавитися відповідно до якого документу в неї взагалі хтось щось вимагає.

Наталія Шмарко: Які є методи впливу на особу у разі невиплати кредиту?

Наталія Шумінська: Нещодавно прийняли закон, яким врегулювали діяльність колекторських компаній. Відповідно до закону дзвінки колеторами можуть здійснюватися з 9 до 20. Вони можуть, нагадувати про повернення коштів у телефонному режимі, пропонувати реструктуризацію. Якщо людина довго не виплачує кредит за певних обставин, то банкам та фінансовим установам вигідно розстрочити це зобов’язання, частину списати до 50 відсотків, адже виплачена половина кредиту це краще ніж нічого. Колектори не можуть приходити до квартири та погрожувати, в такому випадку відразу можна дзвонити в поліцію. Не законно знаходити ваші соціальні сторінки чи номери телефонів ваших родичів і починати їм погрожувати.

Наталія Шмарко: Куди звертатися якщо на ваші акаунти у соціальних мережах починають писати колектори?

Наталія Шумінська: В першу чергу варто звернутися до поліції, тому що це незаконні дії. Можна звернутися до національного банку України зі скаргою на діяльність банку чи іншої фінансової організації. Також можна позбутися sim-карти на яку телефонують.

Наталія Шмарко: Чи прописано в самому договорі про діяльність колекторів?

Наталія Шумінська: Це відбувається на підставі договорів чинного законодавства. Не знання законодавства не звільняє від відповідальності.

Наталія Шмарко: Розкажіть детальніше про поручительство?

Наталія Шумінська: Досить часто, коли беруть кредити, то вказують номер телефону людини з якою можна зв’язатися. Банківська установа не здійснює перевірку, тож це не є поручительством. Поручителем вважається особа, яка особисто підписала договір, вона бере на себе певні зобов’язання. В іншому випадку можна сміливо блокувати номер, який вам телефонує з сумнівними вимогами.

Наталія Шмарко: Як здійснюється процедура реструктуризації кредиту?

Наталія Шумінська: Варто зазначити, що реструктуризація для військовослужбовців означає, що вони повинні сплачувати тіло кредиту. Вимагати реструктуризацію вони не можуть, але домовитися з банком, попередньо прочитати умови можливо. Видається реструктуризація на розсуд банку і залежно від ситуації, це не є обов’язковим. Вимагати військовослужбовці можуть лише списання відсотків та пені за несвоєчасну сплату.

Наталія Шмарко: Якщо людина не змогла впоратися з фінансовими зобов’язаннями чи може тоді банк або інша фінансова установа забрати квартиру?

Наталія Шумінська: В першу чергу особі починає телефонувати банк чи колектори, після чого їй мають надіслати вимогу, обов’язково письмове попередження про звернення до суду. Часто фінансові організації зловживають виконавчими надписами нотаріуса, тобто, без суду звертаються до недобросовісних нотаріусів, які видають виконавчі надписи і починають накладати арешти на рахунки та майно. Якщо таке сталося необхідно розбиратися в даній ситуації у суді. Якщо суд прийняв рішення не нашу користь, тоді так арештовувати рахунки можливо.

Наталія Шмарко: Що таке мікрокредит та чим він відрізняється від звичайного кредиту?

Наталія Шумінська: Мікрокредит не перевищує суми мінімальної заробітної плати, зараз це 6 тисяч гривень. Якщо ви не виплачуєте мікрокредит, то штраф і пеня не можуть перевищувати двократного розміру самого зобов’язання. Договори підписуються на термін до 1 місяця.

Наталія Шмарко: Що змінилося у сфері кредитування останнім часом?

Наталія Шумінська: Встановили суму пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань. Заборона зміни процентних ставок. Взагалі процентна ставка може бути фіксованою та нефіксованою у ході сплати кредиту відповідно до умов договору. Зараз прописали те, що якщо процентна ставка змінюється в сторону погіршення умов, то це не законно.

Наталія Шмарко: Як військовослужбовцям звернутися до вас якщо у них є проблеми з кредитування ?

Наталія Шумінська: Можна звертатися на гарячу лінію: 0800 308 100, працюємо з 9 до 18. У випадку якщо велика кількість дзвінків ми обов’язково перетелефонуємо.

Фото з інтернету

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток