Зараз в ефірі:

Соціальні гарантії для військовополонених

10.05.2022
Соціальні гарантії для військовополонених

Про соціальні гарантії для військовополонених в ефірі передачі Юридичний вісник розповіла адвокат і член правління громадської організації Юридична сотня Наталія Фещик. 

 

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Якими міжнародними нормативно-правовими актами регламентуються правила поводження із полоненими?

Наталія Фещик: Це міжнародні нормативно-правові акти та договори.  Є низка конвенцій, одна з яких Женевська, про правила поводження з військовополоненими. 4-та стаття Женевської конвенції 1949 року визначає, що військовополоненими вважаються особи, які потрапили в полон до супротивника й належать до визначеного Конвенцією переліку осіб. Також вона визначає перелік осіб, які не можуть вважатися військовополоненими, які мають особливий статус — це священники, медики та інші.

Наталія Шмарко: На рівні українського законодавства чи є правове забезпечення поводження з військовополоненими?

Наталія Фещик: З 24 лютого 2022 року в Україні введено режим воєнного стану. А особливий період внаслідок дій агресії російського загарбника на окремих територіях України триває вже понад 8 років. Втім, до цього часу законодавством сповна не передбачено спеціальних правових норм, які б регламентували статус цієї категорії осіб, та не передбачено можливості отримання ними окремих соціальних гарантій.

Було декілька законопроєктів (№ 6231, № 6104 та №8205), якими пропонувалося розширити повноваження Служби безпеки України в частині ведення обліку заручників і повідомлення родичів таких заручників про це, а також у видачі документу, що підтверджує факт утримання в заручниках, а також їхніх прав та гарантій. Також пропонувалося визначити перелік пільг, соціальних та трудових гарантій. Але досі єдиного нормативно-правового акту немає. Маю на увазі підписання такого документа Президентом України та його офіційне опублікування.

Водночас 03 лютого цього року був ухвалений один із законопроєктів № 6104 депутата Третьякової Г.М. Цей проєкт закону досить детально визначає основи соціального і правового захисту цієї категорії осіб. Закон спрямований на захист як військовополонених (зокрема іноземців та осіб без громадянства, які проходили військову службу), так і цивільних, захоплених у заручники у зв’язку з діяльністю, спрямованою на висловлення поглядів, цінностей, позицій щодо обстоювання державного суверенітету України, або позбавлених особистої свободи для подальшого примушування органів влади, інших фізичних чи юридичних осіб вчинити певні діяння в обмін на звільнення утримуваної особи.

Вже понад три місяці документ очікує на підпис Президента. Водночас перехідними положеннями цього законопроєкту визначено, що більш детальні питання регулювання відповідних відносин, практичного застосування будуть визначатися постановами Кабінету Міністрів, іншими підзаконними нормативно-правовими актами протягом пів року з моменту його ухвалення. Тому детально про цей проєкт закону говорити зарано.

На мою думку,  доцільно проаналізувати сучасний стан законодавства України. Нині це два нормативно-правові акти: Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», а також Постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їхнім сім’ям під час дії воєнного стану». Цією постановою також окреслено порядок здійснення виплат особам, які були визнані військовополоненими.

Наталія Шмарко: Тож які гарантії для військовополонених передбачені згідно із Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей?

Наталія Фещик: За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісти відсутніми, зберігаються виплати, які вони отримували до моменту потрапляння в полон:

  • посадовий оклад за останнім місцем служби; 
  • оклад за військовим званням;
  • надбавки за вислугу років;
  • інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 
  • та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.

Єдине, що дія цього положення не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися полон, самовільно залишили військову частину або дезертирували зі ЗСУ чи інших військових формувань. Також треба мати на увазі, що в разі індексації відповідних виплат за загальним правилом військовослужбовців така сама індексація нараховується також особам, які є військовополоненими.  

Наталія Шмарко: Якщо військовослужбовець перебуває в полоні, чи передбачені держвиплати його рідним?

Наталія Фещик: Звісно, держава гарантує право сімей військовослужбовців на щомісячне грошове утримання, яке передбачене згідно з правилами, порядком та розмірами, встановленими Кабміном. 

Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності — повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або які стали заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісти відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виведення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.

Наталія Шмарко: На яку державну допомогу можуть розраховувати військовослужбовці, які повернулися з полону?

Наталія Фещик: За законом члени сімей військовослужбовців та осіб, звільнених у запас або у відставку, а також військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби або постраждали у полоні під час бойових дій (війни) чи участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, якщо ці особи прослужили у ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях та правоохоронних органах не менш як 20 календарних років, мають право на медичне обслуговування у закладах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Натомість постановою КМУ №168, яка передбачає виплати для військовослужбовців у період воєнного стану визначено, що військовослужбовці, які захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні  мають право на додаткову винагороду в розмірі 100 000 гривень.

Наталія Шмарко: Куди можуть звертатися рідні військовослужбовця, якщо з ним втрачено зв'язок або є ймовірність, що він у полоні?

Наталія Фещик: Є чимало ресурсів із пошуку військовополонених — це і телеграм-канали, урядові лінії, Нацполіція та інші правоохоронні органи. Але хотіла б звернути увагу, що в Україні запрацював Об'єднаний центр з пошуку та звільнення полонених. Для звернень громадян цілодобово працюють телефони: 067 650 83 32,  098 087 36 01 та електронна скринька: [email protected].

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток