Топ-10 фактів про про 55-ту окрему артилерійську бригаду Запорізька Січ

Топ-10 фактів про про 55-ту окрему артилерійську бригаду Запорізька Січ

1. Є найстарішою артилерійською бригадою Збройних Сил України: особовий склад тоді ще 55-ї артилерійської дивізії склав Присягу на вірність Українському Народові у січні 1992 року. Згодом, згідно з директивою Міністра оборони України, 55-та артилерійська дивізія переформована у 2-гу тактичну групу артилерії, а в жовтні 2005 року управління 2-ї тактичної групи артилерії та 20-й артилерійський полк переформовані у 55-ту окрему артилерійську бригаду.

 

2. Вже 1 березня 2014 року бригада приведена у повну бойову готовність. Навесні 2014 особовий склад першої зведеної гаубичної артилерійської батареї здійснював демонстраційні дії у Новотроїцькому районі Херсонської області на кордоні з анексованим російськими окупантами Кримом. З квітня 2014 зведені батареї 55-ки беруть участь у війні на Донбасі.

3. Протягом літа 2014 року підрозділи бригади здійснювали вогневу підтримку побратимів із механізованих, десантних, добровольчих підрозділів: 72-ї омбр, 24-ї омбр, 93-ї омбр, 79-ї одшбр, 25-ї опдбр, батальйону Донбас; забезпечували деблокування та звільнення населених пунктів: Слов`янськ, Лиман, Сіверськ, Лисичанськ. З травня до початку серпня 2014 року дві батареї запорізьких артилеристів разом з іншими підрозділами ЗСУ перебували у повному оточенні під час боїв на українсько-російському кордоні — під щоденними обстрілами російських Градів, з мізерним боєзапасом, майже без води та продовольства. Там, на кордоні, та виходячи з оточення, бригада зазнала перших бойових втрат — загинули солдат Василь Косенко, майор Сергій Білокобильський, підполковник Петро Третяк, старший сержант Євген Сиротін.

4. З серпня 2014 року до лютого 2015 року підрозділи бригади брали участь в обороні Дебальцівського плацдарму. 14 лютого 2015 року, за 40 хвилин до оголошення перемир`я за Мінськими домовленостями, від потрапляння російського снаряда загинув старший сержант Євген Дужик і дістав важкі поранення молодший сержант Олександр Говоруха. Він помер наступного дня у районній лікарні міста Бахмут.

5. Роль запорізьких артилеристів у героїчній обороні Донецького аеропорту досі залишається маловідомою. З жовтня 2014 року до лютого 2015 року особовий склад 3-ї гаубичної артилерійської батареї підтримував захисників ДАПу. Батарея успішно виконала понад 300 вогневих завдань із вогневого ураження броньованої та автомобільної техніки, вогневих засобів та живої сили противника.

6. З листопада 2014 року до складу 55-ки входить 39-й окремий мотопіхотний батальйон, нині — батальйон охорони 55-ї окремої артилерійської бригади Запорізька Січ. Бойовий шлях батальйону — Старобешеве, Іловайськ, Волноваха, Трьохізбенка, Золоте, 29-й блокпост, Гірське. Взимку 2017 року військові батальйону разом з іншими підрозділами ЗСУ відбили масовану атаку російсько-терористичних військ поблизу Авдіївки та, здійснивши контрнаступ, зайняли нові позиції. 

7. За мужність та героїзм, вірність військовій присязі та вшановуючи внесок запорізьких артилеристів у російсько-українській війні Президент України 24 серпня 2015 року, під час військового параду з нагоди Дня Незалежності України, вручив командиру бригади Бойовий Прапор 55-ї окремої артилерійської бригади з президентською стрічкою За мужність та відвагу. Бригада стала першою серед артилерійських з`єднань ЗСУ, відзначених такою нагородою. За три роки, 24 серпня 2018 року, на військовому параді з нагоди Дня Незалежності України, 55-ка стала першою артилерійською бригадою ЗСУ, яка отримала почесне найменування — Запорізька Січ.

88888888.8....8 Зараз українська артилерія мовчить, перебуваючи у районах відведення, визначених Мінськими домовленостями. Однак артилеристи 55-ки не втомлюються доводити свою першість: протитанкові обслуги бригади стали найкращими серед бригад, залучених до проведення Операції об`єднаних сил (липень 2018 року); дві батареї 55-ки, протитанкова та гаубична, за результатами змагань у вересні 2018 року стали найкращими у Сухопутних військах ЗСУ. А вже 2 листопада 2018 року, за результатами змагань на найкращу артилерійську батарею Збройних Сил України, перше місце здобули військовослужбовці 3-го артилерійського та протитанкового артилерійського дивізіонів бригади (у номінаціях: Найкраща батарея причіпної артилерії та Найкраща протитанкова артилерійська батарея відповідно).

9. Спортивні досягнення військових 55-ки теж високі. Цьогоріч запорізька арта брала призові місця у таких змаганнях:

— Друге місце у змаганнях оперативного командування Схід Сухопутних військ ЗСУ з зимового біатлону;
— Золото турніру з армійського біатлону серед ЗСУ та військових вишів у складі збірної команди Сухопутних військ ЗСУ;
— Золотий кубок щорічного чемпіонату оперативного командування Схід Сухопутних військ ЗСУ з гирьового спорту;
— Перше місце у чемпіонаті Сухопутних військ ЗСУ з гирьового спорту серед оперативних командувань та навчальних центрів у складі команди оперативного командування Схід;
— Перше місце у командному заліку на чемпіонаті Сухопутних військ ЗСУ з воєнізованого кросу зі стрільбою та метанням гранат у складі збірної оперативного командування «Схід» Сухопутних військ ЗСУ;
— Чемпіони оперативного командування Схід Сухопутних військ ЗСУ із багатоборства за системою БАРС Сталева міць та учасники команди-переможця, збірної Сухопутних військ ЗСУ, у загальноармійській першості Сталева міць;
— Найкращий результат на чемпіонаті оперативного командування Схід Сухопутних військ ЗСУ зі спортивного орієнтування; 
— Золото у командній першості чемпіонату оперативного командування Схід Сухопутних військ ЗСУ з боксу.

10. Гасло запорізьких артилеристів: Не сперечаємось — ставимо крапку.