Зараз в ефірі:

Військові пишуть, щоб зафіксувати пам'ять та правду війни

03.12.2022
Військові пишуть, щоб зафіксувати пам'ять та правду війни

Про воєнну літературу як інструмент рефлексії та книги про війну після 24 лютого на Армія FM розповіли автор проєкту Книги про війну у фейсбуці Ганна Скоріна та викладач української літератури КНУ імені Тараса Шевченка Марина Рябченко. 

Як зазначила Марина Рябченко, зараз здебільшого видається документалістика: щоденники, спогади про війну, свідчення очевидців. І це дуже важливо, адже властивість людської пам’яті така, що вона намагається витіснити негативний досвід.

— Військові найбільше пишуть про воєнні будні і побратимство. І це загалом характерно не лише для сучасного воєнліту. Бійці пишуть, щоб зафіксувати пам'ять про побратимів та посестер і донести правду війни, — розповіла літературознавиця. 

За словами Ганни Скоріної, зараз досвід війни переживає багато людей, відповідно розширюється кількість авторів. Можливо, і виклад матеріалу від бійців стане агресивнішим. Але робити прогнози зарано, адже ще не з’явилася достатня кількість книжок для аналізу. 

— Десь у грудні має вийти 5 книг. Поки що десь сотня книжок є на військову тематику і вони абсолютно різні. Є дванадцять книг від військових, а також пишуть журналісти, письменники, волонтери, українці, які пережили окупацію. Також видають книги в пам'ять про загиблих на війні рідних, — поділилася Ганна Скоріна.

 Марина Рябченко також відзначила комікси, наприклад Привид Києва і Перемога, який нещодавно побачив світ. А також близько 14 книг про війну для дітей, які видані цьогоріч. І це чимало, адже зазвичай таких виходило дві-три у рік. 

— Звичайно, є і поезія, і фантастика. Наприклад, книги Вікторії Штепури Спливе за водою та Все буде паляниця, — додала вона. 

Однією зі своїх настільних книг Ганна Скоріна назвала Діалоги з нулів Костянтина Машовця. Також вона акцентувала увагу на видавництві Дім химер, співзасновник якого нині виборює незалежність України. Марина Рябченко виокремила трилогію Павла Дерев'янка Літопис Сірого Ордену.

— Я знаю людей, які із травматичним досвідом Бучі читають книжку Лютий лютий. Для мене вона страшна, я її почала читати, але відклала. Попри те, Женя та Дар'я прекрасно пишуть, мені було важко. Але, можливо, ці книги комусь допоможуть відрефлексувати травматичний досвід, — зазначила Ганна Скоріна. 

На переконання Марини Рябченко, книги про війну треба читати хоча  б для того, щоб зрозуміти армійців, які повертатимуться із фронту додому. 

Ганна Скоріна додала: Мій проєкт теж починався із того, що я почала читати книги від військових, щоб зрозуміти свого чоловіка, який ось-ось мав повернутися. До вас будуть повертатися ваші рідні і їх треба буде розуміти. Я думаю, книги про людей на війні тут допоможуть.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток