Зараз в ефірі:

Рік тому наш морський потенціал був 1:12, у співвідношенні до сил росіян, а зараз 1:4, — Олексій Неїжпапа

23.02.2023
Рік тому наш морський потенціал був 1:12, у співвідношенні до сил росіян, а зараз 1:4, — Олексій Неїжпапа

Про перші дні ВМС із початку широкомасштабного вторгнення, Зерновий коридор, необхідну техніку для моряків та про те, як здійснилось одне з найсильніших бажань українців, розповів Командувач ВМС віцеадмірал Олексій Неїжпапа ведучій Армія FМ Катерині Даценко на виїзному ефірі в Одесі.

Олексій Неїжпапа закінчив Севастопольський військово-морський інститут. Пройшов шлях від командира зенітної ракетної батареї ракетно-артилерійської бойової частини фрегата Севастополь до Командувача ВМС ЗСУ, яким був призначений у червні 2020 року. Учасник Антитерористичної операції на Сході України. Серед нещодавніх перемог — знищення крейсера Москва і битва за острів Зміїний. 

Катерина Даценко: Незабаром минає рік від початку широкомасштабного вторгнення росії, розкажіть, що відбувалося 24 лютого на наших морських кордонах?

Олексій Неїжпапа: У той час ми не мали певних спроможностей, щоб протистояти на морі противнику, тому йому вдалося підійти впритул до наших берегів, готуватися до повномасштабного висадження морського десанту та здійснювати удари крилатими ракетами Калібр по нашій території, які й зараз відбуваються. Проте ворога все ж зупиняла наявність у нас системи розвідки та виявлення надводних цілей та берегова артилерія. Концентрація ворожих сил і засобів на початку широкомасштабної агресії була 1:12, а зараз ми розраховуємо свій потенціал як 1:4.

Катерина Даценко: Наші Збройні Сили позбавили росіян повного панування в повітрі, чи можна те ж саме сказати про море?

Олексій Неїжпапа: Ми набули відповідних спроможностей, ударних сил флоту в першу чергу завдяки успішним діям берегових ракетних військ, які були створені вже  під час широкомасштабної агресії; завдяки надходженню берегового ракетного комплексу Нептун; допомозі від партнерів, які надали протикорабельний ракетний комплекс Гарпун. Також ми покращили свою систему висвітлення надводної обстановки. І завдяки проведеним операціям та ударам панування на північно-західній частині Чорного моря противника ми зупинили. 

Катерина Даценко: Що потрібно, щоб відновити повний контроль України над акваторією Чорного моря?

Олексій Неїжпапа: Море — це велика дорога, і завдання кожної країни — її захистити. Збройні Сили будуть діяти, щоб вивільнити захоплені території, разом із морем, звісно. Зараз 25 тис. квадратних кілометрів є сірою зоною, куди не заходять кораблі росії, побоюючись знищення. А, я додам, як територія Одеської та Харківської областей разом узяті. Коли в перші дні широкомасштабного вторгнення ми бачили їх неозброєним оком біля Одеси, то зараз вони вже не підходять до контрольованих нами берегів. Загальноекономічна зона України в Чорному морі, яку потрібно вивільнити, становить понад 70 тис. квадратних кілометрів, тож роботи ще чимало.

Катерина Даценко: Наскільки складно убезпечувати Зерновий коридор?

Олексій Неїжпапа: Згідно з зерновою угодою, ми убезпечуємо вихід суден із портів Великої Одеси. Роботи чимало, лише за останні кілька місяців знищили понад 30 якірних мін. Я переконаний, що тільки тому, що ми змогли витіснити ворожі кораблі на відстань 100-150 морських миль від нашого узбережжя, противник був вимушений дати згоду на дії щодо Зернового коридору у Чорному морі. Звісно, це стало можливим за підтримки наших партнерів та ООН.

Катерина Даценко: Що потрібно для посилення потужностей ВМС?

Олексій Неїжпапа: Ми повинні розвивати систему ситуаційної обізнаності, щоб щосекунди бачити, де перебувають кораблі противника. Для цього потрібна система РЛС, система висвітлення надводної обстановки. У нас є частина цих систем і ми маємо певний досвід, але хотілося б нарощувати можливості в цьому напрямі. Також потрібна зброя "довгої руки" ракети, які мають велику відстань застосування. Проблема з поповненням корабельним складом. Щодо цього питання ми перебуваємо з партнерами у контакті і незабаром будемо отримувати певні засоби, які дозволять покращити ситуацію. 

Катерина Даценко: Розкажіть про підрозділ морських безпілотників, який створюють у ВМС?

Олексій Неїжпапа: Підрозділ створений і зараз набуває спроможностей. Ми, мабуть, перша країна у світі, яка застосувала морські дрони. Операції, звісно, проводили за підтримки інших підрозділів Сил оборони. 

Катерина Даценко: Яку операцію за рік широкомасштабного вторгнення Ви б назвали безпрецедентною?

Олексій Неїжпапа: Звісно, це крейсер Москва. Адже востаннє крейсер загинув біля Фолклендських островів, а ракетний крейсер взагалі в перше в історії пішов на дно. Флагманський корабель був затоплений вже більш як століття тому. Я був здивований, що корабель такого класу затонув після ударів двох наших ракет, до того ж там відбувалася потужна рятувальна операція, але, мабуть, весь народ України мріяв про це, тож так сталося. Також ми вперше застосували Байрактари по швидкохідних надводних цілях катерах типу Раптор і Серна.

Катерина Даценко: Які основні завдання нині стоять перед ВМС?

Олексій Неїжпапа: Це в першу чергу кораблі-носії Калібрів. Це дуже важке завдання, над яким ми зараз працюємо.

Катерина Даценко: На вашу думку, чому ми переможемо?

Олексій Неїжпапа: Тому, що ми українці і ми завжди переможемо. Ми — нація, яка бореться за свою незалежність і за те, щоб взагалі існувати, тож іншого шляху у нас немає тільки перемога!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток