Україна стане повноправним членом ЄС, коли реформи в державі не будуть політизовані, – експерт

13.11.2023
Україна стане повноправним членом ЄС, коли реформи в державі не будуть політизовані, – експерт

Чому вибори під час воєнного стану проводити недоречно, скільки триватимуть перемовини про вступ України в ЄС, які найімовірніше розпочнуться цьогоріч у грудні, та з якими противниками проти інтеграції України потрібно працювати нашим дипломатам  на Армія FМ розповів аналітик центру досліджень «Детектор медіа» Єгор Брайлян.

Останнім часом чимало розмов точилося щодо можливості президентських виборів під час війни, адже в історії були такі прецеденти, проте до завершення воєнного стану голосування в Україні провести неможливо, переконаний експерт.  

- Ми розуміємо, що Україна  це демократична держава і вибори, змінюваність влади є ознакою демократії. Але я думаю, неможливо провести вибори зі зрозумілих політичних і безпекових причин. Вибори були у США під час Другої світової війни, але тоді не бомбардували американську територію. Не можемо порівнювати цю ситуацію з Україною, коли кожна територія обстрілюється і є загроза, що люди можуть загинути, йдучи на виборчій дільниці. Є опція виборів у «Дії». В Естонії вже деякий час проводять вибори через електронну пошту. Опція так само не для нас, бо буде дискримінація частини населення, зокрема військовослужбовців. Військовослужбовці на передовій навряд чи можуть взяти участь у виборах, навіть через «Дію». Думаю, виборів не варто проводити.  Варто думати, як перемогти російських окупантів і переконати США, що Україна має не лише вистояти, але й перемогти, а Росія має програти.

Щодо членства України в ЄС перемовини про вступ можуть розпочатися вже цьогоріч у грудні, зазначає Єгор Брайлян.

- Україна в червні минулого року отримала кандидатський статус - передостанній крок до переговорів про членство. Цьогоріч оприлюднено звіт про розширення. Реалістично, що ми в грудні розпочнемо переговори про вступ до ЄС. Тут варто розуміти, що з тих семи рекомендацій, які нам дала єврокомісія щодо євроінтеграції і які стосувалися закону про медіа, про національні меншини, антикорупційні органи, Україна  виконала чотири. Проте Європейський Союз бачить прогрес в євроінтеграції нашої держави.

За словами експерта, Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС внаслідок реформ, розпочатих 2014 року. Щодо ж до перспектив вступу, то нині в самому Євросоюзі змінилися підходи до приєднання нових членів.  

- Зараз в Європейському Союзі усвідомили, що набагато краще, щоб не лише Україна, Грузія, Молдова, але й країни Західних Балкан разом вступили в Євросоюз. Це буде набагато легше і не будуть так само виділятися якісь країни. Думаю, Україна стане повноправним членом ЄС, коли реформи в нашій державі стануть нудною, звичною, повсякденною справою. Тобто коли реформи не будуть політизованим моментом. Я даю оцінку: десь 10-15 років.

Що ж до Угорщини, яка блокує вступ України до ЄС чи НАТО, Україні варто працювати над налагодженням політичних містків, наголошує Єгор Брайлян.

- Тут варто розуміти політичний стиль Віктора Орбана. Він бачить себе мачо в центрі Європи. Україна має працювати з цим, краще вивчати Угорщину, Центральну Європу, щоб розуміти, як можна переконувати.

Один із кроків до порозуміння – деполітизація питання угорських меншин на Закарпатті, певен експерт.

- Меншина українців в Угорщині 80 000, а Угорська меншина в Україні 100 000  еквівалентні цифри. Також є новий посол України в Угорщині Федір Шандор військовослужбовець ЗСУ із Закарпаття. Будемо сподіватися, що завдяки новому послу будуть покращуватися наші відносини. Думаю, що з Угорщиною все скоро має бути добре.

У відносинах із Польщею теж потрібно шукати компроміс, каже експерт.

- Нам треба готуватися до того, що питання аграрної продукції дуже складне. Але, думаю, ми маємо сісти за круглий стіл і обговорити складні історичні, політичні питання. У двосторонніх відносинах не має бути особистих образ, що от щось поляки сказали, а нам не сподобалось. Треба завжди шукати компроміс і розуміти, що європейська інтеграція  це про примирення і співжиття у злагоді.

Фото з мережі.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток