Техніка війни: Адаптовані автобуси

Техніка війни: Адаптовані автобуси

ЗС України, Нацгвардія та ДПСУ вже краще оснащені броньованою технікою, ніж на початку війни з Росією. Це і відновлені машини радянських зразків, і БТРи та бронеавтомобілі вітчизняного виробництва.

Проте, коли завдання виконуються за межами району ООС, потреба в броньовиках виникає нечасто. А от необхідність в спеціалізованих авто є.

 

 

Надцікавим з таких у прикордонників є мобільний комплекс спостереження на базі Torsus Praetorian. Хоч за класом це автобус, але він - повноцінний позашляховик.

База – шасі вантажівки МАН. Колісна формула 4х4. Двигун потужністю 240 кінських сил. Кліренс 390 мм. Повна споряджена маса 13 з половиною тонн.

На комплексі встановлено оптичну систему Senso Thermal Middle Range. На щоглі, що підіймається, змонтовано камеру видимого спектра, а також тепловізійну камеру. До того ж є система перемітрального спостереження із чотирьох відеокамер. В операторському відсіку є два робочих місця оператора та адміністратора. Обробка інформації та її зберігання відбувається через сервер. У водійському відсіку є ударостійкий тактичний планшет. Також машина може комплектуватися і безпілотником. З його допомогою спостерігають за ділянками, які не проглядаються стаціонарними камерами.

В машині є власна система електрозабезпечення це шестикіловатний генератор та 8 акумуляторів. Група прикордонників може автономно працювати три доби. Не забули й про відпочинок екіпажу. В машині два ліжка, як в залізничному купе, мікрохвильовка, електрочайник, кондиціонер та обігрівач. У комфортних умовах прикордонники, за допомогою камер, можуть виявити людину за 4 кілометри, а автівку за 12-ть.

Крім відвертих контрабандистів, які намагаються перетнути державний кордон, є й особи, які прагнуть потрапити в Україну ніби-то легально. Тобто через пункти пропуску. Часто вони використовують підробні документи. Їхню справжність прикордонники мають перевіряти. Тож цього року в арсеналі Держприкордонслужби з’явилася мобільна криміналістична лабораторія.

Олександр Цилкін (начальник експертно-криміналістичного центру ДПСУ): Треба було чекати від 10-20 діб, поки документ прийде в головний центр, поки ми здійснимо найскладніший рівень перевірки. А сьогодні ми отримали мобільну лабораторію, яка надасть змогу це робити швидше.

Щоб встановити, чи не підробний документ, комп’ютерне обладнання зі спеціальною камерою може збільшити зображення у 40 разів. А спеціальне програмне забезпечення дає змогу розпізнавати обличчя. Отже, якщо людина в розшуку чи в базі Інтерполу, через КПП вона не проскочить. Лабораторія, як і комплекс спостереження, також автономна.

Ігор Федорчук (начальник проєктного відділу): Ми використовуємо 3 джерела живлення. Це може бути генератор автомобіля, який працює від заведеного двигуна, це вбудований акумулятор додатковий, який встановлений в технічній зоні, також по прибуттю на місце призначення можна під'єднатися до зовнішнього джерела живлення 220 вольтів від будь-якої будівлі. Одночасно тут може працювати до 4 осіб.

У грудні 2019 року на кордоні з Польщею прикордонники виявили радіоактивні речовини. Це не поодинокий випадок. Були також спроби ввезення в Україну отруйних хімічних речовин. Але виявити небезпеку не завжди достатньо. Слід її усунути на місці. Для цього в Україні розроблено мобільний дезактиваційний комплекс.

База - автобус Фольксваген Крафтер. Споряджена маса 2 416 кг. Вантажопідйомність до 1178 кг. Витрата палива на 100 км – 8,9 літра. Двигун дизельний потужністю 140 кінських сил.

Для детоксикації в машині є 300 кілограмів порошкового розчину та п'ятисотлітровий бак із водою. Цього вистачить для знезараження трьох вантажівок або БТРів чи 10-х людей. Чи навіть 1000 квадратних метрів місцевості. Хоча машина виготовлена на базі звичайної цивільної, вона дообладнана якісно, як і криміналістична лабораторія.

Ігор Федорчук (начальник проєктного відділу): Для можливості її використання в літній та зимовий період вона була утеплена, обезшумлена, встановлені меблі, в яких має зберігатися обладнання. Для зимового періоду встановлений автономний дизельний обігрівач. В літній період – автономний кондиціонер.

В планах Держприкордонслужби створити подібні комплекси і на базі броньованих автомобілів. Тоді вони зможуть працювати і в районі проведення операції Об’єднаних сил. Зараз ці завдання виконують підрозділи радіохімічного та біологічного захисту Збройних Сил України.

Фото: Державна прикордонна служба України