Зараз в ефірі:

Тмутороканський камінь в контексті українського Криму

15.02.2021
Тмутороканський камінь в контексті українського Криму

Питання територіальної приналежності Криму актуальне й у наш час. Інтернет переповнений пропагандистськими гаслами на зразок: «Крым — русская земля», «Севастополь — город русских моряков». Окупанти посилаються на ефемерну історичну справедливість, за якою Крим мав би належати Росії. Та чи так воно насправді? І чи справді заслужено Крим належить Україні? Що ж, спробуймо з'ясувати це питання разом.

 

Визначною пам'яткою культури періоду Київської Русі, найдавнішим пам’ятником руських геодезичних робіт є так званий Тмутороканський камінь, знайдений на Таманському півострові у 1792 році переселеними на Кубань запорозькими козаками.

Поряд із місцем знахідки відкрите Таманське городище. Унікальна монументальна датована пам’ятка локалізує літописну Тмуторокань, дає найраніший приклад написання назви Корчев і може бути інтерпретована як єдине свідчення про поширення Тмутороканського князівства по обидва боки Керченської протоки. Напис засвідчує проведення масштабних вимірювальних робіт у Київській Русі й доповнює відомості Патерика Києво-Печерського про перебування Гліба Святославича в Тмуторокані. Зв’язаний часом відкриття і згадкою «Тмутороканського болвана», Тмутороканський камінь непрямим чином підтверджує автентичність «Слова о полку Ігоревім».

Тмутороканський камінь побіжно згадано в «Історії Русів» для підтвердження меж слов’янського розселення. Слов’яни були тоді як на частині Кримського півострова, так і на другому боці Керченської протоки.

Слухайте новий випуск у неділю о 16:00 на хвилях Армія FM або читайте у розділі, і ви дізнаєтесь ще більше фактів про приналежність Криму до України.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток