Зараз в ефірі:

Міста-герої України: Охтирка

07.08.2022
Міста-герої України: Охтирка

24 лютого воно стало чи не першим великим населеним пунктом України, куди на танках та іншій бронетехніці зайшли російські окупанти. Їх зустріли військові й бійці територіальної оборони, дали бій і розбили значну частину ворожих колон.

Обстріл військової частини, де загинули щонайменше 70 бійців, три вакуумні бомби, знищення теплоелектроцентралі, обстріл ракетами та авіацією, бомбардування та страшенні руйнування, стерті з лиця землі вулиці — саме так Охтирка взяла на себе удар російської армії та, завдяки титанічними зусиллями українських захисників, вистояла. Окупанти не взяли місто й не пройшли крізь нього далі.

Через стратегічне значення цього напрямку бої за Охтирку є окремою сторінкою оборони у ході повномасштабного російського вторгнення в Україну. Не зумівши взяти Охтирку, росіяни перейшли до тактики терору. Місто обстрілювати Градами, а 26 лютого з літаків скинули на нього три вакуумні бомби. Вони зруйнували будівлі на території військової частини, де загинули щонайменше 70 людей. І завдали великих руйнувань найбільшому міському житловому масиву Дачний. Кілька приватних будинків там розтрощені вщент, а в багатоповерхівках навколо епіцентру вибуху вилетіли вікна.

26  лютого у результаті авіаудару було пошкоджено теплопровідну мережу Охтирської теплоелектроцентралі, стався великий витік гарячої води, а 27 лютого на околицях Охтирки та прилеглих населених пунктів відбувалися бойові зіткнення між окупантами й захисниками України.

5 березня російська авіація знову бомбардувала місто. На вечір 5 березня стало відомо про захоплення російськими військовими в полон цивільних громадян, які рухались автівками за межами міст. Голова обласної державної адміністрації Дмитро Живицький повідомив, що безпечно виїхати з Охтирки, а також Сум, Тростянця та Лебедина наразі неможливо, бо "російські військові грабують і подекуди розстрілюють машини українських мирних людей".

У подальші дні російські загарбники щодня обстрілювали Охтирку з реактивної артилерії та здійснювали авіанальоти. У ніч на 8 березня розбомбили центр міста. 16 березня в районі Охтирки точилися серйозні бої, відразу з декількох позицій російські окупанти відступили.

За незламність та безперервний опір, 24 березня 2022 року Указом Президента України місту Охтирка присвоєно почесну відзнаку Місто-герой України.

Місто-герой України — почесна відзнака, встановлена Президентом України 6 березня 2022 для відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Станом на 1 квітня 2022 цією почесною відзнакою нагороджені 10 українських міст.

Кожен тимчасово окупований населений пункт обов'язково буде звільнений. 

Довідково: Охтирка — це місто України, розташоване у Сумській області на Слобожанщині. Є адміністративним центром Охтирського району та Охтирської міської ради.

Вона була одним з п'яти полкових міст Слобідської України. Місто є адміністративним, промисловим, духовним, культурним та історичним центром. Перша згадка про нього датується 1641 роком.

Охтирка заснована на горі Ахтир на правому березі річки Ворскла, коли українські козаки на чолі з польським урядником Кульчевським спорудили прикордонну фортецю Ахтирськ.

1653 на берегах річки Охтирка група переселенців з Правобережної України заснувала поселення, на яке перейшла назва розташованого неподалік сторожового пункту. 1718 року там виникла перша в Україні тютюнова мануфактура. Протягом 18 століття Охтирка стала значним центром ремесел і торгівлі.

У грудні 1919 у місті було остаточно встановлено радянську владу. 1920 в Охтирці відкрито педагогічний технікум, музичну школу та краєзнавчий музей.

У період гітлерівської окупації з 14 жовтня 1941 по 25 серпня 1943 знищено понад 2 тисячі жителів міста.

1961 на базі нафтових та газових родовищ створено Охтирський нафтопромисел. Нині головними підприємствами міста є: завод Нафтопроммаш, Пивзавод, нафтогазовидобувне управління Охтиркнафтогаз та газопереробний завод.

Відкриття у 1957 році родовища нафти й газу дало поштовх до створення нових підприємств. З 1961 року веде свою історію Охтирський нафтопромисловий район, що охоплює велику площу на території трьох областей і за своєю потужністю займає перше місце в Україні, де є поклади нафти і блакитного палива. Нині тут видобувається 50 % української нафти.

У 1975 році Охтирка отримала статус міста обласного підпорядкування.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток