Зараз в ефірі:

Політичні зміни в Пакистані створюють напружену ситуацію

17.05.2023
Політичні зміни в Пакистані створюють напружену ситуацію

У Пакистані у розпалі протести на тлі арешту експрем'єр-міністра. Чому пакистанці вийшли на вулиці в підтримку Імран Хана, на Армія FМ розповів політолог Юрій Олійник.

Пакистан не варто недооцінювати на міжнародній арені, переконаний експерт, адже ця двохсотмільйонна держава має потужну армію та ядерну зброю. Як і Туреччина, країна виступає посередницею, але здебільшого маневрує між Китаєм та Америкою.

— Як союзник Китаю в протистоянні з Індією. А з Америкою є давні зв'язки, присутність військових. Пакистан дуже сильно економічно входить у китайську орбіту. Це все відображається у внутрішній політиці. Там постійно відбуваються спроби демократизації, незалежні вибори, військові перевороти, а також протистояння політиків та армії.

Як розповів Юрій Олійник, Імран Хан був прем'єр-міністром із 2018 до 2022 року. Виступав як представник ісламістських сил поряд з послабленням впливу армії на політику. Він намагався також маневрувати між Росією, Китаєм і США.

— І все ж його відсунули від влади. Не на виборах, а парламент висунув вотум недовіри, і тоді вже відбулися наступні перевибори, де прийшов до влади Шахбаз Шариф. Хоча Імран Хан втратив владу, але зберіг великий вплив.

Після усунення від влади, за словами Юрія Олійника, проти Імран Хана почали відкривати судові справи — за корупцію та інші правопорушення, а нещодавно взагалі взяли під варту. У відповідь на це прихильники експрем'єр-міністра закликали населення вийти на вулиці.

— За різними оцінками, принаймні кілька мільйонів людей вийшли. По суті постала загроза нестабільності для країни і сповзання в кризу. Правлячі еліти були змушені піти на компроміс: Верховний суд оголосив таке взяття під варту нелегітимним. Можливо, це призведе до того, що певною мірою ситуація заспокоїться. Слід розуміти, що арешт Імран Хана — це тільки привід. Зіграло роль також незадоволення населення тяжкою економічною політикою в країні.

На думку експерта, у розпалюванні конфлікту зіграв фактор внутрішнього незадоволення, і політики з опозиції скористалися цим, а не вплив іззовні.

— Китаю було б зручніше повернути Імран Хана до влади локально, але, думаю, участь його незначна. Щодо Індії та Пакистану, то попри те, що стратегічно країни залишаються ворогами, все-таки останні роки були спроби домовитися, частково знизити наростання протистояння. Їм би також було б вигідне якесь відновлення Імран Хана на посаді. Можливо, задля посилення тих спроб, які він робив щодо переговорів з Індією. Але, з іншого боку, Індії вигідна і нестабільність в Пакистані, оскільки так ослаблюються військово-політичні позиції країни.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток