Зараз в ефірі:

Штучний інтелект: як допомагає війську

15.05.2024
Штучний інтелект: як допомагає війську

Штучний інтелект – це набір комп’ютерних алгоритмів, простими словами  комп’ютер, який може впоратися з рутинною, виснажливою для людини роботою за лічені хвилини чи навіть секунди. Але для цього його потрібно навчити, надати приклади.

 Розпізнавання обличчя - одна з можливих функцій штучного інтелекту, говорить міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

– Ми зв’язалися з компаніями, які займаються ШІ. Наприклад, компанія “Кліар В’ю” через розпізнавання облич може знаходити в соцмережах, на різних платформах людей. Ми організували такий канал отримання інформації з поля бою. На той час він допомагав швидко отримувати фото поранених, вбитих росіян і знаходити їх контакти в соцмережах.

Також ШІ використовують, аби розшифрувати супутникові знімки. До прикладу, система «Грізельда” збирає розвіддані із супутників, безпілотників, соцмереж та ЗМІ й передає їх на карту всього за 28 секунд. Також штучний інтелект використовують, щоб розшифрувати перехоплення росіян, зазначає військовий і розробник штучного інтелекту Михайло.

– Ми любимо слухати перехоплення ГУР, як орки розмовляють між собою і зливають якусь інформацію. І штучний інтелект дозволяє аналізувати ці перехоплення за ключовими словами й трансформувати голос у текст.

Проте керувати армією ШІ поки не може, говорить військовий Ігор. Він - айтівець із 25-річним стажем. Зараз служить в одному з технологічних підрозділів та займається розробкою штучного інтелекту. 

– Але, наприклад, використовувати штучний інтелект для логістики, наприклад, в які частини відправити скільки боєприпасів і сказати людині, що боєприпасів там не вистачає. Тобто штучний інтелект може швидко вирішувати складні завдання, які одна людина не може вирішити. Вам потрібна група людей, і якщо хтось щось там недобачив, у вас проблема. А комп'ютер може побачити ці проблеми в вузьких місцях.

Основна вимога до штучного інтелекту – допомогти солдату воювати краще. Українська компанія ISR Defence розробила дистанційні керовані турелі. Така турель повноцінно заміняє кулеметника, розповідає представник компанії Вадим Юник.

Вона мобільна, може рухатися, дуже прицільно стріляє. Їй не треба, як людині, витратити багато набоїв, вона дуже влучна. Це і швидкість, й економія набоїв.

А ще, на відміну від людини, дальність ураження роботизованої системи - вдвічі більша, вона не втомлюється і може працювати 24 на 7. А проєкт UA Damage замість людей фіксує пошкодження цивільної інфраструктури. І завдяки дронам, обладнаним комп’ютерним зором, інженери шукають заміновані території. Заміновані місця автоматично позначають на карті.

Але попри все хороше – ШІ все ж не є людиною, зауважує інженер-військовослужбовець Ігор.

– Проблема штучного інтелекту в тому, що він вузькоспеціалізований. І тому ухвалення рішень – небезпечна зона. Комп'ютер може ухвалювати рішення краще, ніж людина.  В нього немає емоцій і він може враховувати ті фактори, які людина не бачить. Але проблема в тому, що в нього немає інтуїції. І якщо в нього недостатньо інформації, він буде приймати хибні рішення.

Загалом переваг у штучного інтелекту багато. У Сполучених Штатах його навіть навчили керувати літаком F-16 та боєм. У нас же штучний інтелект використовують на безпілотниках. Він наводить дрон на ціль та допомагає її вразити, коли БпЛА потрапляє під дію РЕБу.



 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток