Зараз в ефірі:

Техніка війни: Музей АТО в Дніпрі

20.04.2021
Техніка війни: Музей АТО в Дніпрі

Нещодавно журналісти «Техніки війни» розповідали про столичну експозицію, присвячену війні на Донбасі. Внаслідок бойових дій вже загинуло близько 13 тисяч людей. Цього тижня виповнюється 7 років, як на Сході України розпочалася Антитерористична операція. Тож військові журналісти відвідали Дніпро, аби показати не менш вражаючий музей з експонатами АТО і ООС.

 

 

 

Музей в Дніпрі дуже популярний cеред мешканців міста.  Його вулична експозиція завжди доступна. Художники підкреслили тут не тільки героїку історії українського народу, але й силу нашої боротьби, слова про яку викарбувані на стінах музею.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): Воскреснеш, нене, встанеш з домовини. Тебе я словом правди привітаю. І розіллється слава України по всій вселенній, од краю до краю. Тут достатньо, кажу, важливий вірш, тому що, коли приходять іноземці, а в нас є групи і з Росії, тому ти можеш показати: бачите 1882-й рік, словосполучення «Слава Україні!». Це  не фашиський лозунг, це наша історія, наша культура.

Внутрішня експозиція поділена на три основні зони. В загальновиставковій залі йде розповідь про військових Дніпропетровщини, волонтерів і переселенців.  Окрему увагу приділено журналістам в АТО та відродженню військового капеланства. А також є блок, присвячений медикам.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): Ми розуміємо, що бійцям дуже важливо знати, що як вони там за нас б’ються, так за їхнє життя і здоров’я будуть битися тут.

Внесок медиків та волонтерів області як у захист держави, так збереження пам’яті про події  цієї війни для нащадків – величезний. Вагома частка експонатів музею – це медичні засоби та авто. Деякі  експонати - із досерійних версій, які згодом надійшли на озброєння нашої армії.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): Наприклад, над моєю головою висить БПЛА "Лелека-100", який один із найпошириніших в зоні АТО, який виробляється дніпровською фірмою. То в 14-му її не існувало, вони їх не виробляли. Це зараз унікальна річ і багатофункціональна. Навіть на парадах в Києві на рівні з іншими його демонструють.

Чимало в музеї дорожних вказівників, які нагадують атовцям про місця бойових дій. Аби поповнити експозицію, працівники музею не викрадали дорожні знаки з територій Донецької та Луганської областей…

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО):  Ми розуміємо, що знаки в АТО для орієнтування, тому познімати знаки -  це вандалізм. Тому основну лінію вказівників ми виготовили самостійно за допомогою облавтодора. Але у нас є справжні, які впали, просто валялися…. А знак "На Донецьк" передав волонтер. Він його зняв з бійцями розвідбату… Він знаходився на в’їзді в Донецк, за сепаратиським блокпостом. Вони зробили вилазку. Він нам ще привіз піаніно з Курахового. Побачив розбомблену школу, і там стояло піаніно. Воно стоїть в музеї.

Особливе значення має Зала пам’яті. Працівники музею, військовослужбовці та волонтери прагнуть, щоб жоден загиблий воїн не був забутий.

Іван Начовний, ветеран, командир танкового взводу 95-ї ОМБрМи не хотіли зробити як завжди – стела з іменами. Хотілося щось нове, щоб це була пам’ять про особистість. Зробили у вигляді кубів. Кожен куб має особисті речі загиблого бійця нашої області. Коли відкривали музей, було 373 загиблих бійці, зараз вже більше 500. Кожна сім’я принесла особисті речі, які виокремлюють цю людину.

Проте насамперед була відкрита зовнішня експозиція. І упорядники музею в Дніпрі прагнули зробити її найповнішою.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): На вуличній експозиції багато техніки з АТО, машин волонтерських, їх привезли учасники АТО. Хотілося, щоб була броньована техніка.

З  отриманням броньованої техніки виникли проблеми. Навіть на списану музей, як цивільна організація, не має права. Довелося брати хоча б окремі частини техніки. Так  деякі експонати передали воїни 93-ї бригади.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): Вони (93-та ОМБР) передали нам башту танка Т-64, башту БМП-1, ще частково техніку привезли в музей. Немає БМП, на жаль.

Є тут і такі речі, які навіть теоретично не можуть бути музейними експонатами.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): В цій частині ви можете побачити прапор  43-го ОМПБ. Прапорів в них не було офіційних…… Це не 100% експонат нашого музею, бо коли бійцям потрібно поїхати з прапором на чергові роковини, на місце несення служби в зону АТО, вони беруть його, а потім повертають на зберігання.

Родзинкою музею є зовнішня експозиція. Тут є і трофейні знахідки наших армійців.  Її також створювали зусиллями ветеранів та волонтерів. На жаль, не всі плани вдалося втілити в життя.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): Вже в 2017 р. з МВД було передано ще один БТР російський трофейний, БРДМ з Криму, і БРДМ демілітаризований, який був захоплений бійцями «Донбасу», обварений решітками, зробили бойову машину з боковими виходами. Каток від танка Т-72 прийхав.

Відвідувачі можуть побачити і зразки військової техніки, яка побувала в боях. Здебільшого це не повноцінні бойові машини, а їхні частини,  і кожна  - зі своєю історією.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): На наружній експозиції  - башта танка. В нього понівечений ствол, тому що перебитий пострілом.

Музей відвідують цілими родинами, і найчастіше експонати назовні. Особливо виставку просто неба полюбляє малеча. До дитячої допитливості працівники ставляться поблажливо.

Юрій Фонигін (історик, співзасновник експозиції АТО): Діти лазять повсюди, їм все подобається, стрибають по капоту, по даху, тому техніка постійно відновлюється.

Як працівники музеїв завжди переймаються, що не встигають розповісти і показати всього за один знімальний день, так і в нас ще багато цікавого залишилось за кадром, тож – далі буде. І обов’язково завітайте до такого музею особисто!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток