Зараз в ефірі:

Нині росія чинить геноцид щодо народу України, — Ескандер Барієв

18.05.2022
Нині росія чинить геноцид щодо народу України, — Ескандер Барієв

Сьогодні виповнюється 78 років із часу депортації кримських татар радянським режимом. У цей день в Україні та світі згадують жертв геноциду кримськотатарського народу.  На Армія FM  завітав голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескандер Барієв, щоб розповісти про злочини, які чинив тоталітарний режим у 1944 році, та про безчинства, які відбуваються нині.

 

Костянтин Богатирьов: Чому саме 18 травня ми згадуємо кримських татар, яких примусово вивезли з півострова в 1944 році?

Ескандер Барієв: О четвертій ранку 1944 року почалася тотальна депортація кримськотатарського народу з батьківщини. Виселили понад 238 тисяч осіб, переважно це були літні люди, жінки та діти. Їх вивозили в складських вагонах до Сибіру та в Центральну Азію. До 1956 року люди жили в режимі спецпоселення, тобто не мали права спілкуватися з родичами, навіть якщо ті жили поряд в бараках. У 1945 році була ліквідована національна територіальна автономія кримськотатарського народу на півострові, а також було перейменовано населені пункти та вулиці. Тобто було стерто все, що нагадувало про кримських татар. Кримських татар не було у переліку народів СРСР і навіть після 56-го року не дозволялося їм повертатися до Криму. Це сталося можливим тільки у 1989 році, коли вийшла відповідна постанова. Чому мова йде про геноцид, тому що понад 110 000 осіб загинули в період депортації та протягом перших років у спецпоселеннях, а далі кримські татари не мали можливості вивчати рідну мову, культуру, історію. Робилося все, щоб асимілювати народ. Проводячи паралелі між минулим та сьогоденням. Тоді вони звинуватили кримських татар у співпраці з фашистами та нацистами, а зараз, коли почалася повномасштабна агресія проти України, путінський режим заявляє про «денацифікацію» та «демілітаризацію». Також радянський режим постійно наголошував, що кримських татар як народу немає і він не має жодного стосунку до Криму, а перед повномасштабним вторгненням в Україну путінський режим почав говорити, що немає такої нації, як українці і держави України. Як і в 1944 році в Криму, нині росіяни також незаконно проникають у житло, крадуть та знущаються з чоловіків і жінок. Як і колись кримських татар, зараз тисячі українців з окупованих територій депортують у віддалені регіони Росії, де створені фільтраційні табори. У багатьох забрали документи й тримають їх у режимі спецпоселення. Тож депортація кримських татар — це акт геноциду без терміну давності. А нині росія чинить геноцид щодо народу України, демонструючи агресію до всього українського. Вони знищують всіх, хто спілкується рідною мовою, хто ідентифікує себе як проукраїнський громадянин. І про це треба говорити. Тож ми у Кримськотатарському ресурсному центрі розпочали кампанію із назвою «Не засудили вчора — повторюється сьогодні». Треба пам'ятати і говорити про кожен злочин: депортацію, голодомор, голокост. Треба інформувати юні покоління, щоб запобігти повторенню таких злочинів, які нині чинять росіяни проти народу України.

Костянтин Богатирьов: Ці жахливі злочини тоталітарного режиму і тоді, і нині обростають багатьма міфами. Радянський режим розкручував міф, що кримськотатарський народ — це народ-зрадник нібито через співпрацю із Третім рейхом. Якими твердженнями оперувати, щоб спростовувати такі фейки?

Ескандер Барієв: Потрібно проводити інформаційні кампанії. Слід зазначити, що Україна зробила важливі кроки, ухваливши закон про встановлення прав депортованих за національною ознакою, а також у напрямі визнання кримськотатарського народу та караїмів корінними народами.  У вищого російського керівництва тоді була ледь не істерика. Путін заявляв, що треба скасувати цей закон. І в своїй промові під час повномасштабної агресії проти України він про цей закон згадував. Держдума росії також робила таку заяву. Чому вони цього бояться? Руйнується їхня ідеологія «русского мира». Тож ми на правильному шляху. Нам треба ще більше об’єднуватися і боротися за нашу свободу та підтримувати ЗСУ. Успіхи Збройних Сил України у Херсонській та Запорізькій областях, думаю, спонукають активізуватися наших співгромадян в окупованому Криму. І таким чином ми наближатимемо час звільнення півострова. Також треба інформувати міжнародну спільноту про їхні злочини і на рівні держави ухвалювати потрібні закони, підтримуючи корінні народи та національні меншини, які як представники української нації борються за незалежність держави.

Костянтин Богатирьов: Українське суспільство гуртується як на національному, так і на міжнародному рівні. Чимало дипломатів працюють, щоб депортація кримських татар 1944 року була визнана геноцидом кримськотатарського народу у світі. Які нині успіхи у цьому напрямі?

Ескандер Барієв: У 2015 році Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар геноцидом. Потім ми почали активно працювати з посольствами та парламентами різних країн щодо цього питання. У 2019 році парламенти Латвії та Литви визнали депортацію актом геноциду, а окупацію Криму у 2014 році продовженням геноциду кримськотатарського народу. Нині працюємо з іншими парламентами щодо цього питання. Крім того, Кримськотатарський ресурсний центр розробив стратегію визнання депортації кримськотатарського народу як геноциду як на міжнародному, так і на національному юридичному рівні. Ми домоглися того, що 250 свідків тих подій дали свідчення про дії радянської влади в українських судах.

Костянтин Богатирьов: Кримські татари залишаються мішенню для репресій тепер вже рашистів — це затримання, обшуки, викрадення. Чи є у вас інформація щодо стану справ кримськотатарського народу в окупованому Криму?

Ескандер Барієв: На сайті нашого центру ми даємо детальну інформацію. Під час повномасштабної агресії проти України росіяни продовжують системно переслідувати представників корінного кримськотатарського народу. Але цього року вони ще більше почали залякувати активістів, щоб ті не проводили акції проти війни на території окупованого Криму. Вони відкривають адміністративні справи проти активістів, планово продовжують ухвалювати вироки. Є випадки, коли активістів насильно вивозять на територію Росії і ув’язнюють в колоніях. У Херсонській та Запорізькій областях вони незаконно проникають у житло, грабують, застосовують фізичну силу. У Генічеську на базі 17-го училища створено катівню. Коли в’язні виходять звідти, вони бояться будь з ким спілкуватися. Згідно з нашими даними, на нових окупованих територіях зафіксовано 118 викрадень, 18 з яких кримських татар.

Костянтин Богатирьов: Які цьогоріч передбачені заходи до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу?

Ескандер Барієв: Ми розпочали інформаційну кампанію «Не засудили вчора — повторюється сьогодні». У багатьох містах України на бордах та сітілайтах буде подано візуальну інформацію щодо подій у 1944 році та нині. Ми розпочали інформаційну кампанію у соцмережах на кримськотатарській, українській та англійській мові. Також сьогодні о 17:00 відбудеться міжнародний онлайн-мітинг. Його перебіг висвітлюватиме телеканал АТР, також можна буде подивитися на фейсбук-сторінці Кримськотатарського ресурсного центру. Вчора відбувся молебень з представниками кримськотатарської діаспори. Під час круглого столу представники культури України обговорили питання протидії злочинам тоталітарного режиму. Ми й надалі плануємо проводити інформаційні кампанії, зокрема щоб підтримати представників кримськотатарського народу на окупованих територіях та піднести дух українців у боротьбі за свою свободу.

В цей день хочу звернутися насамперед до кримськотатарського народу.  За всю історію існування нашого народу від росії ми бачили тільки переслідування та злочини, тому нам треба боротися за власну свободу та за відновлення цілісності України. Впевнений, що ми переможемо!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток