Зараз в ефірі:

Що змінилось у системі внутрішнього аудиту?

14.07.2021
Що змінилось у системі внутрішнього аудиту?

Напередодні професійного свята директор Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України полковник Андрій Бойко розповів про те, яких змін за рік зазнала система внутрішнього аудиту.

 

 

 

 

 

Сергій Жуковський: Про яку професію мріяли в дитинстві і як обрали саме фах аудитора?

Андрій Бойко: В моєму дитинстві діти мріяли бути космонавтами, десантниками, пожежними, та я пов’язав долю з економічним напрямом.

Після школи навчався у вищому військово-фінансовому училищі, де здобув кваліфікацію “економіст”. Згодом у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка пройшов оперативно-тактичний рівень підготовки офіцера. Пізніше отримав диплом магістра зовнішньоекономічної діяльності в Українській академії зовнішньої торгівлі.

Вся військова кар’єра була пов’язана з фінансово-економічним забезпеченням військ, з контрольно-ревізійною роботою та аудитом.

Так, в 2011 році з виходом постанови Кабміну № 1001 контрольно-ревізійні підрозділи Центральних органів виконавчої влади були переформатовані в аудиторські. Відтоді я перебуваю у цьому вирі подій і вдячний долі, що пов’язала мене з аудиторською діяльністю.

Аудит - це тренд не тільки в Україні, а загалом у світі. Адже за кордоном жодне важливе рішення не ухвалюється без аудиторської оцінки.

Сергій Жуковський: Чим була викликана необхідність проведення трансформації системи аудиту в Міноборони та у який спосіб вона відбувається?

Андрій Бойко: Метою трансформації системи внутрішнього аудиту є перехід від фіксації порушень до запобігання їм, тобто встановлення першопричин виникнення порушень, також оцінка ризиків і надання рекомендацій.

Із запровадженням системи оборонного менеджменту та управління оборонними ресурсами, що ґрунтується на сучасних практиках держав-членів НАТО, перед Службою аудиту новим викликом постало набуття спроможностей оцінки функціональних процесів Міністерства оборони та Збройних Сил України, звичайно, за винятком оперативного та бойового управління.

Перш за все, відповідно до вимог постанови Кабміну та оновленої редакції національних стандартів, затверджено новий порядок здійснення аудиту в системі Міноборони, в якому визначено регламент консультаційної діяльності аудиторів. Це стало підґрунтям до розширення можливостей внутрішнього аудиту та забезпечення нового рівня аудиторського сервісу.

Для забезпечення гармонізації Служби аудиту за основними напрямками діяльності було повністю переформатовано організаційну структуру.

Серед нововведень - до структури усіх підрозділів Служби введено окремі відділи, що здійснюють моніторинг якості внутрішнього аудиту та впровадження аудиторських рекомендацій.

Сергій Жуковський: Чи було враховано при створенні нової системи аудиту міжнародний досвід?

Андрій Бойко: Відповідність сучасним міжнародним практикам внутрішнього аудиту є одним із пріоритетних завдань при створенні нової системи аудиту.

З нашими міжнародними партнерами досягнуто домовленість про проведення у 1 кварталі 2022 року британською аудиторською компанією зовнішньої оцінки якості внутрішнього аудиту Міністерства оборони України, за результатами якої буде уточнено дорожню карту трансформаційних перетворень.

Окрім цього, щоквартально організовуються заходи з вивчення нашими колегами кращих світових практик у сфері внутрішнього аудиту.

Сергій Жуковський: Розкажіть, яким аспектам реформуванням зараз приділяється найбільша увага?

Андрій Бойко: Зараз ми зосереджені на опрацюванні питань сертифікації внутрішніх аудиторів, діджиталізації аудиторських процесів та інтеграції процедур моніторингу в автоматизовані облікові системи та бази данних.

Цифровізація аудиторської діяльності дасть змогу підвищити якість внутрішніх аудитів через автоматизацію процесів збору, обробки аудиторської інформації та моніторингу всіх стадій аудиторського циклу.

Покладання аудиторських процедур в програмні продукти – це колосальна економія і людського, і часового ресурсу.

Сергій Жуковський: Як формуються плани внутрішнього аудиту?

Андрій Бойко: При формуванні річного та стратегічного планів внутрішнього аудиту, крім оцінених ризиків, також враховується важливість процесів для досягнення цілей Міністерства оборони, Збройних Сил та використання обмежених ресурсів у коротко-, середньо- та довгостроковій перспективах.

Вперше річний план діяльності з внутрішнього аудиту складено із застосуванням всеохоплюючого підходу до проведення аудиту функціональних процесів від найвищих органів військового управління, де визначаються потреби щодо формування спроможностей, до військових частин – носіїв спроможностей.

Серед пріоритетних напрямків у 2021 році визначено процеси розробки та закупівлі озброєння і військової техніки, забезпечення живучості арсеналів та складів, продовольчого, речового забезпечення, забезпечення пально-мастильними матеріалами.

Сергій Жуковський: Чим викликана поява нової військової спеціальності - «внутрішній аудитор» і які завдання стоять перед такими фахівцями?

Андрій Бойко: Як я вже зазначав, де-факто професія «Внутрішній аудит» в державних органах з’явилася з 2011 року, а де-юре – нещодавно, завдяки рішенню Міністра оборони про запровадження нової військово-облікової спеціальності «Внутрішній аудит».

І справа не в появі нової назви спеціальності, а у визначенні необхідних фахових компетенцій внутрішнього аудитора.

Внутрішній аудит – потужне крило в аудиті, це професія завтрашнього дня.

І хочу проанонсувати, що з наступного року у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка буде здійснюватися підготовка військових фахівців тактичного рівня за спеціальністю “Облік і оподаткування”, спеціалізацією “Внутрішній аудит”.

Цим закладено підвалини для формування інституту професійних військових внутрішніх аудиторів.

Сергій Жуковський: Четверо офіцерів-аудиторів невдовзі стануть щасливими власниками житла. Розкажіть про це…

Андрій Бойко: Так, це надзвичайно приємна новина - Міністр оборони України ухвалив рішення про забезпечення службовим житлом чотирьох офіцерів-аудиторів, які через російську агресію були змушені залишити рідні домівки в тимчасово окупованому Криму. Кожен з них – учасник бойових дій, усі брали участь у захисті територіальної цілісності нашої держави в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Хочу зазначити, що після виведення на материкову частину України у зв’язку з окупацією жоден з офіцерів-аудиторів Кримського територіального підрозділу внутрішнього аудиту не був забезпечений службовим житлом.

Сергій Жуковський: Напередодні всеукраїнське свято – День бухгалтера та аудитора. Як святкуватимете?

Андрій Бойко: Цьогоріч наказом Міністерства оборони України започатковано відзначення у другу неділю липня кращих внутрішніх аудиторів.

Цей наказ дозволив нам підбити підсумки в роботі, в розвитку, уточнити подальші плани та напередодні професійного свята заохотити відзнаками Міністерства оборони України кращих внутрішніх аудиторів.

Користуючись нагодою, напередодні професійного свята вітаю своїх колег-аудиторів, бухгалтерів Міністерства оборони України та бажаю міцного здоров’я, сімейного добробуту, а також успіхів на шляху реалізації нашої місії.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток