Україна стане повноправним членом ЄС, коли реформи в державі не будуть політизовані, – експерт
Чому вибори під час воєнного стану проводити недоречно, скільки триватимуть перемовини про вступ України в ЄС, які найімовірніше розпочнуться цьогоріч у грудні, та з якими противниками проти інтеграції України потрібно працювати нашим дипломатам – на Армія FМ розповів аналітик центру досліджень «Детектор медіа» Єгор Брайлян.
Останнім часом чимало розмов точилося щодо можливості президентських виборів під час війни, адже в історії були такі прецеденти, проте до завершення воєнного стану голосування в Україні провести неможливо, переконаний експерт.
- Ми розуміємо, що Україна – це демократична держава і вибори, змінюваність влади є ознакою демократії. Але я думаю, неможливо провести вибори зі зрозумілих політичних і безпекових причин. Вибори були у США під час Другої світової війни, але тоді не бомбардували американську територію. Не можемо порівнювати цю ситуацію з Україною, коли кожна територія обстрілюється і є загроза, що люди можуть загинути, йдучи на виборчій дільниці. Є опція виборів у «Дії». В Естонії вже деякий час проводять вибори через електронну пошту. Опція так само не для нас, бо буде дискримінація частини населення, зокрема військовослужбовців. Військовослужбовці на передовій навряд чи можуть взяти участь у виборах, навіть через «Дію». Думаю, виборів не варто проводити. Варто думати, як перемогти російських окупантів і переконати США, що Україна має не лише вистояти, але й перемогти, а Росія має програти.
Щодо членства України в ЄС перемовини про вступ можуть розпочатися вже цьогоріч у грудні, зазначає Єгор Брайлян.
- Україна в червні минулого року отримала кандидатський статус - передостанній крок до переговорів про членство. Цьогоріч оприлюднено звіт про розширення. Реалістично, що ми в грудні розпочнемо переговори про вступ до ЄС. Тут варто розуміти, що з тих семи рекомендацій, які нам дала єврокомісія щодо євроінтеграції і які стосувалися закону про медіа, про національні меншини, антикорупційні органи, Україна виконала чотири. Проте Європейський Союз бачить прогрес в євроінтеграції нашої держави.
За словами експерта, Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС внаслідок реформ, розпочатих 2014 року. Щодо ж до перспектив вступу, то нині в самому Євросоюзі змінилися підходи до приєднання нових членів.
- Зараз в Європейському Союзі усвідомили, що набагато краще, щоб не лише Україна, Грузія, Молдова, але й країни Західних Балкан разом вступили в Євросоюз. Це буде набагато легше і не будуть так само виділятися якісь країни. Думаю, Україна стане повноправним членом ЄС, коли реформи в нашій державі стануть нудною, звичною, повсякденною справою. Тобто коли реформи не будуть політизованим моментом. Я даю оцінку: десь 10-15 років.
Що ж до Угорщини, яка блокує вступ України до ЄС чи НАТО, Україні варто працювати над налагодженням політичних містків, наголошує Єгор Брайлян.
- Тут варто розуміти політичний стиль Віктора Орбана. Він бачить себе мачо в центрі Європи. Україна має працювати з цим, краще вивчати Угорщину, Центральну Європу, щоб розуміти, як можна переконувати.
Один із кроків до порозуміння – деполітизація питання угорських меншин на Закарпатті, певен експерт.
- Меншина українців в Угорщині 80 000, а Угорська меншина в Україні 100 000 – еквівалентні цифри. Також є новий посол України в Угорщині Федір Шандор –військовослужбовець ЗСУ із Закарпаття. Будемо сподіватися, що завдяки новому послу будуть покращуватися наші відносини. Думаю, що з Угорщиною все скоро має бути добре.
У відносинах із Польщею теж потрібно шукати компроміс, каже експерт.
- Нам треба готуватися до того, що питання аграрної продукції дуже складне. Але, думаю, ми маємо сісти за круглий стіл і обговорити складні історичні, політичні питання. У двосторонніх відносинах не має бути особистих образ, що от щось поляки сказали, а нам не сподобалось. Треба завжди шукати компроміс і розуміти, що європейська інтеграція – це про примирення і співжиття у злагоді.
Фото з мережі.