Острозька академія та Юридична сотня провели практикум з військового права для студентів
Усі нагальні питання щодо військового права мали змогу всебічно розглянути студенти Острозької академії під час практикуму від правників ГО Юридична сотня. Інтенсив відбувся за сприяння Юридичної клініки Pro bono. Про тренінг та зміни в роботі ТЦК та СП, а також про виплату одноразової грошової допомоги для родин загиблих захисників на Армія FM розповіли юристка ГО Юридична сотня Алла Бєлошенко та юристка Юридичної клініки Острозької академії Анна Кубан.
Як розповіла Анна Кубан, Юридична клініка — це підрозділ університету Острозька академія, який є базою для підготовки майбутніх правників.
— Студенти-волонтери консультують людей, які цього потребують, здійснюють правоосвітню діяльність та надають правові роз'яснення з найактуальніших питань, які публікуються в місцевих друкованих ЗМІ та на різних порталах.
За словами Анни Кубан, Юридична клініка Pro bono створена ще у 2000 році. Це спільний проєкт благодійного фонду Правничі ініціативи та Національного університету Острозька академія. Юридичну допомогу усім охочим тут надають студенти юрклініки у супроводі висококваліфікованих фахівців.
— Мають можливість приєднатися до роботи Юридичної клініки студенти на початку другого курсу та четвертокурсники. В Юридичній клініці 2019 року запроваджено унікальну програму: випускники призначаються менторами відповідних груп і супроводжують їхню діяльність під час підготовки консультацій. Крім того, долучаються наші викладачі-наставники від Інституту права. Це висококваліфіковані юристи, які надають консультативну допомогу студентам з питань, щодо яких звертаються до їхньої клініки клієнти.
Як зазначила Анна Кубан, із початком широкомасштабного вторгнення у студентів виникало чимало питань щодо військового права. Зокрема, багато запитів від клієнтів стосувалися питань виїзду дітей за кордон, відкриття спадщини та підтвердження факту смерті особи на тимчасово окупованих територіях, питання мобілізації та отримання статусу учасника бойових дій. Щоб поглибити знання студентів на цьому напрямі, на тренінг до Острозької академії запросили правників ГО Юридична сотня, серед яких була і Алла Бєлошенко.
Алла Бєлошенко, своєю чергою, зауважила, що під час тренінгу вдалося розглянути широке коло питань.
— Були розглянуті питання видів правових режимів, поняття воєнного статусу військовозобов’язаного та військовослужбовця, різновиди військової служби та їх відмінність, повістки, також говорили про підстави для відстрочки та звільнення з військової служби.
За словами Алли Бєлошенко, останнім часом поглиблений інтерес не тільки з боку студентів, але й загалом української громадськості стосується змін у роботі ТЦК та СП.
— Треба наголосити, що останні зміни стосуються саме постанови №318 Про внесення змін до Положення про територіальний центр комплектування та соціальної підтримки від 7 квітня. Завдяки цій постанові Кабмін розширив повноваження ТЦК та СП вручати військовозобов'язаним повістки не залежно від місця перебування на військовому обліку та місця постійної реєстрації.
Також, як каже Алла Бєлошенко, нині фіксується чимало звернень до Юридичної сотні щодо змін у виплаті одноразової грошової допомоги для родин полеглих захисників.
— 1 лютого 2023 року були зареєстровані накази МВС №51 та №50, які стосуються змін у виплаті ОГД у разі загибелі військовослужбовців ТПСУ та НГУ. Такі самі зміни стосуються і військовослужбовців ЗСУ, згідно з наказом Міноборони №45 від 25 січня 2023 року. Найголовніша зміна стосується порядку виплат, які будуть відбуватися поетапно. На першому етапі — 1/5 від призначеної суми ОГД, надалі — залишок невиплаченої суми ОГД. Виплата триватиме частками щомісячно. Отже, на першому етапі буде 3 млн, надалі — 300 тис. гривень на місяць пропорційної за кількістю членів сім'ї загиблого.
Як наголосила Алла Бєлошенко, члени сім'ї загиблого захисника України можуть реалізувати право на отримання одноразової грошової допомоги з дня його виникнення. День виникнення – це дата загибелі або смерті у свідоцтві про смерть.