Як запобігти домашньому насильству у сім’ях військових: думка психолога

20.11.2023
Як запобігти домашньому насильству у сім’ях військових: думка психолога

Щорічно від 25 листопада по 10 грудня триває Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства». В Україні війна лише загострила психологічні проблеми людей. Про те, наскільки актуальна проблема домашнього насильства для українського суспільства, що таке гендерно зумовлене насильство та як працюють мобільні соціально-психологічні бригади – в ефірі армія FM розповіла психолог такого  підрозділу Олена Лобашова.

Проблему домашнього та гендерно зумовленого насильства не вмістити в 16 днів кампанії, але «16 днів проти насильства» - це період, в який в усьому світі підсвічується ця тема, – зазначає Олена Лобашова.

- На цей період припадає багато інших міжнародних днів, які підсвічують проблему нерівності між людьми: Міжнародний день боротьби з насильством проти жінок, Міжнародний день боротьби зі СНІДом, День боротьби з рабством, День людей з обмеженими фізичними можливостями.  І жінки, і люди з фізичними обмеженнями фізичними, і люди з хронічними захворюваннями є особливо вразливими групами.

За словами психологині, гендерно зумовлене –  насильство, спрямоване на певну гендерну групу. Зазвичай воно підкреслює нерівність людьми, які мають різні статі, проте не завжди.

- Може набувати й характеру, який підкреслює відмінність людей у рамках однієї статі. Може бути, наприклад, між мамою і її дитиною або між чоловіками через якісь їхні відмінності.

 З початком війни ситуація з домашнім та гендерно зумовленим насильством у нашій країні загострилася, зауважує психологиня.

- Представники ворожої армії вчиняють насильницькі дії щодо наших жінок і чоловіків, щоб показати свою владу. Це теж прояв гендерно зумовленого насильства. У сім'ях на початку війни спостерігалося зниження випадків домашнього насильства, та вже з другої половини минулого року було різке зростання. Людям важко справлятися з викликами, з емоційним напруженням і вони свою агресію часто скидають на тих, хто поруч.  Війна, як і будь-яка екстремальна ситуація, лише загострює проблеми.

З початком широкомасштабної війни кількість звернень щодо домашнього та гендерно зумовленого насильства збільшилася, констатує Олена Лобашова.

 - Можу говорити лише за нашу бригаду, яка працює в Рівному, зараз у місяць може бути близько 100 звернень щодо різних проявів домашнього насильства. І це не тільки жінки, діти чи підлітки, досить часто і чоловіки.  Звичайно, чоловіки рідше звертаються через певні переконання. Проте найбільше потерпають від насильства діти та жінки, які є мамами й залежні від чоловіка фінансово та емоційно, також дуже багато людей похилого віку страждають від насильства з боку своїх вже дорослих дітей.

Як психолог мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього і гендерно зумовленого насильства, розповідає Олена Лобашова, контактує зі скривдженими не лише телефоном або через соцмережі.

- Якщо стався випадок домашнього насильства, приїжджаємо до людини додому, або у безпечне для неї місце, або ж консультуємо телефоном. Також до нас людина може бути скерована органами правопорядку. Ми надаємо психологічну допомогу, допомагаємо зрозуміти, як вийти з небезпечної ситуації. Якщо бачимо, що є небезпека, наприклад для жінки з дитиною, ми можемо поселити їх в безпечне місце на певний час. Також можемо дати направлення в інші установи з підтримки постраждалих від домашнього насильства. Це і безоплатна правова допомога, і медичні заклади, і служби у справах дітей, служба у справах сім'ї дітей і молоді. Ці органи працюють на те, щоб допомогти людям подолати домашнє насильство, вони ніби єдина мережа з нами.

Як розповіла Олена Лобашова, військовослужбовці з питань домашнього насильства за допомогою не зверталися, проте були запити щодо психологічної допомоги.

- Уже зафіксовані випадки, коли сім’ї військових потерпали від своїх рідних. Тема військових  –  дуже болюча. Щоб в нас не було великого спалаху домашнього насильства з боку військових, вважаю, потрібна підтримка суспільства,  розуміння їхнього стану і вміння спілкуватися. І також допомога з боку держави щодо хлопців дівчат, які прийшли з передової, щоб вони могли пройти повноцінну реабілітацію, зокрема психологічну.

Деяким людям досить важко звернутися за підтримкою через певні стереотипи,  проте все більше українців долають цей бар’єр, каже психологиня.

- Досить багато людей наважуються звернутись по допомогу і крок за кроком роблять все, щоб вийти з кола насильства. До того ж є багато ресурсів в інтернеті, де можна знайти допомогу анонімно. «Розірви коло» –  платформа, на якій люди які потерпають від насильства можуть знайти підказки, що відбувається. Крім того, є у нас загальноукраїнська гаряча телефонна лінія 15-47. І звичайно, це телефони мобільних бригад, які працюють по всій Україні.

На переконання Олени Лобашової, якщо виховувати в дітей в парадигмі терпимості до інших, то проявів насилля буде значно менше.

- Було б найкраще, щоб кожен робив кроки до подолання найперше гендерних стереотипів. Оскільки з гендерних стереотипів починається шлях до дискримінації, а звідти вже проростає домашнє і гендерно зумовлене насильство. Якщо казати про те,  що робиться для протидії домашньому та гендерно замовленому насильству, щодо профілактики цих явищ, то все ж наша країна рухається вперед.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток