Зараз в ефірі:

Треба берегти свої кордони: тілесні, сімейні і загалом країни, — психолог Валентина Шпак

12.12.2020
Треба берегти свої кордони: тілесні, сімейні і загалом країни, — психолог Валентина Шпак

Як військовослужбовцям відновитися під час короткої відпустки та підтримувати психологічне здоров'я, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіла психолог Валентина Шпак.

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Як мотивувати себе на службу?

Валентина Шпак: Якщо дивитись на службу як на служіння: хто я, що в цьому світі маю зробити. Якщо говорити про 18-річних юнаків, важливо, які в них переконання.

Анастасія Сіроговська: Якщо вони пішли на службу примусово, як їх перелаштуватись?

Валентина Шпак: Потрібно прийняти реальність і намагатись витиснути із ситуації якомога більше користі для себе.

Анастасія Сіроговська: Як можна побороти ознаки паніки?

Валентина Шпак: Спершу ідентифікувати, ви відчуваєте страх чи злість. Наприклад, за шкалою від одного до ста відповісти, наскільки я зараз злий. А потім визначити причину, на що саме я злюсь. Злість — це сигнальна система і джерело енергії. Ми можемо завдяки їй руйнувати, а можемо і будувати. Страх проявляється в трьох формах: бий, біжи, чекай.

Анастасія Сіроговська: Як юнакам після служби знайти себе?

Валентина Шпак: Треба жити тут і зараз. За час служби юнаки можуть визначитись, що їм цікаво, в чомусь себе спробувати, щоб потім легше було визначитись із вибором.

Анастасія Сіроговська: Як легше пережити нерозділене кохання?

Валентина Шпак: Щоб склалися стосунки, цього мають хотіти обидві сторони. Якщо хтось один передумав — він має на це право. Переживають втрату всі по-різному. Слід розуміти, що причина не лише в тобі, а просто партнер вибрав інший шлях. Можна звернутись до друзів. Якщо це військовослужбовці в ООС, то там є капелани, врешті є приватні психологи, які надають допомогу. Якщо ми говоримо про гнів, то це енергія, яку треба кудись випустити. Тож в цьому допоможе спорт, творчість. Можна просто вийти в поле і покричати. Людині часто потрібно добути в тому болі, пережити це.

Анастасія Сіроговська: Як військовослужбовцям, які страждають через те, що мало часу можуть приділити рідним, боротися із почуттям провини?

Валентина Шпак: Найперше оцінити тверезо ситуацію і з’ясувати, чи не надумані якісь проблеми. Війна не тільки в окопах, війна точиться по всій країні, і дружини часто готові підтримувати свого чоловіка.

Анастасія Сіроговська: Як близькі та рідні можуть на відстані підтримати військовослужбовця?

Валентина Шпак: В кожної родини своя культура спілкування. Залежно від неї треба будувати підтримку. Якщо військовослужбовцю важливо, щоб дружина телефонувала двічі на день, вона має це робити, бо таким чином підійматиме його дух. Армійці повинні знати, що їх вдома чекають і люблять.

Анастасія Сіроговська: Як відновитися військовослужбовцю під час короткої відпустки?

Валентина Шпак: Він має насамперед робити те, що він хоче, за чим сумував. А рідні мають йому допомогти в цьому, дати час побути на самоті. Треба насамперед обговорити бажання обох сторін, як провести цей час, щоб не виникало почуття провини. Це питання щирості і домовленостей в кожній родині. Треба берегти свої кордони: тілесні, сімейні, межі будинку, області і загалом країни. І ми маємо визнати, що зараз наші кордони порушені, і ми маємо захищати себе територіально, бо на нашу територію зайшли вороги.

Анастасія Сіроговська: За допомогою яких вправ військовослужбовець може поліпшити свій емоційний стан?

Валентина Шпак: Пам’ятати, що життя одне. Цінувати життя, цінувати своїх батьків, родини, друзів. Не боятися бути слабкими і звертатися за допомогою.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток