Свято покровительки українського козацтва

Свято покровительки українського козацтва

Покрова Пресвятої Богородиці, або Святої Покрови здавна є одним із найулюбленіших українських свят. Українцям завжди була притаманна особлива любов і шанування Богоматері, яка своїми молитвами покриває нас від зла і негараздів. Саме з її заступництвом люди пов’язують усі свої надії.

 

 

 

 

В українській традиції Покрова тісно переплетена із ідеями захисту від ворогів.

Свято Покрови було введене у християнство тільки в 10 столітті і встановлене на згадку про дивовижну появу Богоматері перед вірянами.

Як відомо, з давніх-давен Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Покрова Пресвятої Богородиці була одним із найголовніших свят запорізьких козаків. Саме в цей день на Січі відбувалася Велика рада, на якій обирали гетьмана і визначали, як козацтву жити далі. Враховуючи такі історичні традиції, було вирішено встановити пам’ятний день, присвячений внеску козаків у розвиток української державності. З 1999 року День українського козацтва святкується саме на Покрову Пречистої Богородиці.

Святкування Покрови має свої особливості і традиції: 

- до свята закінчуються усі найважливіші сільськогосподарські роботи на землі. 

- у Карпатській Україні до Покрови поверталися всі пастуші отари з полонин і завершували останню мандрівку чумаки.

- на Покрову не можна займатися важкою роботою, поратися вдома та в дворі. Не можна шити, прати, різати, в’язати, вишивати. 

- не можна позичати нікому гроші чи інші цінні речі; 

- не варто сваритися, а провести цей день із хорошим настроєм та чистими думками;

- поганою прикметою вважалося відмовляти 14 жовтня сватам. Дівчина, яка відмовила сватам на Пречисту, ще років три не буде ніким засватаною;

- у цей день завершувався період сватання і приготування до весіль, який починався після Успіння. У народі кажуть - "Покрова накриває траву листям, землю - снігом, воду - льодом, а дівчат - шлюбним вінцем";

- в цей день кожен вірянин повинен звернутися з молитвою до Пресвятої Богородиці, просячи у неї міцного здоров'я, допомоги, підтримки і захисту, а також сприяння в сімейному житті і, звичайно ж, кохання;

- на Покрову потрібно наділяти дарами бідних і сиріт, а також обкурювати хати димом від палаючих гілочок яблуні або вишні - для благополуччя та удачі.

А ще в народі збереглися прикмети цього дня:

- яка погода на Покрову, такою буде і зима;

- звідки на Покрову вітер дме, з того боку і чекай на перші морози;

- якщо на Покрову відлітають журавлі, то зима буде ранньою і холодною;

- якщо в цей день сніг не покрив землю - не покриє в листопаді та грудні;

- якщо на Покрову сніг - буде багато весіль;

- вважається, що сніг на Покрову має особливу силу. Якщо вмитися ним, можна примножити красу і зберегти молодість.

Фото з інтернету