Зараз в ефірі:

Щорічно 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

14.02.2022
Щорічно 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

День встановили згідно з Указом Президента від 11 лютого 2004 року. Дата вибрана не випадково: 15 лютого 1989 року завершилась радянська військова інтервенція в Афганістані, яка тривала 10 років.

 

 



 

 

Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу. Війна в Афганістані – повномасштабний збройний конфлікт-агресія Радянського Союзу проти суверенного Афганістану під приводом боротьби з моджахедами. Військові дії розпочались у грудні 1979 року нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна разом із його оточенням, та введенням у країну «обмеженого контингенту» радянської армії. Війна, за офіційними радянськими даними, тривала до виведення основної частини радянських військ 15 лютого 1989 року. Унаслідок цієї війни загинуло (за міжнародними даними, прийнятими також і СРСР) близько 1,5 млн, або 10% з числа тодішнього населення Афганістану. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців.
15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війна була програна. Згодом війну в Афганістані керівництво тодішнього СРСР визнало політичною помилкою.

Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей – сиротами. Більше 8 тисяч українців дістали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля. Нині в Україні — близько 150 тисяч ветеранів Афганістану.

Крім афганців, цього дня вшановують й інших військовослужбовців, які брали участь у різних війнах в часи СРСР. Після Другої світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав.

Після здобуття Україною незалежності українські військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 44 тис. військовослужбовців, з них за межами країни загинуло більше півсотні військових.

З самого початку війни на сході України тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно пішли на захист рідної землі від російських загарбників. Чимало ветеранів-інтернаціоналістів і зараз перебувають на бойовому посту у складі Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ та інших силових підрозділів. І багато з них, на жаль, вже не повернуться із цієї війни.

У цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули за межами своєї країни. Ваші героїчні подвиги, приклади мужності та вірності військовому обов’язку назавжди залишаться у пам'яті українського народу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток