Зараз в ефірі:

В Україні та світі згадують жертв депортації кримськотатарського народу з Криму у 1944 році

18.05.2023
В Україні та світі згадують жертв депортації кримськотатарського народу з Криму у 1944 році

У 1944 році за наказом Йосипа Сталіна з півострова виселили весь кримськотатарський народ. Людей звинуватили в "допомозі нацистському режиму" і примусово з 18 по 21 травня вислали до Середньої Азії та на Урал. За офіційними даними, депортували близько 200 тисяч. Згідно з даними Національного руху кримських татар, ця цифра вдвічі більша 423 100 осіб. Масово повернутися до Криму народ зміг лише у 90-х роках ХХ століття.

Депортація кримських татар 1944 року — один із найстрашніших прикладів злочинів радянської влади, вчинених під час Другої світової війни. У 2015 році Верховна Рада України визнала депортацію кримськотатарського народу у 1944 році геноцидом. В Україні день 18 травня оголошений Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та Днем боротьби за права кримськотатарського народу. Традиційно у цей час по всій країні влаштовуються жалобні заходи зі вшанування жертв депортації кримськотатарського народу, проте вже другий рік поспіль війна вносить свої корективи. Меморіальні заходи з нагоди роковин депортації кримських татар відбуваються у різних країнах світу — Канаді, Литві, Польщі, Румунії, США, Туреччині та ін.

Злочин радянської влади мав катастрофічні наслідки як для кримських татар, так і для самого регіону. Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам'яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946-го Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено стандартними радянськими назвами. У 1948 році кремль визнав кримських татар довічними переселенцями. Ті, хто без дозволу НКВС виходив за межі свого спецпоселення,  наражалися на небезпеку 20-річного ув'язнення.

Боротьба кримських татар за своє право повернутися на історичну батьківщину тривала протягом 1950-х і 1960-х років і завершилася наприкінці 1989 року, коли заборону на повернення депортованих скасували. Тоді багато сімей приїхали на батьківщину. Але у 2014 році росія повторила свій злочин, і кримські татари знову втратили свій дім. Після окупації, росія на півострові почала дискредитацію та переслідування кримських татар. За сфабрикованими російськими окупантами кримінальними справами сотні громадян України, зокрема кримських татар, стали жертвами політичних репресій. Десятки ув'язнених за політично вмотивованими звинуваченнями незаконно утримуються за ґратами. Тисячі людей були вимушені залишити Крим. Переслідування з політичних мотивів та недотримання базових прав людини на півострові засуджене ООН та ПАРЄ.

24 лютого 2022 року рф продовжила свій злочинний шлях — здійснила широкомасштабне вторгнення на територію України та посилила тиск на мирне населення, зокрема на кримських татар, які продовжували жити на території тимчасово окупованого півострова. Воєнні злочини, що відбуваються на території України під час російського вторгнення, ретельно документують державні органи влади, представники громадянського суспільства для майбутнього суду над кремлівським режимом, який розв'язав цю несправедливу загарбницьку війну, а також над колаборантами, які зрадили свою країну та своїх земляків.

У цей скорботний день ми вшановуємо пам'ять усіх загиблих та насильно переселених народів Криму. Впевнені, що всі страждання й тяжкі випробування кримськотатарського народу мають завершитися з вигнанням окупантів із нашої землі та поверненням кримським татарам їхньої батьківщини. Віримо у ЗСУ, у перемогу України! Віримо, що скоро над нашим Кримом у Бахчисараї, Сімферополі, Севастополі та Ялті ми піднімемо обидва прапори — кримськотатарський та український.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток