Зараз в ефірі:

Тероборона під час оголошення воєнного стану — силовий компонент на місцях, — тероборонець Ярослав Мудрик

20.12.2021
Тероборона під час оголошення воєнного стану — силовий компонент на місцях, — тероборонець Ярослав Мудрик

Про те, як став до лав підрозділу територіальної оборони, як відбуваються щосуботні тренування тероборонців та мотивацію захищати свій дім в ефірі передачі «Акцент на військо» розповів командир відділення 130-го київського батальйону тероборони Ярослав Мудрик.

 

 

 

 

Катерина Даценко: Андрію, ви працюєте в міжнародній компанії, що спонукало стати тероборонцем?

Ярослав Мудрик: Наприкінці 2018 року я прибув у військкомат, щоб звірити дані. Там командир 130-го батальйону тероборони Києва запропонував підписати контракт, і ось скоро три роки, як я в ТРО.

Катерина Даценко: Чому ви тоді погодилися?

Ярослав Мудрик: Багато людей із тероборони, яких я знаю, певним чином дотичні до армії. Я теж із 2014 року займався волонтерською діяльністю, допомагаючи своїм друзям, які воювали. Тож коли надійшла пропозиція підписати контракт – погодився.

Катерина Даценко: Із 1 січня набуває чинності закон про національний спротив, як його впровадження вплине на сили тероборони?

Ярослав Мудрик: Будуть організовані батальйони або загони тероборони по всій території України. Також будуть створюватися загони спротиву, але то вже більше стосується завдань ССО. Щодо ТрО, то з 1 січня замість 6 буде 10 батальйонів. Батальйони ТрО будуть відокремлені від центрів комплектації. Також до 50 штатних посад буде розгорнуто в кожному батальйоні тероборони. Тобто професійних військовослужбовців, які працюватимуть на постійній основі, стане набагато більше. По суті це будуть кадровані частини ЗСУ на місцях.

Катерина Даценко: Яке забезпечення від держави отримують тероборонці?

Ярослав Мудрик: Міноборони надає повне забезпечення резервістам на період зборів один раз на рік. У 2020-му зборів не було через пандемію. У 2021 році відбулись великі збори у серпні для 6 батальйонів, які є в Києві. Відпрацьовували завдання кожен на своїх локаціях, і це був корисний досвід.

Катерина Даценко: Які першочергові завдання відпрацьовуються під час тижневих зборів?

Ярослав Мудрик: В першу чергу робота штабів. Офіцери вчаться планувати дії батальйонів покроково, починаючи з моменту розгортання, тобто напрацьовується логістичний досвід. Щодо рядового складу: солдати, сержанти, молодші офіцери тренуються в лайт-версії долати реальні проблеми. Всі від солдатів до полковників навчаються тому, що буде відбуватися, коли бригаду треба буде по-справжньому розгортати.

Катерина Даценко: Які проходите щотижневі тренування?

Ярослав Мудрик: Найперше це робота зі зброєю: як правильно повернутися, залягти, встати, змінити сектор обстрілу і так далі. Потім тактичні дії у складі підрозділу. Для новачків починається навчання із тактичних дій у складі двійки, трійки, відділення, а десь через рік у складі взводу. Саме цим ми три роки щосуботи займаємось.

Катерина Даценко: Чим ще опікуються підрозділи тероборони в мирний час?

Ярослав Мудрик: Із 1 січня серед завдань територіальної оборони допомога в подоланні наслідків природних катаклізмів. Також ми можемо працювати в навчальних закладах. Нещодавно кілька осіб із нашого батальйону розповідали навчанцям про надання першої медичної допомоги, тобто це такий собі пришвидшений курс тактичної медицини. Отже досвідчений боєць територіальної оборони у місці свого проживання може надавати консультаційні послуги. Бо мало хто знає, як накласти той самий джгут Есмарха, а такі знання можуть врятувати життя. Знання, отримані в теробороні, добре лягають в канву цивільного життя.

Катерина Даценко: А які завдання стоять перед військами тероборони у воєнний час?

Ярослав Мудрик: У воєнний час тероборона має забезпечувати підсилення, охорону і оборону важливих об’єктів. Це лікарні, мости, електростанції, основні магістралі і так далі. Тероборонці знають все, що є в них у районі, отже немає потреби перекидати людей з інших регіонів. Тероборона під час оголошення воєнного стану це силовий компонент на місцях. Ми одразу підсилюємося Нацгвардією, поліцією, оскільки в них є багато прав і обов’язків, яких немає в нас, але в нас є військова компонента.

Катерина Даценко: Скільки осіб у вашому батальйоні і скільки з них приходить на щосуботні збори?

Ярослав Мудрик: В батальйоні до 150 осіб, із них десь третина тренується щосуботи. Але, наприклад, головні сержанти взводів є щосуботи і вони вже виступають як інструктори.

Катерина Даценко: На вашу думку, чому останні місяці кількість підписаних контрактів збільшилася?

Ярослав Мудрик: Найперше через скупчення російських військ на кордонах України. До того ж ми почали отримувати інформаційну підтримку від міської влади. Створюються відеоролики, виходить соціальна реклама, друкуються постери, в яких задіяні резервісти 112-ї бригади ТрО. Таким чином, я впевнений, більше людей дізнаються про тероборону і зможуть долучитися.

Катерина Даценко: Чи є алгоритм, як стати тероборонцем?

Ярослав Мудрик: Якщо ви хочете потрапити в тероборону і перебуваєте в Києві, найпростіший шлях знайти в гугл адресу і телефон свого РВК або центру комплектації і дізнатися у чергового контакти батальйону ТрО. У КМДА є гаряча лінія 15-51, де теж дадуть потрібну інформацію.

Катерина Даценко: Щоб ви порадили тим, хто вагається, чи йти в тероборону?

Ярослав Мудрик: Розуміння дружби, єдності, впевненості, яку дає служба в теробороні, мені важко описати. Відчуття, що твій підрозділ зможете убезпечити свою громаду дорогого варте. Мотивація захищати саме свій дім найсуттєвіша.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток