Зараз в ефірі:

Шість років тому почалися бої за Донецький аеропорт

26.05.2020
Шість років тому почалися бої за Донецький аеропорт

26 травня 2014 року проросійські бойовики здійснили спробу захопити Донецький аеропорт. Тоді українські військові в бою відстояли позиції, однак робота аеропорту була призупинена. Це був початок однієї з найдраматичніших та найгероїчніших подій цієї війни та сучасної української історії. Згодом Україна дізналася про людей, що міцніші за бетон... про кіборгів.

 

 

 

Бої за Донецький аеропорт тривали з вересня 2014 року до 22 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших і найтрагічніших в сучасній історії.

У ніч на 26 травня 2014 року угруповання проросійських сепаратистів та чеченських бойовиків здійснило спробу захопити летовище, авіасполучення на якому було припинено ще 6 травня. З другої спроби бойовики зайняли частину приміщень будівлі. Вони в ультимативній формі вимагали від українських силовиків, які перебували в старому терміналі аеропорту, скласти зброю і здатися. Український уряд, у свою чергу, теж висунув сепаратистам ультиматум про звільнення захоплених будівель. Жодна зі сторін не хотіла йти на поступки – розпочався бій.                                                                                             

Цього ж дня українські силовики, завдяки скоординованим діям українських Повітряних сил та високомобільних десантних військ, завдали удару по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем. Було задіяно штурмову та армійську авіацію, висаджено десант. Силами АТО внаслідок ефективної спецоперації було знищено третину сепаратистського батальйону «Восток». У лавах бойовиків почалася паніка, натомість українські військові підрозділи надійно закріпилися в районі аеропорту. Відступаючи, вже за межами аеропорту 4-й взвод бригади "Восток" з гранатометів і стрілецької зброї розстріляв вантажівку із загоном "Іскра" і чеченцями, переплутавши їх з українськими військовими, інша машина з бойовиками перекинулась після удару об бетонну загорожу, рухаючись вулицями Донецька. Основний бій в ДАПі закінчився близько 17.00 години 26 травня, але зачистка "зеленки" та готелю "Польот", де отаборилися бойовики, тривала до вечора 27 травня 2014 року. Загалом прорсійські найманці втратили до 100 осіб, третина з яких була громадянами Росії.

Це була перша успішна операція, спланована і проведена силами АТО. Після бою 26 травня бойовики кілька місяців не робили спроб штурму, проте восени 2014 року бойові дії поновилися у значно більшому масштабі у боях за Донецький аеропорт. Потужні штурми цього надзвичайно важливого стратегічного об’єкта розпочались вже після підписання Мінських домовленостей у вересні 2014 року.

Особливо жорстокими були бої напочатку нового, 2015 року. 13 січня, після декількох місяців обстрілів, була зруйнована вежа, де майорів український прапор. 21 січня 2015 року військовослужбовці ЗС України з боями вийшли з території терміналів, оскільки їхні позиції були зруйновані і прострілювалися прямим наведенням. 22 січня вщент зруйновану територію аеропорту залишив останній боєць, ЗСУ втратили біля 700 осіб убитими і пораненими та 24 людини полоненими.

У різний час в аеропорту і прилеглих Пісках воювали бійці 95-ї та 79-ї десантних бригад, воїни 3-го кіровоградського полку спецпризначення і батальйону «Дніпро-1», артилеристи і танкісти 93-ї бригади, добровольці з ДУК «Правого сектору» і батальйону «ОУН», військові з інших частин.

Загалом оборона ДАПу тривала 242 дні. Донецький аеропорт став своєрідним символом нескореності, зразком найвищого героїзму українських військових. За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту назвали «кіборгами», а форпост українських кіборгів став символом мужності та сили духу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток