Зараз в ефірі:

Святкуємо День Конституції

28.06.2021
Святкуємо День Конституції

Свято вважається одним із наймолодших, адже воно з’явилось лише після ухвалення Основного Закону України.

 

 

 

 

 

 

28 червня — дата історичного голосування — державне свято й офіційний вихідний в Україні. Це єдине свято, яке закріплене в самій Конституції. А весь чинний Основний Закон складається з 15 розділів і 161 статті.

Конституція набула чинності майже через п’ять років після того, як Україна заявила про свою незалежність. На те, щоб створити остаточний документ і встановити конституцію для країни витрачено 24 години переговорів. На фінальному етапі її ухвалення опинилося під загрозою зриву через розбіжності між президентом Леонідом Кучмою і Верховною Радою. Зрештою Основний Закон України ухвалили о 9:18 ранку 28 червня 1996 року. За нього віддали голоси 315 народних депутатів (при 300 необхідних), і голосували вони окремо за кожну статтю. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проєкту — про державні символи України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні.

«Є Конституція!». Такими словами голова Верховної Ради Олександр Мороз оголосив результати голосування. Основний Закон набрав чинності з дня ухвалення. «Батьком» Конституції України вважається нардеп Михайло Сирота, який очолював Тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання проєкту.

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність. Також ухвалення Конституції було найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

З усіх пострадянських республік Україна ухвалила Конституцію останньою. А міжнародне співтовариство визнало її однією з найдемократичніших у світі. За допомогою Конституції кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на неї й Пересопницьке Євангеліє. Ухвалена Конституція діє і нині. Але з моменту створення вона змінювалась кілька разів.

Попередники сучасної української Конституції:

«Руська правда» доби Київської Русі;

Конституція Пилипа Орлика — 1710 рік;

Конституція УНР — 9 квітня 1918 року;

Мала конституція ЗУНР — 13 листопада 1918 року;

Тимчасова Конституція Карпатської України — 15 березня 1939 року.

У 2011 році презентували першу мініатюрну Конституцію України — книжку розміром 2х3 см. Створив її художник-графік – Ігор Степанов. У ній 160 сторінок, на яких вручну написано понад 9 тисяч букв — кожна не більше 1 мм. Але мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Книга важить всього 15 г.

Вітаємо українців із Днем Конституції! Бажаємо щастя і добробуту кожній родині! Нехай на нашій землі завжди панує мир, закон та право!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток