Зараз в ефірі:

У перші місяці війни на Сіверщині ЗС України повністю знищили 16 російських БТГр

06.03.2023
У перші місяці війни на Сіверщині ЗС України повністю знищили 16 російських БТГр

На 24.02.22 у Сіверському операційному районі (ОР) противник зосередив угруповання військ 36-ї та 41-ї армій: загалом до чотирнадцяти БТГр, близько 9600 осіб живої сили, до 320 танків, 460 бойових броньованих машин. Надалі угруповання було посилене 90-ю танковою дивізією зі складу 2-ї армії.

Дії противника були спрямовані на швидке захоплення міст Чернігів та Суми, вихід у район міст Бровари та Бориспіль для блокування та подальшого оточення Києва з північно-східного і східного напрямків. Упродовж першої доби противнику вдалося просунутися до передмістя Чернігова, зав’язати вуличні бої у Сумах, оточити Конотоп. Його передові загони намагалися підійти до міст Бровари та Бориспіль, та, через рішучий опір сил оборони України (зокрема, 1 ОТБр, 72 ОМБр, 58 ОМПБр) і місцевого населення, значних успіхів не досягли.

Крім прямого вогневого ураження, захисники України успішно застосовували тактику перешкоджання логістичному забезпеченню противника. 27 лютого 2022, на залізничній станції Низівка, ударом БпЛА Tb-2 Bayraktar ПС ЗС України був знищений ешелон із пальним (56 цистерн). Це був оперативний резерв ворожого угруповання військ. Така ситуація призвела до суттєвого зниження темпів наступу противника. Спроби рф організувати підвезення своїм військам МТЗ різними видами транспорту неодноразово й успішно зривались ударами українських РВіА, авіації та Сил спеціальних операцій.

Логістика загалом лишалася серйозною проблемою російських військ. Неодноразовими були випадки зупинки військових колон рф через нестачу пального. Системне мародерство, випадки продажу пального місцевому населенню, стійка тенденція до погіршення морально-психологічного стану особового складу ворожих військ і запеклий опір і Сил оборони, і місцевого населення на тимчасово захоплених територіях Київської, Чернігівської та Сумської областей у межах Сіверського ОР не дозволяли противнику розвинути наступ, попри постійне прагнення здійснити перегрупування для обрання нових ділянок прориву, посилення угруповань шляхом прибуття військових частин і з’єднань з території рф та рб, спроб розгортання центрів МТЗ на захопленій території України.

Через лісисту місцевість війська противника змушені були пересуватись у колонах, що робило їх уразливими для ударів РВіА, авіації та ССпО ЗС України, сил національного опору тощо. Ворог зазнавав відчутних втрат, а постійні контратаки українських військ та надійне утримання захисниками України Чернігова, Сум та інших важливих населених пунктів зрештою змусили рф припинити спроби наступу і перейти до оборони.

Станом на 12 березня 2022 р. противник, зазнавши значних втрат у живій силі та ОВТ і маючи проблеми з постачанням МТЗ, зупинився на рубежі Любеч, Славутич, Золотинка, Чернігів, Мена, Ніжин, Браниця, Калита, Богданівка, Гоголів, Лукаші, Прилуки, Ромни, Недригайлів. До середини березня лінія зіткнення сторін на Сіверському напрямку стабілізувалась і вже у двадцятих числах почала поволі рухатися навспак, на північ. Так, 22 березня 2022 р. почались бої за Тростянець, а вже 27 березня 2022 р. н.п. Тростянець, Славгород і Краснопілля були звільнені силами ЗСУ. Звання «Місто героїв» отримала також Охтирка Сумської області. До квітня 2022 року під ударами Сил оборони України противник змушений був покинути Сіверський операційний район.

Імовірно, виведення військ російське командування планувало здійснити у два етапи, але через успішні дії ЗСУ воно відбулося у пришвидшеному темпі, часто перетворюючись на неорганізовану втечу. Траплялися випадки непокори та залишення особовим складом російських підрозділів бойової та іншої техніки у справному стані, з достатнім боєкомплектом. Як наслідок, ЗС України захопили значну кількість трофейного ОВТ, придатного для подальшого застосування навіть без проведення ремонтно-відновлювальних робіт або за їх незначного обсягу.

Від початку широкомасштабної збройної агресії рф проти України й до кінця березня на Сіверщині ЗС України повністю знищили 16 БТГр противника. В результаті успішних дій Сил оборони України на Сіверському напрямку українські війська у квітні вийшли на українсько-російський Державний кордон. До 4 квітня фактично завершилася Сумська оборонна операція, що тривала від 24 лютого 2022 року.

Проте загроза російської агресії для Сумщини (як і для Чернігівщини та Харківщини) ще залишається: обстріли громад Сумщини з території рф тривають і досі. Внаслідок цього зазнають руйнувань приватні будинки місцевих жителів та нежитлові споруди, мешканці прикордоння систематично дістають поранення та, на жаль, гинуть від російської зброї, яку війська рф застосовують, здійснюючи обстріли української території через кордон.

#2022БитваЗаУкраїну #2022FightForUkraine

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток