Зараз в ефірі:

Святкуємо Маковія або Медовий Спас

14.08.2021
Святкуємо Маковія або Медовий Спас

14 серпня за новим стилем в народі святкують Маковія. Свято в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковеїв. З цього дня розпочинається «Спасівка» - піст, який триває два тижні. В цей день у церквах святять воду, квіти і мак. У народі його ще називають Першим Спасом, Медовим Спасом або Спасом на воді.

 

 

 

За давніми переказами, князь Володимир саме цього дня прийняв хрещення, тому у стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі і називали цей Спас «Спасом на воді». Також у Києві існував такий звичай – на Маковія всі кияни сходилися та з’їжджалися на Дніпро святити воду. А чоловіче населення переважно вдягалося в козацький одяг.

Для українців свято Маковія -  одне з найпоетичніших і найшановніших. Це поєднання двох світів - народних українських традицій та християнських легенд. У дохристиянські часи цього дня вшановували Богів Спасів і освячували квіти, городину та криниці. Зрештою, прийнявши християнізовану назву, люди зберегли давні традиції і дотримуються їх до сьогодні.

Цього дня у храмах також освячують букети з трав та квітів – «маковійчики». Здавна вважається: якщо не освятити квіти на Маковія, то не буде квітнути господарство. Серед квітів у букеті обов’язково є великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик», або «маковейка». До нього кладуть і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): волошки, м'яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

З таким букетом урочисто обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і на наступний рік отримати гарний врожай і примноження в господарстві. Освячені квіткові букети заведено зберігати до наступної весни. Вважається, що всі ці місяці букет зберігає в собі корисні містичні елементи. До речі, сам польовий букет краще зібрати самостійно. Вважається, що вищі сили самі вас направлять до трав і рослин, в яких потребуєте ви і ваша домівка.

У цей день досхочу їдять мед, не дарма ж Спас Медовий, а також чистять та впорядковують криниці й джерела. За давнім звичаєм на Медовий Спас віряни приносять у храми мед для освячення.

Мак є не тільки символом цього свята, але ще й має обрядовий сенс. Мак вважається оберегом від злих сил, очищувачем будинку від негативної енергії. Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс – «щоб не випадало з голови волосся».

Обрядовою їжею в цей день були «шулики» - печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Готують також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

На Маковія не можна робити генеральне прибирання будинку, починати або продовжувати ремонт. Також не рекомендується займатися садом, обкопувати рослини або збирати урожай.

Не можна в цей день прасувати і прати.

Не можна бажати комусь зла і лихословити.

Починаючи з Маковія вже не рекомендується купатися.

Не можна влаштовувати гучних святкувань і шуміти. Бо відомо, що на Медовий Спас збирають мед, і робити це потрібно тихо, щоб не потривожити бджіл на пасіці.

Від Маковія починається Успенський піст. Він так само суворий, як i Великий (триватиме до 28 серпня – свята Успiння). Тому з цього дня вступає заборона на м'ясо, молочні продукти, рибу і яйця.

Свято Маковія є першим осіннім святом, з яким пов’язують закінчення літа. На Маковія починали відлітати у вирій ранні птахи, бо вже "Святий Спас приготував усього про запас" – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.

Фото: ФронтМед

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток